Stefan Larsson Consulting AB
Stefan Larsson Consulting AB har organisationsnummer 559160-0001 (5591600001)
Aktiebolag • Org.nr: 559160-0001
Om företaget
Stefan Larsson Consulting AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Idkerberget. Verksamheten startade 2018. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stefan Larsson Consulting AB 0 kr och redovisade ett resultat på 15 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 100,0 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 96,3 procent | 96,3 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | - | 2683,8 procent | 2685,2 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | -5,0 procent | -3,0 procent | 0,0 procent | 4,9 procent | 100,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
⚠️ Likvidation
Sedan 2023-12-15
Adress
Rämshyttan 401c/o c/o Anders Genstam
78199 Idkerberget
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Rämshyttan 401 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva verksamhet som säkerhetskonsult samt bedriva värdepappersförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 601 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 51 020 kr | 5 857 kr | 2 500 kr | 1 500 kr | 0 kr | -1 500 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 6 303 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -27 722 kr | -5 857 kr | -2 500 kr | -1 500 kr | 0 kr | 1 500 kr | 0 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 35 kr | 0 kr | 1 011 kr | 15 kr |
| Räntekostnader | 73 kr | 306 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -27 795 kr | -6 163 kr | -2 500 kr | -1 465 kr | 0 kr | 2 511 kr | 15 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -27 795 kr | -6 163 kr | -2 500 kr | -1 465 kr | 0 kr | 2 511 kr | 15 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 81 983 kr | 52 437 kr | 49 937 kr | 50 348 kr | 50 348 kr | 50 984 kr | 15 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 10 788 kr | 11 413 kr | 11 799 kr | 11 799 kr | 11 865 kr | 3 kr |
| Kassa och bank | 81 983 kr | 41 649 kr | 38 524 kr | 38 549 kr | 38 549 kr | 39 119 kr | 12 kr |
| Summa tillgångar | 81 983 kr | 52 437 kr | 49 937 kr | 50 348 kr | 50 348 kr | 50 984 kr | 15 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 58 601 kr | 52 437 kr | 49 937 kr | 48 472 kr | 48 473 kr | 50 984 kr | 15 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 0 kr |
| Balanserat resultat | 36 396 kr | 8 600 kr | 2 437 kr | -63 kr | -1 527 kr | -1 527 kr | 0 kr |
| Årets resultat | -27 795 kr | -6 163 kr | -2 500 kr | -1 465 kr | 0 kr | 2 511 kr | 15 kr |
| Kortfristiga skulder | 23 382 kr | 0 kr | - | 1 876 kr | 1 875 kr | 0 kr | - |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 1 876 kr | 1 875 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 20 230 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 152 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 81 983 kr | 52 437 kr | 49 937 kr | 50 348 kr | 50 348 kr | 50 984 kr | 15 kr |
Företrädare
- Anders G (likvidator)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stefan Larsson Consulting AB för organisationsnummer?
Stefan Larsson Consulting AB har organisationsnummer 559160-0001 (5591600001).
Var ligger Stefan Larsson Consulting AB?
Stefan Larsson Consulting AB har sin registrerade adress Rämshyttan 401, 78199 Idkerberget.
Vilken bransch är Stefan Larsson Consulting AB verksamt i?
Stefan Larsson Consulting AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stefan Larsson Consulting AB?
Stefan Larsson Consulting AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-24
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.