Sham Dental Clinic AB
Sham Dental Clinic AB har organisationsnummer 559154-4761 (5591544761)
Aktiebolag • Org.nr: 559154-4761
Om företaget
Sham Dental Clinic AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av tandproteser enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 32502).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1080 procent till 1 605 000 kr räkenskapsåret 2025 (136 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sham Dental Clinic AB 1 605 000 kr och redovisade ett resultat på 1 069 572 kr. Rörelsemarginalen var 73,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,0 procent). Soliditeten var 90,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 59,2 procent). Kassalikviditeten var 932,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 278,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 73,6 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 73,7 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 15,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 90,4 procent | 59,2 procent | 30,4 procent till 85,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 932,9 procent | 278,7 procent | 125,3 procent till 786,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 47,6 procent | 16,5 procent | -1,2 procent till 47,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1080,1 procent | -0,7 procent | -21,9 procent till 13,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 67 av 167 aktiebolag inom tillverkning av tandproteser.
- Plats 1 259 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 2 206 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 104 134 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 65,1 procent | 13,5 procent | 73,6 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 66,8 procent | 822,1 procent | 73,7 procent |
| Soliditet | 74,1 procent | 44,1 procent | 67,5 procent | 85,1 procent | 90,4 procent |
| Kassalikviditet | 1478,4 procent | 249,8 procent | 665,5 procent | 2415,2 procent | 932,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 41,1 procent | -1,4 procent | 29,4 procent | 94,6 procent | 47,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -54,8 procent | 1080,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Drottninggatan 15c/o Hamza Kayssar
70210 Örebro
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Drottninggatan 15 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tandvård och idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 32502Tillverkning av tandproteserHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | - | - | 301 440 kr | 136 003 kr | 1 604 575 kr |
| Övriga externa kostnader | 43 770 kr | 2 201 kr | 4 492 kr | 101 926 kr | 93 109 kr | 138 689 kr |
| Personalkostnader | 26 980 kr | 2 165 kr | 0 kr | - | - | - |
| Avskrivningar | 28 000 kr | 0 kr | - | 3 500 kr | 24 500 kr | 14 000 kr |
| Rörelseresultat | -98 750 kr | -13 999 kr | -4 492 kr | 196 014 kr | 18 394 kr | 1 181 846 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 510 kr | 5 465 kr | 4 899 kr | 1 297 kr |
| Räntekostnader | 391 kr | 0 kr | - | 25 kr | 0 kr | 465 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 85 859 kr | 186 001 kr | -3 982 kr | 201 454 kr | 1 117 793 kr | 1 182 678 kr |
| Bokslutsdispositioner | 94 807 kr | 12 765 kr | 0 kr | -50 000 kr | 0 kr | 128 928 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | 29 715 kr | 5 763 kr | 242 034 kr |
| Årets resultat | 180 666 kr | 198 766 kr | -3 982 kr | 121 739 kr | 1 112 030 kr | 1 069 572 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 134 283 kr | 60 450 kr | 60 450 kr | 476 950 kr | 746 950 kr | 732 950 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 86 333 kr | 0 kr | - | 66 500 kr | 42 000 kr | 28 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 47 950 kr | 60 450 kr | 60 450 kr | 410 450 kr | 704 950 kr | 704 950 kr |
| Omsättningstillgångar | 513 095 kr | 591 669 kr | 601 486 kr | 136 402 kr | 634 195 kr | 1 750 185 kr |
| Kortfristiga fordringar | 11 299 kr | 461 785 kr | 21 795 kr | 5 642 kr | 15 642 kr | 4 836 kr |
| Kassa och bank | 501 796 kr | 129 884 kr | 579 691 kr | 130 760 kr | 618 553 kr | 1 745 349 kr |
| Summa tillgångar | 647 378 kr | 652 119 kr | 661 936 kr | 613 352 kr | 1 381 145 kr | 2 483 135 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 467 405 kr | 483 171 kr | 292 189 kr | 413 927 kr | 1 175 958 kr | 2 245 530 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 236 739 kr | 234 405 kr | 246 171 kr | 242 188 kr | 13 928 kr | 1 125 958 kr |
| Årets resultat | 180 666 kr | 198 766 kr | -3 982 kr | 121 739 kr | 1 112 030 kr | 1 069 572 kr |
| Obeskattade reserver | 141 693 kr | 128 928 kr | 128 928 kr | 178 928 kr | 178 928 kr | 50 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 38 280 kr | 40 020 kr | 240 819 kr | 20 497 kr | 26 259 kr | 187 605 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | 17 076 kr | 22 839 kr | 184 185 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 280 kr | 40 020 kr | 40 819 kr | 3 420 kr | 3 420 kr | 3 420 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 647 378 kr | 652 119 kr | 661 936 kr | 613 352 kr | 1 381 145 kr | 2 483 135 kr |
Företrädare
- Hamza K (styrelseledamot)
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sham Dental Clinic AB för organisationsnummer?
Sham Dental Clinic AB har organisationsnummer 559154-4761 (5591544761).
Var ligger Sham Dental Clinic AB?
Sham Dental Clinic AB har sin registrerade adress Drottninggatan 15, 70210 Örebro.
Vilken bransch är Sham Dental Clinic AB verksamt i?
Sham Dental Clinic AB är registrerat i branschen tillverkning av tandproteser enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sham Dental Clinic AB?
Sham Dental Clinic AB hade en nettoomsättning på 1 605 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Sham Dental Clinic AB någon utdelning?
Styrelsen i Sham Dental Clinic AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-04-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.