Centica AB
Centica AB har organisationsnummer 559151-6793 (5591516793)
Aktiebolag • Org.nr: 559151-6793
Om företaget
Centica AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Saltsjö-Boo. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation, dataprogrammering, datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. och utgivning av annan programvara.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 155 procent till 9 190 000 kr räkenskapsåret 2024 (3 602 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Centica AB 9 190 000 kr och redovisade ett resultat på 1 081 621 kr. Rörelsemarginalen var 1,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 25,1 procent). Soliditeten var 62,1 procent, under branschens median (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 262,1 procent, under branschens median (median 337,2 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,7 procent | 25,1 procent | 7,0 procent till 39,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | 26,2 procent | 7,9 procent till 41,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 62,1 procent | 64,6 procent | 44,9 procent till 83,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 262,1 procent | 337,2 procent | 189,3 procent till 684,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,4 procent | 24,9 procent | 0,0 procent till 56,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 155,1 procent | -0,2 procent | -22,7 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 9 190 000 kr | 1 313 000 kr | 766 000 kr till 1 755 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 4 000 kr | 773 000 kr | 460 000 kr till 930 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 56,9 procent | 50,3 procent | 53,5 procent | 29,6 procent | 1,7 procent |
| Vinstmarginal | 56,9 procent | 50,3 procent | 53,4 procent | 29,6 procent | 3,5 procent |
| Soliditet | 70,2 procent | 69,3 procent | 79,8 procent | 72,0 procent | 62,1 procent |
| Kassalikviditet | 336,0 procent | 325,3 procent | 494,9 procent | 353,8 procent | 262,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,3 procent | 62,7 procent | 51,0 procent | 36,3 procent | 34,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 12,6 procent | 15,2 procent | 71,9 procent | 155,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 615 000 kr | 1 818 000 kr | 2 095 000 kr | 3 602 000 kr | 9 190 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 467 000 kr | 712 000 kr | 674 000 kr | 707 000 kr | 4 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rensättra Allé 1313239 Saltsjö-Boo
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Rensättra Allé 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mjukvaruutveckling och Konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, management, projektledning, mjukvaruutveckling samt drift av IT-lösningar.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 615 204 kr | 1 818 302 kr | 2 095 411 kr | 3 601 703 kr | 9 190 140 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 8 519 550 kr |
| Övriga externa kostnader | 199 147 kr | 175 283 kr | 300 860 kr | 1 815 663 kr | 512 004 kr |
| Personalkostnader | 466 878 kr | 712 188 kr | 673 806 kr | 707 298 kr | 4 353 kr |
| Rörelseresultat | 918 612 kr | 914 670 kr | 1 120 746 kr | 1 067 978 kr | 154 234 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 163 kr | 21 196 kr |
| Räntekostnader | 39 kr | 176 kr | 2 600 kr | 2 617 kr | 19 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 918 573 kr | 914 494 kr | 1 118 146 kr | 1 065 524 kr | 325 411 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 1 000 000 kr |
| Skatt | 196 860 kr | 195 739 kr | 231 018 kr | 220 428 kr | 243 790 kr |
| Årets resultat | 721 713 kr | 718 755 kr | 887 128 kr | 845 096 kr | 1 081 621 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 28 000 kr | 28 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 28 000 kr | 28 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 112 891 kr | 1 655 121 kr | 2 179 960 kr | 3 205 508 kr | 5 031 792 kr |
| Kortfristiga fordringar | 455 775 kr | 505 719 kr | 597 807 kr | 1 137 120 kr | 2 029 468 kr |
| Kassa och bank | 657 116 kr | 1 149 402 kr | 1 582 154 kr | 2 068 388 kr | 3 002 324 kr |
| Summa tillgångar | 1 112 891 kr | 1 655 121 kr | 2 179 960 kr | 3 233 508 kr | 5 059 792 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 781 633 kr | 1 146 388 kr | 1 739 516 kr | 2 327 612 kr | 3 140 232 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 920 kr | 377 633 kr | 802 388 kr | 1 432 516 kr | 2 008 612 kr |
| Årets resultat | 721 713 kr | 718 755 kr | 887 128 kr | 845 096 kr | 1 081 621 kr |
| Kortfristiga skulder | 331 258 kr | 508 733 kr | 440 445 kr | 905 896 kr | 1 919 559 kr |
| Leverantörsskulder | 10 326 kr | 18 650 kr | 113 998 kr | 792 688 kr | 1 895 726 kr |
| Skatteskulder | 186 278 kr | 370 473 kr | 216 720 kr | 36 413 kr | 14 742 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 134 654 kr | 119 610 kr | 109 727 kr | 76 795 kr | 9 091 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 112 891 kr | 1 655 121 kr | 2 179 960 kr | 3 233 508 kr | 5 059 792 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver mjukvaruutveckling och konsultverksamhet inom verksamhetsutveckling, management, projektledning, mjukvaruutveckling samt drift av IT-lösningar. Företaget har sitt säte i Nacka.
Bolagets omsättning har ökat jämfört med föregående år till följd av ökad efterfrågan på bolagets tjänster.
Företrädare
- Robert A
Undertecknad i Nacka.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Centica AB för organisationsnummer?
Centica AB har organisationsnummer 559151-6793 (5591516793).
Var ligger Centica AB?
Centica AB har sin registrerade adress Rensättra Allé 13, 13239 Saltsjö-Boo.
Vilken bransch är Centica AB verksamt i?
Centica AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Centica AB?
Centica AB hade en nettoomsättning på 9 190 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Centica AB?
Centica AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Centica AB någon utdelning?
Styrelsen i Centica AB föreslog en utdelning på 575 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.