Anmol AB
Anmol AB har organisationsnummer 559159-8726 (5591598726)
Aktiebolag • Org.nr: 559159-8726
Om företaget
Anmol AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 14 procent till 7 478 359 kr räkenskapsåret 2025 (6 582 393 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anmol AB 7 478 359 kr och redovisade ett resultat på 463 267 kr. Rörelsemarginalen var 10,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 61,7 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 177,3 procent, över branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,7 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 10,6 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 61,7 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 177,3 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 41,3 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,6 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 472 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 405 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 5 110 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 7 993 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 25 803 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,3 procent | 2,1 procent | 14,0 procent | 10,7 procent |
| Vinstmarginal | 2,1 procent | 1,7 procent | 13,6 procent | 10,6 procent |
| Soliditet | 26,2 procent | 38,1 procent | 56,0 procent | 61,7 procent |
| Kassalikviditet | 30,2 procent | 32,9 procent | 89,9 procent | 177,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 25,1 procent | 17,7 procent | 32,0 procent | 41,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 6,4 procent | 9,3 procent | 13,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fagerstagatan 1316353 Spånga
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Fagerstagatan 13 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva restaurangverksamhet och försäljning av livsmedel samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 658 359 kr | 6 022 232 kr | 6 582 393 kr | 7 478 359 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 19 956 kr | 0 kr | 58 442 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 742 849 kr | 2 081 148 kr | 2 106 147 kr | 2 611 421 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 393 149 kr | 1 469 305 kr | 1 536 926 kr | 1 666 684 kr |
| Personalkostnader | 1 873 026 kr | 2 177 993 kr | 1 765 937 kr | 1 768 545 kr |
| Avskrivningar | 32 000 kr | 40 000 kr | 0 kr | 113 000 kr |
| Rörelseresultat | 127 335 kr | 123 742 kr | 923 383 kr | 802 949 kr |
| Ränteintäkter | 738 kr | 316 kr | 515 kr | 1 875 kr |
| Räntekostnader | 11 641 kr | 19 738 kr | 26 209 kr | 11 930 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 116 432 kr | 104 320 kr | 897 689 kr | 792 894 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -620 000 kr | -200 000 kr |
| Skatt | 23 986 kr | 25 257 kr | 67 267 kr | 129 627 kr |
| Årets resultat | 92 446 kr | 79 063 kr | 210 422 kr | 463 267 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 106 200 kr | 106 200 kr | 106 200 kr | 358 200 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 106 200 kr | 106 200 kr | 106 200 kr | 358 200 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 297 628 kr | 1 067 539 kr | 1 066 522 kr | 1 459 379 kr |
| Varulager | 978 000 kr | 828 000 kr | 578 000 kr | 578 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 51 819 kr | 94 290 kr | 60 606 kr | 24 144 kr |
| Kassa och bank | 267 809 kr | 145 249 kr | 427 916 kr | 857 235 kr |
| Summa tillgångar | 1 403 828 kr | 1 173 739 kr | 1 172 722 kr | 1 817 579 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 367 793 kr | 446 856 kr | 657 279 kr | 1 120 547 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 225 347 kr | 317 793 kr | 396 856 kr | 607 280 kr |
| Årets resultat | 92 446 kr | 79 063 kr | 210 422 kr | 463 267 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | 200 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 057 838 kr | 728 724 kr | 543 380 kr | 497 032 kr |
| Leverantörsskulder | 319 813 kr | 250 030 kr | 1 495 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 40 904 kr | 50 306 kr | 67 267 kr | 171 637 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 706 563 kr | 365 027 kr | 474 617 kr | 306 470 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 403 828 kr | 1 173 739 kr | 1 172 722 kr | 1 817 579 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver handel med hemtekniska produkter företrädes vis telefoner, mobiltelefontillbehör, kommunikationsprodukter och datortillbehör därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Ishtiaq Hussain S (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anmol AB för organisationsnummer?
Anmol AB har organisationsnummer 559159-8726 (5591598726).
Var ligger Anmol AB?
Anmol AB har sin registrerade adress Fagerstagatan 13, 16353 Spånga.
Vilken bransch är Anmol AB verksamt i?
Anmol AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anmol AB?
Anmol AB hade en nettoomsättning på 7 478 359 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 5-9 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.