
Baltzar Dental AB
Baltzar Dental AB har organisationsnummer 559159-5276 (5591595276)
Aktiebolag • Org.nr: 559159-5276
Om företaget
Baltzar Dental AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230). På Google Maps är verksamheten listad som tandläkare. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 35 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 2 procent till 4 732 068 kr räkenskapsåret 2025 (4 840 373 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Baltzar Dental AB 4 732 068 kr och redovisade ett resultat på 337 958 kr. Rörelsemarginalen var 9,5 procent, under branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 82,7 procent, över branschens median (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 403,6 procent, över branschens median (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,5 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 9,1 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 82,7 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 403,6 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 30,4 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -2,2 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 331 av 1 342 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 62 av 291 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 7 356 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 11 865 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 38 657 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,5 procent | 12,7 procent | 20,5 procent | 1,2 procent | 9,5 procent |
| Vinstmarginal | 3,5 procent | 12,7 procent | 20,5 procent | 0,8 procent | 9,1 procent |
| Soliditet | 90,8 procent | 92,9 procent | 87,6 procent | 51,3 procent | 82,7 procent |
| Kassalikviditet | 510,4 procent | 952,3 procent | 634,2 procent | 255,7 procent | 403,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,9 procent | 23,3 procent | 30,7 procent | 3,8 procent | 30,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -7,8 procent | 101,7 procent | 26,8 procent | 14,3 procent | -2,2 procent |
| Omsättning per anställd | - | 1 113 000 kr | 1 412 000 kr | 1 613 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | - | 409 000 kr | 628 000 kr | 817 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Baltzar Von Platens Gata 511242 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Baltzar Von Platens Gata 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva en tandläkarklinik samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 429 539 kr | 1 795 045 kr | 1 655 655 kr | 3 339 888 kr | 4 235 697 kr | 4 840 373 kr | 4 732 068 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 25 kr | 429 095 kr | 419 046 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 240 164 kr | 384 464 kr | 340 394 kr | 719 996 kr | 614 236 kr | 1 097 580 kr | 413 835 kr |
| Övriga externa kostnader | 407 354 kr | 576 142 kr | 562 624 kr | 620 614 kr | 686 498 kr | 1 229 563 kr | 1 246 869 kr |
| Personalkostnader | 883 215 kr | 757 460 kr | 774 036 kr | 1 228 460 kr | 1 882 739 kr | 2 452 442 kr | 2 601 323 kr |
| Avskrivningar | 339 996 kr | 339 996 kr | 339 998 kr | 347 099 kr | 182 160 kr | 4 052 kr | 20 280 kr |
| Rörelseresultat | -441 165 kr | 166 078 kr | 57 649 kr | 423 719 kr | 870 064 kr | 56 736 kr | 449 761 kr |
| Räntekostnader | 60 kr | 0 kr | - | 17 kr | 0 kr | 17 798 kr | 19 987 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -441 225 kr | 166 078 kr | 57 649 kr | 423 702 kr | 870 064 kr | 38 938 kr | 429 774 kr |
| Skatt | - | - | 12 484 kr | 16 440 kr | 180 898 kr | 9 601 kr | 91 816 kr |
| Årets resultat | -441 225 kr | 166 078 kr | 45 165 kr | 407 262 kr | 689 166 kr | 29 337 kr | 337 958 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 576 988 kr | 1 236 992 kr | 896 994 kr | 610 716 kr | 428 556 kr | 424 504 kr | 404 224 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 53 730 kr | 41 574 kr | 37 522 kr | 17 242 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 386 982 kr | 386 982 kr | 386 982 kr | 386 982 kr | 386 982 kr | 386 982 kr | 386 982 kr |
| Omsättningstillgångar | 181 052 kr | 406 844 kr | 800 591 kr | 1 270 699 kr | 2 133 532 kr | 1 084 250 kr | 941 623 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 123 899 kr | 49 151 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 138 934 kr | 138 687 kr | 117 984 kr | 239 457 kr | 652 770 kr | 405 890 kr | 261 283 kr |
| Kassa och bank | 42 118 kr | 268 157 kr | 682 607 kr | 1 031 242 kr | 1 356 863 kr | 629 209 kr | 680 340 kr |
| Summa tillgångar | 1 758 040 kr | 1 643 836 kr | 1 697 585 kr | 1 881 415 kr | 2 562 088 kr | 1 508 754 kr | 1 345 847 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 516 461 kr | 1 495 557 kr | 1 540 721 kr | 1 747 983 kr | 2 245 230 kr | 774 567 kr | 1 112 524 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 907 686 kr | 1 279 479 kr | 1 445 556 kr | 1 290 721 kr | 1 506 064 kr | 695 230 kr | 724 566 kr |
| Årets resultat | -441 225 kr | 166 078 kr | 45 165 kr | 407 262 kr | 689 166 kr | 29 337 kr | 337 958 kr |
| Kortfristiga skulder | 241 579 kr | 148 279 kr | 156 864 kr | 133 432 kr | 316 858 kr | 404 814 kr | 233 323 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | - | 8 359 kr | 16 440 kr | 189 257 kr | 165 841 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 184 243 kr | 78 824 kr | 109 132 kr | 72 831 kr | 71 943 kr | 225 355 kr | 221 807 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 758 040 kr | 1 643 836 kr | 1 697 585 kr | 1 881 415 kr | 2 562 088 kr | 1 508 754 kr | 1 345 847 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver tandvårdsverksamhet
Företrädare
- Peyman T (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Baltzar Dental AB för organisationsnummer?
Baltzar Dental AB har organisationsnummer 559159-5276 (5591595276).
Var ligger Baltzar Dental AB?
Baltzar Dental AB har sin registrerade adress Baltzar Von Platens Gata 5, 11242 Stockholm.
Vilken bransch är Baltzar Dental AB verksamt i?
Baltzar Dental AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Baltzar Dental AB?
Baltzar Dental AB hade en nettoomsättning på 4 732 068 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.