LF Software Engineering AB
LF Software Engineering AB har organisationsnummer 559160-5323
Aktiebolag • Org.nr: 559160-5323
Om företaget
LF Software Engineering AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tullinge. Verksamheten startade 2018 och har 8 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 9 procent till 2 073 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 901 000 kr föregående år).
Adress
Örnbergsvägen 2814640 Tullinge
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet, utbildning, utveckling, tillverkning, förvaltning, marknadsföring och försäljning av program- och maskinprodukter, utföra driftentreprenader och tekniska tjänster innefattande underhåll, installation, service och support allt inom informationsteknik, data- och telekommunikations-, media- och elektronikområdet samt bedriva verksamhet som är förenlig med de ovan nämnda områdena. Bolaget ska vidare bedriva handel med värdepapper samt äga och förvalta fast och lös egendom.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 499 608 kr | 1 585 355 kr | 1 262 800 kr | 1 782 500 kr | 1 866 254 kr | 1 901 251 kr | 2 072 501 kr |
| Övriga externa kostnader | 56 174 kr | 82 066 kr | 114 713 kr | 64 886 kr | 69 370 kr | 52 230 kr | 58 745 kr |
| Personalkostnader | 948 466 kr | 944 899 kr | 637 109 kr | 1 075 072 kr | 1 035 585 kr | 1 200 348 kr | 1 241 787 kr |
| Rörelseresultat | 494 968 kr | 558 390 kr | 510 978 kr | 642 542 kr | 761 270 kr | 648 674 kr | 771 969 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 482 kr | 39 kr | 90 kr | 550 kr |
| Räntekostnader | 341 kr | 94 kr | 481 kr | 117 kr | 114 kr | 243 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 494 627 kr | 558 296 kr | 510 497 kr | 642 907 kr | 761 195 kr | 648 521 kr | 772 519 kr |
| Skatt | 105 921 kr | 122 170 kr | 105 259 kr | 132 363 kr | 156 821 kr | 133 626 kr | 159 025 kr |
| Årets resultat | 388 706 kr | 436 126 kr | 405 238 kr | 510 544 kr | 604 374 kr | 514 895 kr | 613 494 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 134 802 kr | 266 810 kr | 436 835 kr | 568 860 kr | 796 487 kr | 796 487 kr | 816 487 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 134 802 kr | 266 810 kr | 436 835 kr | 568 860 kr | 796 487 kr | 796 487 kr | 816 487 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 125 016 kr | 959 402 kr | 763 499 kr | 886 189 kr | 770 476 kr | 969 487 kr | 1 113 223 kr |
| Kortfristiga fordringar | 254 898 kr | 251 364 kr | 105 381 kr | 107 500 kr | 168 024 kr | 194 278 kr | 250 288 kr |
| Kassa och bank | 870 118 kr | 708 038 kr | 658 118 kr | 778 689 kr | 602 452 kr | 775 209 kr | 862 935 kr |
| Summa tillgångar | 1 259 818 kr | 1 226 212 kr | 1 200 334 kr | 1 455 049 kr | 1 566 963 kr | 1 765 974 kr | 1 929 710 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 573 508 kr | 752 937 kr | 892 075 kr | 1 129 403 kr | 1 450 861 kr | 1 652 998 kr | 1 841 492 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 134 802 kr | 266 811 kr | 436 837 kr | 568 859 kr | 796 488 kr | 1 088 103 kr | 1 177 998 kr |
| Årets resultat | 388 706 kr | 436 126 kr | 405 238 kr | 510 544 kr | 604 374 kr | 514 895 kr | 613 494 kr |
| Kortfristiga skulder | 686 310 kr | 473 275 kr | 308 259 kr | 325 646 kr | 116 102 kr | 112 976 kr | 88 218 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 6 938 kr | 9 025 kr | 2 867 kr | 2 876 kr | 561 kr |
| Skatteskulder | 313 596 kr | 192 723 kr | 0 kr | 13 639 kr | 8 252 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 21 099 kr | 32 289 kr | 138 144 kr | 26 899 kr | 42 852 kr | 110 100 kr | 87 657 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 259 818 kr | 1 226 212 kr | 1 200 334 kr | 1 455 049 kr | 1 566 963 kr | 1 765 974 kr | 1 929 710 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet, utbildning, utveckling, tillverkning, förvaltning, marknadsföring samt försäljning av program och maskinprodukter. Utöver detta utförs driftentreprenad och tekniktjänster innefattande underhåll, installation, service och support inom informationsteknik, data- och telekommunikation, media och elektronikområdet. Verksamhet omfattas också av handel med värdepapper. Företaget har sitt säte i Botkyrka.
Företrädare
- Ludvig F
Undertecknad i Botkyrka.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-29
- Status
- Verksam