MTAM-Gruppen AB
MTAM-Gruppen AB har organisationsnummer 559152-9721 (5591529721)
Aktiebolag • Org.nr: 559152-9721
Om företaget
MTAM-Gruppen AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 949 454 kr räkenskapsåret 2025 (999 190 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MTAM-Gruppen AB 949 454 kr och redovisade ett resultat på 27 843 kr. Rörelsemarginalen var -2,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,2 procent). Soliditeten var 45,7 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 217,4 procent, under branschens median (median 324,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,3 procent | 21,2 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,4 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 45,7 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 217,4 procent | 324,3 procent | 160,0 procent till 782,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,7 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -5,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 949 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 25 000 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 11 353 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 129 av 330 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Huddinge.
- Plats 1 581 av 3 183 aktiebolag med säte i Huddinge.
- Plats 49 464 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 149 363 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,9 procent | -3,6 procent | 48,8 procent | -2,3 procent |
| Vinstmarginal | 4,4 procent | -4,8 procent | 48,5 procent | -2,4 procent |
| Soliditet | 18,1 procent | 27,1 procent | 50,5 procent | 45,7 procent |
| Kassalikviditet | 212,7 procent | 347,4 procent | 352,1 procent | 217,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,2 procent | -31,1 procent | 76,9 procent | 6,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -27,3 procent | 60,9 procent | -5,0 procent |
| Omsättning per anställd | 854 000 kr | 621 000 kr | 999 000 kr | 949 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 345 000 kr | 149 000 kr | 141 000 kr | 25 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Svarvargatan 2011249 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Svarvargatan 20 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning, forskning och utveckling av metoder och verktyg för ledningsgrupps- och verksamhetsutveckling. Tillhandahålla tjänster via informations- media, konsultinsatser samt genom kunskapsspridning och certifiering inom området ävensom på egen hand eller genom extern samarbetspart validera, utveckla samt förvalta registervård av databas samt handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 853 896 kr | 620 551 kr | 999 190 kr | 949 454 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 26 030 kr | 0 kr | 49 kr | 1 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 28 019 kr | 272 709 kr |
| Övriga externa kostnader | 447 776 kr | 447 963 kr | 341 840 kr | 613 210 kr |
| Personalkostnader | 345 084 kr | 148 719 kr | 141 341 kr | 24 778 kr |
| Avskrivningar | 45 323 kr | 8 847 kr | - | 60 800 kr |
| Rörelseresultat | 41 743 kr | -22 060 kr | 488 039 kr | -22 041 kr |
| Ränteintäkter | 1 227 kr | 2 349 kr | -259 kr | 85 kr |
| Räntekostnader | 5 470 kr | 10 106 kr | 2 709 kr | 543 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 37 500 kr | -29 817 kr | 485 071 kr | -22 499 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | 2 000 kr | -101 808 kr | 61 039 kr |
| Skatt | 8 983 kr | 166 kr | 84 177 kr | 10 697 kr |
| Årets resultat | 28 517 kr | -27 983 kr | 299 086 kr | 27 843 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 245 929 kr | 0 kr | 304 000 kr | 243 200 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 237 082 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 404 164 kr | 332 444 kr | 465 987 kr | 669 086 kr |
| Kortfristiga fordringar | 202 523 kr | 177 427 kr | 203 033 kr | 457 291 kr |
| Kassa och bank | 201 641 kr | 155 017 kr | 262 954 kr | 211 795 kr |
| Summa tillgångar | 650 093 kr | 332 444 kr | 769 987 kr | 912 286 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 117 972 kr | 89 990 kr | 389 076 kr | 416 919 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 39 455 kr | 67 973 kr | 39 990 kr | 339 076 kr |
| Årets resultat | 28 517 kr | -27 983 kr | 299 086 kr | 27 843 kr |
| Obeskattade reserver | 148 772 kr | 146 772 kr | 248 580 kr | 187 541 kr |
| Kortfristiga skulder | 190 021 kr | 95 682 kr | 132 331 kr | 307 826 kr |
| Leverantörsskulder | 24 125 kr | 0 kr | 0 kr | 125 245 kr |
| Skatteskulder | - | - | 90 290 kr | 105 790 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 145 896 kr | 94 982 kr | 21 341 kr | 56 091 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 650 093 kr | 332 444 kr | 769 987 kr | 912 286 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom försäljning, forskning och utveckling av metoder och verktyg för ledningsgrupps- och verksamhetsutveckling. Tillhandahåller tjänster via informationsmedia, konsultinsatser samt genom kunskapsspridning och certifiering inom området även som på egen hand eller genom extern samarbetspart validera, utveckla samt förvalta registervård av databas samt handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- John Åge Gustav Y (styrelseledamot, verkställande direktör)
- Eric Christian S (styrelseordförande)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MTAM-Gruppen AB för organisationsnummer?
MTAM-Gruppen AB har organisationsnummer 559152-9721 (5591529721).
Var ligger MTAM-Gruppen AB?
MTAM-Gruppen AB har sin registrerade adress Svarvargatan 20, 11249 Stockholm.
Vilken bransch är MTAM-Gruppen AB verksamt i?
MTAM-Gruppen AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MTAM-Gruppen AB?
MTAM-Gruppen AB hade en nettoomsättning på 949 454 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har MTAM-Gruppen AB?
MTAM-Gruppen AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår MTAM-Gruppen AB någon utdelning?
Styrelsen i MTAM-Gruppen AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Huddinge
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.