FAMCEV AB
FAMCEV AB har organisationsnummer 559159-1200 (5591591200)
Aktiebolag • Org.nr: 559159-1200
Om företaget
FAMCEV AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stocksund. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som holdingverksamhet i finansiella koncerner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 64211).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte FAMCEV AB 1 624 000 kr och redovisade ett resultat på 2 105 977 kr. Rörelsemarginalen var 99,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,3 procent). Soliditeten var 47,2 procent, under branschens median (median 83,6 procent). Kassalikviditeten var 528,6 procent, över branschens median (median 339,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 99,6 procent | 10,3 procent | -15,3 procent till 48,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 169,5 procent | 23,9 procent | -1,4 procent till 99,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 47,2 procent | 83,6 procent | 36,2 procent till 99,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 528,6 procent | 339,2 procent | 58,3 procent till 2547,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 84,7 procent | 1,2 procent | -4,5 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 15 av 488 aktiebolag inom holdingverksamhet i finansiella koncerner.
- Plats 4 av 147 aktiebolag inom holdingverksamhet i finansiella koncerner med säte i Stockholm.
- Plats 18 991 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 33 588 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 103 056 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 99,6 procent |
| Vinstmarginal | - | 169,5 procent |
| Soliditet | 18,5 procent | 47,2 procent |
| Kassalikviditet | 89,3 procent | 528,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -11,3 procent | 84,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Vintervägen 25Bc/o Claes Virgin
18274 Stocksund
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Vintervägen 25B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Förvaltning av värdepapper och finansiell rådgivning.
Bransch
- 64211Holdingverksamhet i finansiella koncernerHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 1 624 296 kr |
| Övriga externa kostnader | 5 821 kr | 7 261 kr |
| Rörelseresultat | -5 821 kr | 1 617 035 kr |
| Ränteintäkter | 20 950 kr | 40 500 kr |
| Räntekostnader | 57 551 kr | 57 720 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -111 422 kr | 2 753 364 kr |
| Bokslutsdispositioner | 77 000 kr | -400 000 kr |
| Skatt | 8 499 kr | 247 387 kr |
| Årets resultat | -42 921 kr | 2 105 977 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 916 667 kr | 685 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 916 667 kr | 685 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 140 968 kr | 4 588 841 kr |
| Kortfristiga fordringar | 140 181 kr | 4 475 094 kr |
| Kassa och bank | 787 kr | 113 747 kr |
| Summa tillgångar | 2 057 635 kr | 5 273 841 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 380 727 kr | 2 486 704 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 373 648 kr | 330 727 kr |
| Årets resultat | -42 921 kr | 2 105 977 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | 400 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 157 908 kr | 868 137 kr |
| Skatteskulder | 9 469 kr | 255 886 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 406 312 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 057 635 kr | 5 273 841 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget registrerades 2018 och bedriver förvaltning av värdepapper och finansiell rådgivning. Företaget har sitt säte i Stockholm. Bolaget har under verksamhetsåret sålt sina andelar i Panorama Senior Living AB och i ARC Bostad.
Företrädare
- Claes V (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har FAMCEV AB för organisationsnummer?
FAMCEV AB har organisationsnummer 559159-1200 (5591591200).
Var ligger FAMCEV AB?
FAMCEV AB har sin registrerade adress Vintervägen 25B, 18274 Stocksund.
Vilken bransch är FAMCEV AB verksamt i?
FAMCEV AB är registrerat i branschen holdingverksamhet i finansiella koncerner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter FAMCEV AB?
FAMCEV AB hade en nettoomsättning på 1 624 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Aldrig registrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.