Rado Holding AB
Rado Holding AB har organisationsnummer 559158-3934 (5591583934)
Aktiebolag • Org.nr: 559158-3934
Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångarKristianstad
Om företaget
Rado Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kristianstad. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 36 procent till 175 998 kr räkenskapsåret 2025 (274 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Rado Holding AB 175 998 kr och redovisade ett resultat på 45 135 kr. Rörelsemarginalen var 37,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 46,0 procent, under branschens median (median 54,8 procent). Kassalikviditeten var 71,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,7 procent | 9,9 procent | -1,6 procent till 28,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 32,4 procent | 10,5 procent | -1,8 procent till 29,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 46,0 procent | 54,8 procent | 23,4 procent till 83,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 71,4 procent | 208,1 procent | 92,6 procent till 580,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 16,2 procent | 2,7 procent | -5,0 procent till 24,6 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -35,8 procent | 1,7 procent | -24,6 procent till 28,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 388 av 644 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar med säte i Kristianstad.
- Plats 1 483 av 2 066 aktiebolag med säte i Kristianstad.
- Plats 27 252 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 232 287 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 47,9 procent | 66,9 procent | 37,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | 39,6 procent | 59,5 procent | 32,4 procent |
| Soliditet | 45,0 procent | 4,2 procent | 15,0 procent | 38,0 procent | 46,0 procent |
| Kassalikviditet | 81,7 procent | 347,2 procent | 177,8 procent | 99,5 procent | 71,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -17,6 procent | -19,0 procent | 72,6 procent | 55,5 procent | 16,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | 19,1 procent | -35,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Henriks väg 1229161 Kristianstad
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Henriks väg 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av aktier inom fastighet, bygg och entreprenadverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 67 632 kr | 230 200 kr | 273 999 kr | 175 998 kr |
| Övriga externa kostnader | 3 252 kr | 3 725 kr | 5 967 kr | 35 048 kr | 58 450 kr | 10 617 kr | 24 715 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 26 115 kr | 61 643 kr | 80 109 kr | 84 995 kr |
| Rörelseresultat | -3 252 kr | -3 725 kr | -5 967 kr | 6 469 kr | 110 107 kr | 183 273 kr | 66 288 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 109 kr | 1 129 kr | 95 kr | -46 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | 12 000 kr | 20 000 kr | 20 047 kr | 9 267 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 252 kr | -3 725 kr | -5 967 kr | -5 422 kr | 91 236 kr | 163 321 kr | 56 975 kr |
| Skatt | - | - | - | - | 15 682 kr | 33 633 kr | 11 840 kr |
| Årets resultat | -3 252 kr | -3 725 kr | -5 967 kr | -5 422 kr | 75 554 kr | 129 688 kr | 45 135 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 16 500 kr | 16 500 kr | 41 500 kr | 496 258 kr | 534 615 kr | 454 506 kr | 529 511 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 454 758 kr | 493 115 kr | 413 006 kr | 488 011 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 16 500 kr | 16 500 kr | 41 500 kr | 41 500 kr | 41 500 kr | 41 500 kr | 41 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 43 598 kr | 39 873 kr | 33 906 kr | 185 726 kr | 158 605 kr | 160 291 kr | 76 550 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | - | 10 000 kr | 122 087 kr | 54 758 kr | 39 856 kr | 57 246 kr |
| Kassa och bank | 43 598 kr | 39 873 kr | 23 906 kr | 63 639 kr | 103 847 kr | 120 435 kr | 19 304 kr |
| Summa tillgångar | 60 098 kr | 56 373 kr | 75 406 kr | 681 984 kr | 693 220 kr | 614 797 kr | 606 061 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 43 598 kr | 39 873 kr | 33 906 kr | 28 484 kr | 104 038 kr | 233 726 kr | 278 861 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -3 150 kr | -6 402 kr | -10 127 kr | -16 094 kr | -21 516 kr | 54 038 kr | 183 726 kr |
| Årets resultat | -3 252 kr | -3 725 kr | -5 967 kr | -5 422 kr | 75 554 kr | 129 688 kr | 45 135 kr |
| Kortfristiga skulder | 16 500 kr | 16 500 kr | 41 500 kr | 53 500 kr | 89 182 kr | 161 071 kr | 107 200 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 15 682 kr | 49 315 kr | 29 666 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 16 500 kr | 16 500 kr | 41 500 kr | 53 500 kr | 73 500 kr | 111 756 kr | 77 534 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 60 098 kr | 56 373 kr | 75 406 kr | 681 984 kr | 693 220 kr | 614 797 kr | 606 061 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget är ett förvaltningsbolag.Företaget har sitt säte i Kristianstad.
Företrädare
- Dragan N (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Rado Holding AB för organisationsnummer?
Rado Holding AB har organisationsnummer 559158-3934 (5591583934).
Var ligger Rado Holding AB?
Rado Holding AB har sin registrerade adress Henriks väg 12, 29161 Kristianstad.
Vilken bransch är Rado Holding AB verksamt i?
Rado Holding AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Rado Holding AB?
Rado Holding AB hade en nettoomsättning på 175 998 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kristianstad
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.