Zinca Fastighet AB
Zinca Fastighet AB har organisationsnummer 559153-5306 (5591535306)
Aktiebolag • Org.nr: 559153-5306
Om företaget
Zinca Fastighet AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Landvetter. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (1 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Zinca Fastighet AB 0 kr och redovisade ett resultat på -34 kr. Soliditeten var 0,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 28,7 procent). Kassalikviditeten var 0,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 148,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,9 procent | 28,7 procent | 4,9 procent till 67,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 0,8 procent | 148,8 procent | 49,0 procent till 467,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 procent | 1,4 procent | -18,3 procent till 26,1 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 559 av 644 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom stug- och rumsuthyrning med säte i Härryda.
- Plats 1 069 av 1 256 aktiebolag med säte i Härryda.
- Plats 46 540 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 0,5 procent | 0,5 procent | 0,8 procent | 0,9 procent | 0,9 procent |
| Kassalikviditet | 9,0 procent | 6,4 procent | 5,8 procent | 0,4 procent | 0,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | 1,4 procent | 35,9 procent | 0,1 procent | 0,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gröenvägen 7 L43891 Landvetter
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Gröenvägen 7 L som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper. Köp och försäljning av fast egendom, förvalta fast egendom, uthyrning av fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 55202Stug- och rumsuthyrningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 kr | 1 kr | -1 kr | -1 kr | 0 kr | 1 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 24 246 kr | 172 386 kr | 271 886 kr | 310 015 kr | 276 886 kr | 283 328 kr | 277 610 kr |
| Övriga externa kostnader | 160 992 kr | 216 009 kr | 95 773 kr | 92 153 kr | 112 412 kr | 90 933 kr | 102 544 kr |
| Rörelseresultat | -136 745 kr | -43 622 kr | 176 112 kr | 217 861 kr | 164 474 kr | 192 396 kr | 175 066 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 20 kr | 44 kr | 3 kr |
| Räntekostnader | 45 680 kr | 139 655 kr | 139 948 kr | 139 950 kr | 127 160 kr | 93 997 kr | 114 996 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -182 425 kr | -183 277 kr | 36 164 kr | 77 911 kr | 37 334 kr | 98 443 kr | 60 073 kr |
| Bokslutsdispositioner | 185 000 kr | 183 300 kr | -36 000 kr | -77 000 kr | 0 kr | -98 400 kr | -60 000 kr |
| Skatt | 496 kr | 0 kr | 74 kr | 187 kr | 7 869 kr | 0 kr | 107 kr |
| Årets resultat | 2 079 kr | 23 kr | 90 kr | 724 kr | 29 465 kr | 43 kr | -34 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 4 710 000 kr | 9 300 000 kr | 9 300 000 kr | 9 300 000 kr | 9 300 000 kr | 9 300 000 kr | 9 300 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 257 288 kr | 480 831 kr | 402 287 kr | 332 613 kr | 362 728 kr | 25 436 kr | 47 525 kr |
| Kortfristiga fordringar | 223 731 kr | 462 839 kr | 401 782 kr | 326 196 kr | 345 010 kr | 4 905 kr | 15 461 kr |
| Kassa och bank | 33 557 kr | 17 992 kr | 505 kr | 6 417 kr | 17 718 kr | 20 531 kr | 32 064 kr |
| Summa tillgångar | 4 967 288 kr | 9 780 831 kr | 9 702 287 kr | 9 632 613 kr | 9 662 728 kr | 9 325 436 kr | 9 347 525 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 51 829 kr | 51 852 kr | 51 941 kr | 52 666 kr | 82 131 kr | 82 173 kr | 82 139 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -250 kr | 1 829 kr | 1 851 kr | 1 942 kr | 2 666 kr | 32 130 kr | 32 173 kr |
| Årets resultat | 2 079 kr | 23 kr | 90 kr | 724 kr | 29 465 kr | 43 kr | -34 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 192 691 kr | 3 279 555 kr | 4 475 938 kr | 5 221 385 kr | 6 233 131 kr | 6 025 805 kr | 6 177 936 kr |
| Skatteskulder | 496 kr | 496 kr | 74 kr | 261 kr | 8 056 kr | 7 869 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 96 672 kr | 189 615 kr | 231 420 kr | 226 680 kr | 130 008 kr | 130 008 kr | 130 008 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 967 288 kr | 9 780 831 kr | 9 702 287 kr | 9 632 613 kr | 9 662 728 kr | 9 325 436 kr | 9 347 525 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper. Köp och försäljnng av fast och lös egendom samt uthyrning av fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Stefan T
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Zinca Fastighet AB för organisationsnummer?
Zinca Fastighet AB har organisationsnummer 559153-5306 (5591535306).
Var ligger Zinca Fastighet AB?
Zinca Fastighet AB har sin registrerade adress Gröenvägen 7 L, 43891 Landvetter.
Vilken bransch är Zinca Fastighet AB verksamt i?
Zinca Fastighet AB är registrerat i branschen stug- och rumsuthyrning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Zinca Fastighet AB?
Zinca Fastighet AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Härryda
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.