DoSmart Sweden AB
DoSmart Sweden AB har organisationsnummer 559152-0654 (5591520654)
Aktiebolag • Org.nr: 559152-0654
Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvarorVellinge
Om företaget
DoSmart Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vellinge. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46460). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med övriga hushållsvaror.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 82 procent till 80 000 kr räkenskapsåret 2025 (455 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte DoSmart Sweden AB 80 000 kr och redovisade ett resultat på -13 091 kr. Soliditeten var 21,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 53,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 21,5 procent | 53,2 procent | 21,7 procent till 80,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -16,1 procent | 0,7 procent | -24,7 procent till 29,0 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -82,4 procent | 3,4 procent | -29,0 procent till 25,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 300 av 444 aktiebolag inom partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror.
- Plats 3 av 4 aktiebolag inom partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror med säte i Kävlinge.
- Plats 720 av 965 aktiebolag med säte i Kävlinge.
- Plats 29 242 av 38 994 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 248 881 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,6 procent | -45,3 procent | -16,3 procent | 14,8 procent | - |
| Vinstmarginal | 17,9 procent | -47,8 procent | -23,1 procent | 8,8 procent | - |
| Soliditet | 45,2 procent | 6,3 procent | 7,7 procent | 18,7 procent | 21,5 procent |
| Kassalikviditet | 213,0 procent | 111,7 procent | 139,6 procent | 782,3 procent | - |
| Avkastning på eget kapital | 54,3 procent | -415,4 procent | -234,8 procent | 42,1 procent | -16,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 50,4 procent | 9,9 procent | -17,9 procent | -82,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Norrevägen 2323594 Vellinge
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Norrevägen 23 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska sälja och förmedla hjälpmedelsprodukter och hushållsnära tjänster via e-handel och direktförsäljning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 335 218 kr | 503 974 kr | 553 758 kr | 454 766 kr | 79 999 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 867 kr | 0 kr | 1 097 kr | 175 kr | 75 kr |
| Övriga externa kostnader | 132 276 kr | 275 525 kr | 346 395 kr | 270 705 kr | 50 112 kr |
| Avskrivningar | - | 20 468 kr | 18 000 kr | 30 000 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 69 094 kr | -228 414 kr | -90 368 kr | 67 360 kr | -13 069 kr |
| Ränteintäkter | 19 kr | 0 kr | 1 kr | 5 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 9 180 kr | 12 916 kr | 38 037 kr | 27 654 kr | 21 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 59 933 kr | -241 330 kr | -128 404 kr | 39 711 kr | -13 091 kr |
| Årets resultat | 59 933 kr | -241 330 kr | -128 404 kr | 39 711 kr | -13 091 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | - | 112 000 kr | 94 000 kr | 64 000 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 112 000 kr | 94 000 kr | 64 000 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 244 403 kr | 811 694 kr | 620 288 kr | 441 709 kr | 378 419 kr |
| Varulager | 147 484 kr | 523 890 kr | 400 464 kr | 400 464 kr | 367 459 kr |
| Kortfristiga fordringar | 24 749 kr | 58 001 kr | 65 454 kr | 13 728 kr | 497 kr |
| Kassa och bank | 72 170 kr | 229 803 kr | 154 370 kr | 27 517 kr | 10 463 kr |
| Summa tillgångar | 244 403 kr | 923 694 kr | 714 288 kr | 505 709 kr | 378 419 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 110 423 kr | 58 093 kr | 54 689 kr | 94 400 kr | 81 309 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 490 kr | 249 423 kr | 133 093 kr | 4 689 kr | 44 400 kr |
| Årets resultat | 59 933 kr | -241 330 kr | -128 404 kr | 39 711 kr | -13 091 kr |
| Kortfristiga skulder | 45 512 kr | 257 730 kr | 157 453 kr | 5 272 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 7 793 kr | 147 997 kr | 45 869 kr | 1 275 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 719 kr | 0 kr | - | 3 997 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 244 403 kr | 923 694 kr | 714 288 kr | 505 709 kr | 378 419 kr |
Företrädare
- Petra S
Undertecknad i Vellinge 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har DoSmart Sweden AB för organisationsnummer?
DoSmart Sweden AB har organisationsnummer 559152-0654 (5591520654).
Var ligger DoSmart Sweden AB?
DoSmart Sweden AB har sin registrerade adress Norrevägen 23, 23594 Vellinge.
Vilken bransch är DoSmart Sweden AB verksamt i?
DoSmart Sweden AB är registrerat i branschen partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter DoSmart Sweden AB?
DoSmart Sweden AB hade en nettoomsättning på 80 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kävlinge
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.