MGL Studios AB

MGL Studios AB har organisationsnummer 559152-6305 (5591526305)

Aktiebolag • Org.nr: 559152-6305

ArkitektverksamhetFarsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2018Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

MGL Studios AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som arkitektverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71110). Sidoverksamheter inkluderar litterärt skapande och musikkomposition och industridesign och modedesign.

Ekonomi

889 364 krOmsättning▲ 318 procent
92 710 krÅrets resultat
1Antal anställda
13,6 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2021.

Omsättningen ökade 318 procent till 889 364 kr räkenskapsåret 2021 (212 689 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2021 omsatte MGL Studios AB 889 364 kr och redovisade ett resultat på 92 710 kr. Rörelsemarginalen var 10,4 procent, under branschens median (median 17,6 procent). Soliditeten var 13,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 56,0 procent). Kassalikviditeten var 109,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 285,9 procent).

Nyckeltal 2021BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal10,4 procent17,6 procent5,2 procent till 37,4 procentUnder branschens median
Vinstmarginal10,4 procent19,0 procent5,3 procent till 38,7 procentUnder branschens median
Soliditet13,6 procent56,0 procent39,6 procent till 75,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet109,5 procent285,9 procent178,8 procent till 517,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital65,0 procent26,4 procent2,0 procent till 57,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt318,2 procent7,9 procent-21,5 procent till 45,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd889 000 kr823 000 kr427 000 kr till 1 220 000 kröver branschens median
Personalkostnad per anställd11 000 kr453 000 kr171 000 kr till 684 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Nyckeltal per år

Nyckeltal201920202021
Rörelsemarginal-125,9 procent-39,1 procent10,4 procent
Vinstmarginal-126,1 procent-39,6 procent10,4 procent
Soliditet18,9 procent29,4 procent13,6 procent
Kassalikviditet39,6 procent53,3 procent109,5 procent
Avkastning på eget kapital-435,0 procent-168,4 procent65,0 procent
Omsättningstillväxt-0,8 procent318,2 procent
Omsättning per anställd211 000 kr213 000 kr889 000 kr
Personalkostnad per anställd232 000 kr0 kr11 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Förvaltarvägen 8
c/o Lavén
12354 Farsta

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Förvaltarvägen 8 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Arkitektur Konstnärlig verksamhet Musikverksamhet

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post201920202021
Nettoomsättning211 353 kr212 689 kr889 364 kr
Övriga rörelseintäkter--25 000 kr
Råvaror och förnödenheter-82 123 kr558 416 kr
Övriga externa kostnader195 578 kr164 148 kr203 411 kr
Personalkostnader232 275 kr480 kr10 616 kr
Avskrivningar49 154 kr49 154 kr49 154 kr
Rörelseresultat-265 654 kr-83 216 kr92 767 kr
Räntekostnader190 kr993 kr57 kr
Resultat efter finansiella poster-265 844 kr-84 209 kr92 710 kr
Bokslutsdispositioner77 831 kr0 kr-
Skatt0 kr--
Årets resultat-188 013 kr-84 209 kr92 710 kr

Balansräkning

Post201920202021
Tillgångar
Anläggningstillgångar155 119 kr105 965 kr56 811 kr
Materiella anläggningstillgångar95 119 kr65 965 kr36 811 kr
Omsättningstillgångar73 486 kr63 968 kr991 679 kr
Kortfristiga fordringar9 196 kr38 473 kr99 794 kr
Kassa och bank64 290 kr25 495 kr891 885 kr
Summa tillgångar228 605 kr169 933 kr1 048 490 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital43 222 kr50 000 kr142 710 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat181 235 kr84 209 kr0 kr
Årets resultat-188 013 kr-84 209 kr92 710 kr
Obeskattade reserver0 kr--
Kortfristiga skulder185 383 kr119 933 kr905 780 kr
Skatteskulder69 953 kr6 652 kr0 kr
Övriga kortfristiga skulder105 430 kr103 280 kr239 780 kr
Summa eget kapital och skulder228 605 kr169 933 kr1 048 490 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget med säte i Stockholm, bedriver konsultverksamhet inom arkitektur och musik.
Kommentar till förändring av eget kapital
Ett aktieägartillskott om 90 987 (90 987) kr har lämnats.

Företrädare

  • Milo L (styrelseledamot)

Undertecknad i Stockholm.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2018-03-15
Registrerat hos Bolagsverket
MGL Studios AB
2018-03-15
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har MGL Studios AB för organisationsnummer?

MGL Studios AB har organisationsnummer 559152-6305 (5591526305).

Var ligger MGL Studios AB?

MGL Studios AB har sin registrerade adress Förvaltarvägen 8, 12354 Farsta.

Vilken bransch är MGL Studios AB verksamt i?

MGL Studios AB är registrerat i branschen arkitektverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter MGL Studios AB?

MGL Studios AB hade en nettoomsättning på 889 364 kr räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har MGL Studios AB?

MGL Studios AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2021 enligt årsredovisningen.

Föreslår MGL Studios AB någon utdelning?

Styrelsen i MGL Studios AB föreslog en utdelning på 90 987 kr för räkenskapsåret 2021.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2018-03-15
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-04

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar