Aspegrens Båt & Industrisömnad AB
Aspegrens Båt & Industrisömnad AB har organisationsnummer 559158-5699 (5591585699)
Aktiebolag • Org.nr: 559158-5699
Tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilierSäve
Om företaget
Aspegrens Båt & Industrisömnad AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Säve. Verksamheten startade 2018. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 13960).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 40 procent till 586 000 kr räkenskapsåret 2025 (975 903 kr föregående år).
Omsättningsminskningen mellan räkenskapsår 2024 och 2025 beror på minskad efterfrågan av företagets
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Aspegrens Båt & Industrisömnad AB 586 000 kr och redovisade ett resultat på -51 623 kr. Rörelsemarginalen var -38,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,8 procent). Soliditeten var 66,4 procent, över branschens median (median 54,8 procent). Kassalikviditeten var 297,3 procent, över branschens median (median 211,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -38,7 procent | 3,8 procent | -2,1 procent till 12,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -38,7 procent | 3,5 procent | -3,1 procent till 12,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,4 procent | 54,8 procent | 34,4 procent till 79,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 297,3 procent | 211,0 procent | 115,9 procent till 402,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -117,2 procent | 5,0 procent | -7,0 procent till 28,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -40,0 procent | 3,1 procent | -12,8 procent till 16,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 586 000 kr | 1 398 000 kr | 996 000 kr till 2 149 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 621 000 kr | 564 000 kr | 384 000 kr till 673 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,3 procent | 12,0 procent | 19,8 procent | 6,5 procent | -38,7 procent |
| Vinstmarginal | 17,3 procent | 11,9 procent | 19,8 procent | 6,5 procent | -38,7 procent |
| Soliditet | 40,1 procent | 45,9 procent | 43,9 procent | 37,6 procent | 66,4 procent |
| Kassalikviditet | 224,1 procent | 275,1 procent | 314,5 procent | 322,2 procent | 297,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 46,3 procent | 22,9 procent | 40,4 procent | 14,5 procent | -117,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 67,1 procent | -7,1 procent | 16,5 procent | -2,5 procent | -40,0 procent |
| Omsättning per anställd | 925 000 kr | 859 000 kr | 1 000 000 kr | 976 000 kr | 586 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 597 000 kr | 608 000 kr | 631 000 kr | 740 000 kr | 621 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Brandenburg Torp 442372 Säve
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall arbeta med konsultation samt framtagning av sömnadsprodukter inom främst tillverkningsindustrin och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 553 635 kr | 924 856 kr | 859 081 kr | 1 000 480 kr | 975 903 kr | 585 914 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 39 074 kr | 44 614 kr | 42 955 kr | 33 109 kr | 38 681 kr | 64 305 kr |
| Övriga externa kostnader | 90 439 kr | 123 160 kr | 105 477 kr | 138 315 kr | 133 695 kr | 127 622 kr |
| Personalkostnader | 269 106 kr | 597 150 kr | 607 842 kr | 630 974 kr | 740 012 kr | 620 664 kr |
| Rörelseresultat | 155 016 kr | 159 932 kr | 102 807 kr | 198 082 kr | 63 515 kr | -226 677 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 14 kr | 83 kr | 134 kr | 199 kr |
| Räntekostnader | 31 kr | 22 kr | 576 kr | 362 kr | 3 kr | 145 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 154 985 kr | 159 910 kr | 102 245 kr | 197 803 kr | 63 646 kr | -226 623 kr |
| Bokslutsdispositioner | -38 000 kr | -40 000 kr | -25 000 kr | -52 000 kr | -20 000 kr | 175 000 kr |
| Skatt | 24 901 kr | 24 744 kr | 16 107 kr | 32 955 kr | 13 113 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 92 084 kr | 95 166 kr | 61 138 kr | 112 848 kr | 30 533 kr | -51 623 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 348 000 kr | 511 981 kr | 580 795 kr | 637 122 kr | 558 352 kr | 66 377 kr |
| Kortfristiga fordringar | 194 681 kr | 207 713 kr | 189 407 kr | 194 595 kr | 221 635 kr | 33 804 kr |
| Kassa och bank | 153 319 kr | 304 268 kr | 391 388 kr | 442 527 kr | 336 717 kr | 32 573 kr |
| Summa tillgångar | 348 000 kr | 511 981 kr | 580 795 kr | 637 122 kr | 558 352 kr | 66 377 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 110 368 kr | 205 534 kr | 266 672 kr | 279 520 kr | 210 053 kr | 44 052 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -31 716 kr | 60 368 kr | 155 534 kr | 116 672 kr | 129 520 kr | 45 675 kr |
| Årets resultat | 92 084 kr | 95 166 kr | 61 138 kr | 112 848 kr | 30 533 kr | -51 623 kr |
| Obeskattade reserver | 38 000 kr | 78 000 kr | 103 000 kr | 155 000 kr | 175 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 199 632 kr | 228 447 kr | 211 123 kr | 202 602 kr | 173 299 kr | 22 325 kr |
| Leverantörsskulder | 7 204 kr | 14 198 kr | 7 862 kr | 15 688 kr | 6 876 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 36 906 kr | 63 362 kr | 26 571 kr | 10 239 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 145 522 kr | 140 887 kr | 166 690 kr | 159 675 kr | 149 423 kr | 3 925 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 348 000 kr | 511 981 kr | 580 795 kr | 637 122 kr | 558 352 kr | 66 377 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets verksamheten är vilande från och med år 2026.
Företrädare
- Roger A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aspegrens Båt & Industrisömnad AB för organisationsnummer?
Aspegrens Båt & Industrisömnad AB har organisationsnummer 559158-5699 (5591585699).
Var ligger Aspegrens Båt & Industrisömnad AB?
Aspegrens Båt & Industrisömnad AB har sin registrerade adress Brandenburg Torp 4, 42372 Säve.
Vilken bransch är Aspegrens Båt & Industrisömnad AB verksamt i?
Aspegrens Båt & Industrisömnad AB är registrerat i branschen tillverkning av andra tekniska textilier och industritextilier enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Aspegrens Båt & Industrisömnad AB?
Aspegrens Båt & Industrisömnad AB hade en nettoomsättning på 586 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Aspegrens Båt & Industrisömnad AB?
Aspegrens Båt & Industrisömnad AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-08
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.