Autoperformance i Umeå AB
Autoperformance i Umeå AB har organisationsnummer 559159-0467 (5591590467)
Aktiebolag • Org.nr: 559159-0467
Om företaget
Autoperformance i Umeå AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47811). Företaget bedriver även verksamhet inom reparation och underhåll av motorcyklar.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Autoperformance i Umeå AB 0 kr och redovisade ett resultat på -14 194 kr. Soliditeten var 45,2 procent, över branschens median (median 35,5 procent). Kassalikviditeten var 1599,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 106,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 45,2 procent | 35,5 procent | 11,7 procent till 70,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 1599,6 procent | 106,4 procent | 33,0 procent till 339,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -5,3 procent | 3,8 procent | -18,7 procent till 31,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 867 av 2 115 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon.
- Plats 3 av 3 aktiebolag inom detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon med säte i Vännäs.
- Plats 153 av 172 aktiebolag med säte i Vännäs.
- Plats 6 218 av 7 355 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 284 287 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -44,1 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | -44,4 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | -1429,0 procent | -1327,3 procent | -2240,5 procent | -19010,9 procent | 45,2 procent |
| Kassalikviditet | 230,0 procent | 290,5 procent | 138,6 procent | 14,0 procent | 1599,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | - | - | - | - | -5,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -100,0 procent | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Riksvägen 2S90431 Umeå
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Riksvägen 2S som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning av motorfordon och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 720 694 kr | 0 kr | -2 kr | -2 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 535 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 37 593 kr | 20 440 kr | 9 072 kr | 12 054 kr | 12 141 kr |
| Rörelseresultat | -759 288 kr | -20 440 kr | -9 074 kr | -12 056 kr | -14 195 kr |
| Ränteintäkter | - | 18 kr | 358 kr | 1 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 4 547 kr | 120 kr | 1 098 kr | 844 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -763 835 kr | -20 542 kr | -9 814 kr | -12 899 kr | -14 194 kr |
| Bokslutsdispositioner | 115 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -648 835 kr | -20 542 kr | -9 814 kr | -12 899 kr | -14 194 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Omsättningstillgångar | 17 368 kr | 20 246 kr | 12 432 kr | 1 533 kr | 594 288 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | 243 200 kr |
| Kortfristiga fordringar | 14 716 kr | 18 472 kr | 1 547 kr | 323 kr | 73 270 kr |
| Kassa och bank | 2 652 kr | 1 774 kr | 10 885 kr | 1 210 kr | 277 818 kr |
| Summa tillgångar | 17 368 kr | 20 246 kr | 12 432 kr | 1 533 kr | 594 288 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | -248 182 kr | -268 724 kr | -278 538 kr | -291 437 kr | 268 369 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 350 653 kr | -298 182 kr | -318 724 kr | -328 538 kr | 232 563 kr |
| Årets resultat | -648 835 kr | -20 542 kr | -9 814 kr | -12 899 kr | -14 194 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 7 550 kr | 6 970 kr | 8 970 kr | 10 970 kr | 21 949 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 15 949 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 2 970 kr | 4 970 kr | 4 970 kr | 0 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 17 368 kr | 20 246 kr | 12 432 kr | 1 533 kr | 594 288 kr |
Företrädare
- Anders N
Undertecknad i Umeå 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Autoperformance i Umeå AB för organisationsnummer?
Autoperformance i Umeå AB har organisationsnummer 559159-0467 (5591590467).
Var ligger Autoperformance i Umeå AB?
Autoperformance i Umeå AB har sin registrerade adress Riksvägen 2S, 90431 Umeå.
Vilken bransch är Autoperformance i Umeå AB verksamt i?
Autoperformance i Umeå AB är registrerat i branschen detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Autoperformance i Umeå AB?
Autoperformance i Umeå AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vännäs
- Län
- Västerbottens län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.