Luena AB
Luena AB har organisationsnummer 559152-4128 (5591524128)
Aktiebolag • Org.nr: 559152-4128
Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparaterVästerås
Om företaget
Luena AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 27120). Sidoverksamheter inkluderar elinstallationer, teknisk konsultverksamhet inom industriteknik och säkerhets- och bevakningsverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 47 procent till 182 623 kr räkenskapsåret 2025 (347 509 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Luena AB 182 623 kr och redovisade ett resultat på 130 447 kr. Rörelsemarginalen var 89,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 55,5 procent, över branschens median (median 54,7 procent). Kassalikviditeten var 224,9 procent, under branschens median (median 230,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 89,0 procent | 9,9 procent | -1,1 procent till 16,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 89,8 procent | 8,5 procent | -1,2 procent till 16,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 55,5 procent | 54,7 procent | 28,0 procent till 78,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 224,9 procent | 230,7 procent | 110,1 procent till 474,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 83,9 procent | 16,8 procent | 0,1 procent till 46,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -47,4 procent | -6,6 procent | -28,9 procent till 6,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 183 000 kr | 1 563 000 kr | 921 000 kr till 2 269 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 45 av 55 aktiebolag inom tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater med säte i Västerås.
- Plats 3 262 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 4 982 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 231 063 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 68,0 procent | 89,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 68,0 procent | 89,8 procent |
| Soliditet | 80,3 procent | 91,9 procent | 67,2 procent | 86,2 procent | 55,5 procent |
| Kassalikviditet | 508,1 procent | 1233,5 procent | 304,5 procent | 724,5 procent | 224,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -8,7 procent | -9,5 procent | -91,6 procent | 57,7 procent | 83,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -91,0 procent | - | - | - | -47,4 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 183 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Håkantorpsgatan 26c/o Naser Rashidi Nik
72476 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Elektronik och teknisk konsultverksamhet inom industriteknik. Bolaget ska bedriva konstruktion och tillverkning av lågspänning samt konsultverksamhet inom industriell automation och processteknik, såsom robotisering och datorisering av tillverkningsprocesser inriktat mot industrin. Larm och övervakning samt installation inom fastighetsautomation.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 165 241 kr | 373 719 kr | 33 613 kr | 39 084 kr | 65 287 kr | 347 509 kr | 182 623 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 21 870 kr | 209 875 kr | 111 208 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 40 805 kr | 35 177 kr | 12 015 kr | 49 176 kr | 7 030 kr | 0 kr | 20 080 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | 36 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 114 906 kr | 334 876 kr | -31 922 kr | -31 962 kr | -151 618 kr | 236 301 kr | 162 543 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | - | - | 1 387 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 114 906 kr | 334 876 kr | -31 922 kr | -31 962 kr | -151 618 kr | 236 301 kr | 163 930 kr |
| Skatt | 26 895 kr | 72 733 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 10 860 kr | 33 483 kr |
| Årets resultat | 88 011 kr | 262 143 kr | -31 922 kr | -31 962 kr | -151 618 kr | 225 441 kr | 130 447 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | - | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 0 kr | - | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 212 106 kr | 603 290 kr | 458 479 kr | 365 953 kr | 246 523 kr | 453 622 kr | 279 878 kr |
| Varulager | - | - | - | 0 kr | - | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 37 226 kr | 75 051 kr | 29 180 kr | 47 707 kr | 77 374 kr | 191 342 kr | 30 554 kr |
| Kassa och bank | 174 880 kr | 528 239 kr | 429 299 kr | 318 246 kr | 169 149 kr | 262 280 kr | 249 324 kr |
| Summa tillgångar | 212 106 kr | 603 290 kr | 458 479 kr | 365 953 kr | 246 523 kr | 453 622 kr | 279 878 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 138 024 kr | 400 168 kr | 368 246 kr | 336 284 kr | 165 569 kr | 391 010 kr | 155 447 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 25 000 kr |
| Balanserat resultat | 13 kr | 88 024 kr | 350 168 kr | 318 246 kr | 267 187 kr | 115 569 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 88 011 kr | 262 143 kr | -31 922 kr | -31 962 kr | -151 618 kr | 225 441 kr | 130 447 kr |
| Kortfristiga skulder | 74 082 kr | 203 122 kr | 90 233 kr | 29 669 kr | 80 954 kr | 62 612 kr | 124 431 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 7 500 kr | 5 218 kr | 1 374 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 26 895 kr | 99 628 kr | 72 733 kr | 24 270 kr | 29 580 kr | 35 580 kr | 33 483 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 40 187 kr | 93 494 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 27 032 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 212 106 kr | 603 290 kr | 458 479 kr | 365 953 kr | 246 523 kr | 453 622 kr | 279 878 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet inom industribranschen med inriktning på utveckling, installation och montering av elsystem. Verksamheten omfattar projektering, konstruktion, installation samt service och underhåll av elinstallationer och tekniska system.
Företrädare
- Naser R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Luena AB för organisationsnummer?
Luena AB har organisationsnummer 559152-4128 (5591524128).
Var ligger Luena AB?
Luena AB har sin registrerade adress Håkantorpsgatan 26, 72476 Västerås.
Vilken bransch är Luena AB verksamt i?
Luena AB är registrerat i branschen tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Luena AB?
Luena AB hade en nettoomsättning på 182 623 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Luena AB?
Luena AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.