Xevenition Consulting AB
Xevenition Consulting AB har organisationsnummer 559154-7111 (5591547111)
Aktiebolag • Org.nr: 559154-7111
Om företaget
Xevenition Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Huddinge. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100). Företaget bedriver även verksamhet inom arbetsförmedling och rekrytering.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 24 procent till 3 148 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 540 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Xevenition Consulting AB 3 148 000 kr och redovisade ett resultat på 1 252 420 kr. Rörelsemarginalen var 51,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 89,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 553,5 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 51,3 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 51,1 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,3 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 553,5 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,5 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 23,9 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 574 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 640 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 028 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 6 av 62 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Botkyrka.
- Plats 375 av 2 095 aktiebolag med säte i Botkyrka.
- Plats 17 201 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 55 486 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 54,2 procent | 55,6 procent | 32,9 procent | 40,5 procent | 51,3 procent |
| Vinstmarginal | 54,1 procent | 53,3 procent | 35,4 procent | 39,1 procent | 51,1 procent |
| Soliditet | 73,8 procent | 88,4 procent | 94,7 procent | 94,2 procent | 89,3 procent |
| Kassalikviditet | 234,1 procent | 409,6 procent | 424,9 procent | 498,0 procent | 553,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 46,2 procent | 37,9 procent | 19,1 procent | 23,0 procent | 30,5 procent |
| Omsättningstillväxt | 1,9 procent | 15,9 procent | -16,0 procent | 28,3 procent | 23,9 procent |
| Omsättning per anställd | 2 034 000 kr | 2 357 000 kr | 1 979 000 kr | 1 270 000 kr | 1 574 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 803 000 kr | 891 000 kr | 1 071 000 kr | 625 000 kr | 640 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gömmarvägen 2b14132 Huddinge
Verksamhetsbeskrivning
Konsulterande inom IT.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 996 142 kr | 2 033 601 kr | 2 356 845 kr | 1 979 460 kr | 2 540 394 kr | 3 148 149 kr |
| Övriga rörelseintäkter | -128 kr | -124 kr | 3 063 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 128 781 kr | 128 003 kr | 158 191 kr | 253 999 kr | 254 620 kr | 220 558 kr |
| Personalkostnader | 686 651 kr | 802 641 kr | 890 761 kr | 1 070 922 kr | 1 249 169 kr | 1 280 017 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 3 930 kr | 7 859 kr | 33 547 kr |
| Rörelseresultat | 1 180 607 kr | 1 102 833 kr | 1 310 956 kr | 650 609 kr | 1 028 725 kr | 1 614 027 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 1 653 kr | 2 058 kr |
| Räntekostnader | 1 223 kr | 1 713 kr | 1 957 kr | 1 849 kr | 785 kr | 6 473 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 179 384 kr | 1 101 120 kr | 1 256 477 kr | 701 283 kr | 992 475 kr | 1 609 612 kr |
| Skatt | 252 935 kr | 228 180 kr | 270 719 kr | 155 554 kr | 243 894 kr | 357 192 kr |
| Årets resultat | 926 449 kr | 872 940 kr | 985 758 kr | 545 729 kr | 748 581 kr | 1 252 420 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 307 000 kr | 989 000 kr | 1 546 596 kr | 2 344 485 kr | 2 459 968 kr | 2 833 300 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 35 367 kr | 27 508 kr | 250 840 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 307 000 kr | 989 000 kr | 1 546 596 kr | 2 309 118 kr | 2 432 460 kr | 2 582 460 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 527 552 kr | 1 569 930 kr | 1 392 303 kr | 675 096 kr | 1 000 133 kr | 1 767 027 kr |
| Kortfristiga fordringar | 504 317 kr | 674 183 kr | 494 694 kr | 272 872 kr | 422 458 kr | 840 019 kr |
| Kassa och bank | 1 023 235 kr | 895 747 kr | 897 609 kr | 402 224 kr | 577 675 kr | 927 007 kr |
| Summa tillgångar | 1 834 552 kr | 2 558 930 kr | 2 938 899 kr | 3 019 581 kr | 3 460 101 kr | 4 600 327 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 283 467 kr | 1 888 207 kr | 2 598 965 kr | 2 860 693 kr | 3 259 274 kr | 4 108 694 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 307 018 kr | 965 267 kr | 1 563 207 kr | 2 264 965 kr | 2 460 693 kr | 2 806 274 kr |
| Årets resultat | 926 449 kr | 872 940 kr | 985 758 kr | 545 729 kr | 748 581 kr | 1 252 420 kr |
| Kortfristiga skulder | 551 085 kr | 670 723 kr | 339 934 kr | 158 888 kr | 200 827 kr | 319 262 kr |
| Leverantörsskulder | 4 401 kr | 14 316 kr | 11 229 kr | 1 034 kr | 7 906 kr | 12 884 kr |
| Skatteskulder | 385 880 kr | 498 097 kr | 143 726 kr | 0 kr | - | 54 869 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 160 804 kr | 158 310 kr | 184 979 kr | 157 854 kr | 192 921 kr | 251 509 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 834 552 kr | 2 558 930 kr | 2 938 899 kr | 3 019 581 kr | 3 460 101 kr | 4 600 327 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT. Företaget har sitt säte i Botkyrka.
Företrädare
- Ludwig B
Undertecknad i Botkyrka.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Xevenition Consulting AB för organisationsnummer?
Xevenition Consulting AB har organisationsnummer 559154-7111 (5591547111).
Var ligger Xevenition Consulting AB?
Xevenition Consulting AB har sin registrerade adress Gömmarvägen 2b, 14132 Huddinge.
Vilken bransch är Xevenition Consulting AB verksamt i?
Xevenition Consulting AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Xevenition Consulting AB?
Xevenition Consulting AB hade en nettoomsättning på 3 148 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Xevenition Consulting AB?
Xevenition Consulting AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Xevenition Consulting AB någon utdelning?
Styrelsen i Xevenition Consulting AB föreslog en utdelning på 452 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Botkyrka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-04-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.