Fjordnær Holding AB
Fjordnær Holding AB har organisationsnummer 559160-5455 (5591605455)
Aktiebolag • Org.nr: 559160-5455
Om företaget
Fjordnær Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Årsta. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med konfektyrer enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47242). Företaget bedriver även verksamhet inom reklambyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fjordnær Holding AB 104 000 kr och redovisade ett resultat på -21 540 kr. Rörelsemarginalen var -23,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,5 procent). Soliditeten var 11,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,3 procent). Kassalikviditeten var 46,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 135,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -23,0 procent | 3,5 procent | -2,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -21,2 procent | 2,2 procent | -2,5 procent till 9,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 11,8 procent | 40,3 procent | 15,1 procent till 69,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 46,0 procent | 135,9 procent | 64,9 procent till 315,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -86,1 procent | 7,0 procent | -24,7 procent till 44,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 277 av 350 aktiebolag inom detaljhandel med konfektyrer.
- Plats 39 av 54 aktiebolag inom detaljhandel med konfektyrer med säte i Stockholm.
- Plats 46 004 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 81 995 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 246 325 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | -23,0 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | -21,2 procent |
| Soliditet | 89,3 procent | 27,5 procent | 30,3 procent | 15,9 procent | 11,8 procent |
| Kassalikviditet | 665,5 procent | 555,3 procent | 180,9 procent | 24,0 procent | 46,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -147,2 procent | -103,0 procent | -163,6 procent | -10,9 procent | -86,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Hummelvägen 2c/o c/o Dahlberg
12060 Årsta
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Hummelvägen 2 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta aktier och andelar samt fast egendom, bedriva konsultverksamhet inom marknadsföring och försäljning avseende konfektyr samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 103 600 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 44 374 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 966 kr | 22 654 kr | 46 723 kr | 47 125 kr | 21 143 kr | 24 584 kr |
| Avskrivningar | - | - | 11 831 kr | 22 000 kr | 31 336 kr | 42 402 kr |
| Rörelseresultat | -5 351 kr | -22 654 kr | -58 554 kr | -69 125 kr | -8 105 kr | -23 936 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 5 kr | 11 kr | 7 kr |
| Räntekostnader | 252 kr | 0 kr | 1 512 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -50 603 kr | -22 654 kr | -58 554 kr | -66 310 kr | -3 968 kr | -21 540 kr |
| Årets resultat | -50 603 kr | -22 654 kr | -58 554 kr | -66 310 kr | -3 968 kr | -21 540 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 5 000 kr | 5 000 kr | 135 785 kr | 108 785 kr | 201 958 kr | 159 556 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 98 169 kr | 76 169 kr | 169 342 kr | 126 940 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 000 kr | 5 000 kr | 37 616 kr | 32 616 kr | 32 616 kr | 32 616 kr |
| Omsättningstillgångar | 31 934 kr | 12 232 kr | 71 017 kr | 24 848 kr | 28 528 kr | 52 627 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 230 kr | 9 358 kr | 17 975 kr | 23 073 kr | 28 193 kr | 41 130 kr |
| Kassa och bank | 26 704 kr | 2 874 kr | 53 042 kr | 1 775 kr | 335 kr | 11 497 kr |
| Summa tillgångar | 36 934 kr | 17 232 kr | 206 802 kr | 133 633 kr | 230 486 kr | 212 183 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 25 405 kr | 15 394 kr | 56 840 kr | 40 530 kr | 36 562 kr | 25 022 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 26 008 kr | -11 951 kr | 65 394 kr | 56 840 kr | -9 470 kr | -3 438 kr |
| Årets resultat | -50 603 kr | -22 654 kr | -58 554 kr | -66 310 kr | -3 968 kr | -21 540 kr |
| Kortfristiga skulder | 11 529 kr | 1 838 kr | 12 788 kr | 13 739 kr | 118 686 kr | 114 312 kr |
| Leverantörsskulder | 4 384 kr | 1 838 kr | 4 788 kr | 4 788 kr | 5 163 kr | 5 163 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 7 144 kr | 0 kr | - | - | 55 362 kr | 50 525 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 36 934 kr | 17 232 kr | 206 802 kr | 133 633 kr | 230 486 kr | 212 183 kr |
Företrädare
- Bengt D (ledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fjordnær Holding AB för organisationsnummer?
Fjordnær Holding AB har organisationsnummer 559160-5455 (5591605455).
Var ligger Fjordnær Holding AB?
Fjordnær Holding AB har sin registrerade adress Hummelvägen 2, 12060 Årsta.
Vilken bransch är Fjordnær Holding AB verksamt i?
Fjordnær Holding AB är registrerat i branschen detaljhandel med konfektyrer enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fjordnær Holding AB?
Fjordnær Holding AB hade en nettoomsättning på 104 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.