Stinsenman Sverige AB

Stinsenman Sverige AB har organisationsnummer 559159-8098 (5591598098)

Aktiebolag • Org.nr: 559159-8098

Värme- och sanitetsarbetenFarsta

Aktivt företagVerksamt sedan 2018Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare✓ Verifierat på Google

Om företaget

Stinsenman Sverige AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Farsta. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221). Sidoverksamheter inkluderar övriga vvs-arbeten, metallegoarbeten, installation av industrimaskiner och -utrustning och allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp. På Google Maps är verksamheten listad som metal construction company. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.

Kontaktuppgifter

Kategori: Metal construction company

Telefon: +37255511401

Hemsida: se.pipeweld.ee

Ekonomi

354 000 krOmsättning▼ 96 procent
-343 341 krÅrets resultat
3Antal anställda
6,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen minskade 96 procent till 354 000 kr räkenskapsåret 2025 (8 523 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Stinsenman Sverige AB 354 000 kr och redovisade ett resultat på -343 341 kr. Rörelsemarginalen var -98,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 6,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 94,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,4 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-98,6 procent6,7 procent1,1 procent till 15,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-96,9 procent6,6 procent0,8 procent till 15,1 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet6,5 procent48,4 procent29,6 procent till 69,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet94,5 procent208,4 procent135,7 procent till 356,4 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-1021,8 procent21,8 procent1,1 procent till 51,2 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd118 000 kr1 833 000 kr1 160 000 kr till 2 604 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd131 000 kr600 000 kr407 000 kr till 744 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen

Storlek efter omsättning

  • Plats 2 237 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
  • Plats 191 av 234 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Stockholm.
  • Plats 38 414 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 68 653 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 206 624 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222025
Rörelsemarginal11,8 procent-98,6 procent
Vinstmarginal11,8 procent-96,9 procent
Soliditet19,5 procent6,5 procent
Kassalikviditet124,9 procent94,5 procent
Avkastning på eget kapital81,1 procent-1021,8 procent
Omsättning per anställd1 421 000 kr118 000 kr
Personalkostnad per anställd611 000 kr131 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Skrakgränd 7
c/o Sdialsthlm
12349 Farsta

Bolag på samma adress

2 andra bolag har Skrakgränd 7 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva byggbranschverksamhet, vvs-rörarbete, rörsvetsning, licenssvetsning. Alla sorter av rör och VVS- arbete. Demontering, montering, installation. Skönhetsvårds verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post20222025
Nettoomsättning8 522 697 kr354 140 kr
Övriga rörelseintäkter-7 434 kr4 478 kr
Råvaror och förnödenheter-0 kr
Övriga externa kostnader734 388 kr207 891 kr
Personalkostnader3 665 370 kr393 005 kr
Avskrivningar85 842 kr49 862 kr
Rörelseresultat1 003 955 kr-348 939 kr
Ränteintäkter52 kr5 909 kr
Räntekostnader2 294 kr311 kr
Resultat efter finansiella poster1 001 713 kr-343 341 kr
Bokslutsdispositioner-252 000 kr-
Skatt156 401 kr-
Årets resultat593 312 kr-343 341 kr

Balansräkning

Post20222025
Tillgångar
Anläggningstillgångar343 371 kr60 358 kr
Materiella anläggningstillgångar185 894 kr20 988 kr
Omsättningstillgångar3 405 477 kr457 848 kr
Kortfristiga fordringar64 301 kr279 515 kr
Kassa och bank3 160 354 kr178 333 kr
Summa tillgångar3 748 848 kr518 206 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital731 768 kr33 602 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat88 456 kr326 943 kr
Årets resultat593 312 kr-343 341 kr
Obeskattade reserver289 618 kr-
Kortfristiga skulder2 727 462 kr484 604 kr
Leverantörsskulder968 916 kr359 647 kr
Skatteskulder192 074 kr3 144 kr
Övriga kortfristiga skulder1 154 997 kr110 313 kr
Summa eget kapital och skulder3 748 848 kr518 206 kr

Företrädare

  • Ilja A (verkställande direktör)

Undertecknad i VÄLLINGBY 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2018-05-22
Registrerat hos Bolagsverket
Stinsenman Sverige AB
2018-05-24
Registrerat hos Skatteverket
2026-10-26
Adressändring
Gatuadress: Lyckselevägen 48 → Skrakgränd 7
Ort: VÄLLINGBY → FARSTA
Postnummer: 16267 → 12349

Vanliga frågor

Vad har Stinsenman Sverige AB för organisationsnummer?

Stinsenman Sverige AB har organisationsnummer 559159-8098 (5591598098).

Var ligger Stinsenman Sverige AB?

Stinsenman Sverige AB har sin registrerade adress Skrakgränd 7, 12349 Farsta.

Vilken bransch är Stinsenman Sverige AB verksamt i?

Stinsenman Sverige AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Stinsenman Sverige AB?

Stinsenman Sverige AB hade en nettoomsättning på 354 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Stinsenman Sverige AB?

Stinsenman Sverige AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
Export eller import
Ja
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2018-05-22
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

ÖppettiderÖppet nu
Måndag07:00-17:00
Tisdag07:00-17:00
Onsdag07:00-17:00
Torsdag07:00-05:00
Fredag07:00-05:00
LördagStängt
SöndagStängt

Tjänster

🅿️ Handikapparkering

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb, Gmb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar