PMT Montage & Service AB

PMT Montage & Service AB har organisationsnummer 559154-8747 (5591548747)

Aktiebolag • Org.nr: 559154-8747

Värme- och sanitetsarbetenVästerås

Aktivt företagVerksamt sedan 2018Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

PMT Montage & Service AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).

Ekonomi

2 508 857 krOmsättning▲ 247 procent
58 289 krÅrets resultat
2Antal anställda
39,1 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 247 procent till 2 508 857 kr räkenskapsåret 2025 (722 376 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte PMT Montage & Service AB 2 508 857 kr och redovisade ett resultat på 58 289 kr. Rörelsemarginalen var 6,1 procent, under branschens median (median 6,7 procent). Soliditeten var 39,1 procent, under branschens median (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 188,8 procent, under branschens median (median 208,3 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal6,1 procent6,7 procent1,1 procent till 15,4 procentUnder branschens median
Vinstmarginal5,9 procent6,6 procent0,8 procent till 15,1 procentUnder branschens median
Soliditet39,1 procent48,3 procent29,6 procent till 69,9 procentUnder branschens median
Kassalikviditet188,8 procent208,3 procent135,6 procent till 356,0 procentUnder branschens median
Avkastning på eget kapital44,6 procent21,8 procent1,1 procent till 51,2 procentöver branschens median
Omsättning per anställd1 254 000 kr1 833 000 kr1 160 000 kr till 2 605 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd500 000 kr600 000 kr408 000 kr till 744 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 206 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
  • Plats 14 av 35 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Västerås.
  • Plats 975 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
  • Plats 1 464 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
  • Plats 68 518 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20192020202120222025
Rörelsemarginal1,5 procent0,8 procent-5,8 procent-6,2 procent6,1 procent
Vinstmarginal1,4 procent0,8 procent-5,8 procent-6,3 procent5,9 procent
Soliditet10,5 procent28,3 procent18,3 procent50,5 procent39,1 procent
Kassalikviditet111,8 procent139,5 procent122,3 procent202,2 procent188,8 procent
Avkastning på eget kapital26,6 procent10,9 procent-152,5 procent-87,6 procent44,6 procent
Omsättningstillväxt--23,7 procent2,5 procent-47,0 procent-
Omsättning per anställd-1 330 000 kr1 364 000 kr722 000 kr1 254 000 kr
Personalkostnad per anställd-583 000 kr754 000 kr425 000 kr500 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Skorvenstigen 8
c/o Pasi Tervo
72590 Västerås

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Skorvenstigen 8 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

VVS & byggverksamhet samt tävlingsverksamhet inom motorsport och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20192020202120222025
Nettoomsättning1 744 384 kr1 330 258 kr1 363 695 kr722 376 kr2 508 857 kr
Övriga rörelseintäkter--154 813 kr69 538 kr33 903 kr
Råvaror och förnödenheter216 460 kr48 620 kr93 092 kr1 805 kr68 940 kr
Övriga externa kostnader336 620 kr336 635 kr434 683 kr357 436 kr648 565 kr
Personalkostnader634 100 kr582 635 kr753 826 kr424 764 kr999 175 kr
Avskrivningar----14 780 kr
Rörelseresultat26 292 kr11 160 kr-79 137 kr-45 000 kr151 791 kr
Ränteintäkter----451 kr
Räntekostnader2 318 kr452 kr235 kr308 kr4 576 kr
Resultat efter finansiella poster23 974 kr10 708 kr-79 372 kr-45 308 kr147 666 kr
Bokslutsdispositioner-----55 000 kr
Skatt5 876 kr2 403 kr0 kr-34 377 kr
Årets resultat18 098 kr8 305 kr-79 372 kr-45 308 kr58 289 kr

Balansräkning

Post20192020202120222025
Tillgångar
Anläggningstillgångar----54 099 kr
Materiella anläggningstillgångar----54 099 kr
Omsättningstillgångar646 373 kr269 999 kr285 016 kr102 342 kr279 630 kr
Kortfristiga fordringar565 848 kr63 442 kr210 846 kr66 098 kr203 440 kr
Kassa och bank80 525 kr206 557 kr74 170 kr36 244 kr76 190 kr
Summa tillgångar646 373 kr269 999 kr285 016 kr102 342 kr333 729 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital68 098 kr76 403 kr52 031 kr51 723 kr130 592 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat-18 098 kr81 403 kr47 031 kr22 303 kr
Årets resultat18 098 kr8 305 kr-79 372 kr-45 308 kr58 289 kr
Obeskattade reserver----55 000 kr
Kortfristiga skulder578 275 kr193 596 kr232 985 kr50 619 kr148 137 kr
Leverantörsskulder75 309 kr9 632 kr23 962 kr10 165 kr71 451 kr
Skatteskulder14 051 kr30 283 kr9 354 kr0 kr14 434 kr
Övriga kortfristiga skulder458 915 kr138 681 kr184 454 kr25 454 kr47 252 kr
Summa eget kapital och skulder646 373 kr269 999 kr285 016 kr102 342 kr333 729 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver verksamhet inom byggnadssmide, snickeri och montage av butiksinredning samt VVS verksamhet. Företaget har sitt säte i Västerås.

Företrädare

  • Philip K

Undertecknad i Västerås 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2018-04-09
Registrerat hos Bolagsverket
PMT Montage & Service AB
2018-04-12
Registrerat hos Skatteverket
2026-05-05
Branschändring
Huvudbransch: Tillverkning av dörrar och fönster av metall → Värme- och sanitetsarbeten

Vanliga frågor

Vad har PMT Montage & Service AB för organisationsnummer?

PMT Montage & Service AB har organisationsnummer 559154-8747 (5591548747).

Var ligger PMT Montage & Service AB?

PMT Montage & Service AB har sin registrerade adress Skorvenstigen 8, 72590 Västerås.

Vilken bransch är PMT Montage & Service AB verksamt i?

PMT Montage & Service AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter PMT Montage & Service AB?

PMT Montage & Service AB hade en nettoomsättning på 2 508 857 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har PMT Montage & Service AB?

PMT Montage & Service AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Västerås
Län
Västmanlands län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2018-04-09
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-07

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar