TEYA I UPPSALA AB
TEYA I UPPSALA AB har organisationsnummer 559153-9423 (5591539423)
Aktiebolag • Org.nr: 559153-9423
Om företaget
TEYA I UPPSALA AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som charkuteri- och annan köttvarutillverkning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 10130).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2306 procent till 1 082 673 kr räkenskapsåret 2025 (45 000 kr föregående år).
Under året har bolaget satt igång med sin verksamhet.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte TEYA I UPPSALA AB 1 082 673 kr och redovisade ett resultat på 512 971 kr. Rörelsemarginalen var 48,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 1,4 procent). Soliditeten var 38,6 procent, över branschens median (median 28,7 procent). Kassalikviditeten var 145,8 procent, över branschens median (median 127,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 48,1 procent | 1,4 procent | -3,6 procent till 5,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 47,4 procent | 0,4 procent | -4,8 procent till 4,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 38,6 procent | 28,7 procent | 10,7 procent till 54,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 145,8 procent | 127,5 procent | 65,8 procent till 214,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 93,3 procent | 1,8 procent | -25,0 procent till 27,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 083 000 kr | 2 057 000 kr | 1 326 000 kr till 2 932 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 78 000 kr | 490 000 kr | 311 000 kr till 581 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 51 av 72 aktiebolag inom charkuteri- och annan köttvarutillverkning.
- Plats 2 669 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 4 572 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 138 631 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,9 procent | - | - | - | 48,1 procent |
| Vinstmarginal | 10,5 procent | - | - | - | 47,4 procent |
| Soliditet | 9,8 procent | 2,4 procent | 11,5 procent | 7,4 procent | 38,6 procent |
| Kassalikviditet | 83,3 procent | 83,3 procent | 2897,8 procent | 228,6 procent | 145,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 58,6 procent | -331,2 procent | -1316,6 procent | -37,8 procent | 93,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -64,3 procent | -95,1 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | - | - | - | - | 1 083 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | - | 78 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hedensbergsvägen 125c/o c/o Teya
75260 Uppsala
Bolag på samma adress
9 andra bolag har Hedensbergsvägen 125 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva kebabtillverkning, äga och förvalta fastigheter, värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 10130Charkuteri- och annan köttvarutillverkningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -4 kr | 2 778 949 kr | 991 043 kr | 49 305 kr | 17 280 kr | 45 258 kr | 1 082 673 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 52 200 kr | 78 400 kr | 80 000 kr | 16 168 kr | 19 659 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | -926 462 kr | 0 kr | 100 005 kr | 500 000 kr | 0 kr | 365 229 kr |
| Övriga externa kostnader | 147 295 kr | 495 881 kr | 231 557 kr | 89 460 kr | 205 987 kr | 57 167 kr | 106 073 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 86 692 kr | 121 kr | 0 kr | - | - | 77 801 kr |
| Avskrivningar | 19 196 kr | 21 911 kr | 12 211 kr | 12 211 kr | 2 715 kr | 2 715 kr | 12 715 kr |
| Rörelseresultat | -114 295 kr | -398 821 kr | 107 621 kr | -136 203 kr | -671 763 kr | -14 624 kr | 520 855 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 563 kr | 673 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 7 289 kr | 6 906 kr | 3 454 kr | 336 kr | 48 kr | 22 kr | 7 884 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -121 584 kr | -405 727 kr | 104 167 kr | -136 539 kr | -671 248 kr | -13 973 kr | 512 971 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -121 584 kr | -405 727 kr | 104 167 kr | -136 539 kr | -671 248 kr | -13 973 kr | 512 971 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 732 629 kr | 817 368 kr | 805 157 kr | 817 946 kr | 124 890 kr | 122 175 kr | 409 460 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 732 629 kr | 817 368 kr | 805 157 kr | 792 946 kr | 124 890 kr | 122 175 kr | 409 460 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 25 000 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 291 311 kr | 1 774 058 kr | 1 003 253 kr | 925 019 kr | 317 509 kr | 375 606 kr | 1 017 030 kr |
| Varulager | - | 926 462 kr | 600 000 kr | 500 000 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 71 114 kr | 738 259 kr | 393 121 kr | 409 660 kr | 305 494 kr | 223 405 kr | 951 539 kr |
| Kassa och bank | 220 197 kr | 109 337 kr | 10 132 kr | 15 359 kr | 12 015 kr | 152 201 kr | 65 491 kr |
| Summa tillgångar | 1 023 940 kr | 2 591 426 kr | 1 808 410 kr | 1 742 965 kr | 442 399 kr | 497 781 kr | 1 426 490 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 49 329 kr | 73 602 kr | 177 769 kr | 41 230 kr | 50 982 kr | 37 009 kr | 549 980 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 120 913 kr | 429 329 kr | 23 602 kr | 127 769 kr | 672 230 kr | 982 kr | -12 991 kr |
| Årets resultat | -121 584 kr | -405 727 kr | 104 167 kr | -136 539 kr | -671 248 kr | -13 973 kr | 512 971 kr |
| Kortfristiga skulder | 845 722 kr | 1 138 636 kr | 484 181 kr | 510 275 kr | 10 957 kr | 164 312 kr | 697 729 kr |
| Leverantörsskulder | - | 1 053 561 kr | 0 kr | 11 275 kr | 0 kr | 16 803 kr | 14 117 kr |
| Skatteskulder | 34 650 kr | 0 kr | 2 957 kr | 0 kr | 2 957 kr | 0 kr | -2 838 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 811 072 kr | 31 743 kr | 0 kr | - | - | 139 509 kr | 623 858 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 023 940 kr | 2 591 426 kr | 1 808 410 kr | 1 742 965 kr | 442 399 kr | 497 781 kr | 1 426 490 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget skall bedriva kebabtillverkning, äga och förvalta fastigheter, värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet. Under året har bolaget satt igång med verksamheten.
Företrädare
- Musa T (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har TEYA I UPPSALA AB för organisationsnummer?
TEYA I UPPSALA AB har organisationsnummer 559153-9423 (5591539423).
Var ligger TEYA I UPPSALA AB?
TEYA I UPPSALA AB har sin registrerade adress Hedensbergsvägen 125, 75260 Uppsala.
Vilken bransch är TEYA I UPPSALA AB verksamt i?
TEYA I UPPSALA AB är registrerat i branschen charkuteri- och annan köttvarutillverkning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter TEYA I UPPSALA AB?
TEYA I UPPSALA AB hade en nettoomsättning på 1 082 673 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har TEYA I UPPSALA AB?
TEYA I UPPSALA AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- TEYA I UPPSALA AB (Företagsnamn)
- Uppsala kebabgrossen (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning av kebab till restauranger.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-03-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.