Sunnerbogården AB
Sunnerbogården AB har organisationsnummer 559160-9184 (5591609184)
Aktiebolag • Org.nr: 559160-9184
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderLjungby
Om företaget
Sunnerbogården AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ljungby. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 530 919 kr räkenskapsåret 2025 (580 804 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sunnerbogården AB 530 919 kr och redovisade ett resultat på 492 kr. Rörelsemarginalen var 18,6 procent, under branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 6,8 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 262,1 procent, över branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 18,6 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 4,5 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 6,8 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 262,1 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,6 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 072 av 7 334 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
- Plats 11 av 17 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder med säte i Ljungby.
- Plats 380 av 615 aktiebolag med säte i Ljungby.
- Plats 2 455 av 4 244 aktiebolag i Kronobergs län.
- Plats 187 193 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,3 procent | 21,6 procent | 18,6 procent | 13,4 procent | 18,6 procent |
| Vinstmarginal | 3,1 procent | 11,5 procent | 4,0 procent | -2,7 procent | 4,5 procent |
| Soliditet | 2,8 procent | 3,8 procent | 4,4 procent | 7,0 procent | 6,8 procent |
| Kassalikviditet | 35,9 procent | 45,0 procent | 51,0 procent | 152,7 procent | 262,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 15,4 procent | 27,9 procent | 13,4 procent | 24,3 procent | 0,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 84,7 procent | 51,5 procent | 21,2 procent | -7,5 procent | -8,6 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Egnahemsvägen 25c/o c/o Maria och Daniel Cocis
34137 Ljungby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva lägerverksamhet samt uthyrning av lokaler.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 185 210 kr | 342 156 kr | 518 378 kr | 628 034 kr | 580 804 kr | 530 919 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 4 395 kr | 0 kr | 26 953 kr | 5 150 kr | 1 978 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | 25 600 kr | 35 377 kr | 61 191 kr | 81 528 kr | 15 611 kr |
| Övriga externa kostnader | 125 337 kr | 190 524 kr | 290 167 kr | 398 156 kr | 347 223 kr | 326 167 kr |
| Personalkostnader | - | - | 2 500 kr | 500 kr | 0 kr | 978 kr |
| Avskrivningar | 78 106 kr | 78 106 kr | 78 106 kr | 78 106 kr | 79 365 kr | 91 313 kr |
| Rörelseresultat | -18 233 kr | 52 321 kr | 112 228 kr | 117 034 kr | 77 838 kr | 98 828 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 185 kr | 106 kr |
| Räntekostnader | 40 178 kr | 41 787 kr | 52 399 kr | 91 790 kr | 93 518 kr | 75 234 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -58 411 kr | 10 534 kr | 59 829 kr | 25 245 kr | -15 495 kr | 23 700 kr |
| Bokslutsdispositioner | 60 000 kr | 0 kr | -33 300 kr | -6 358 kr | 59 978 kr | -23 000 kr |
| Skatt | - | - | - | 4 223 kr | 9 160 kr | 208 kr |
| Årets resultat | 1 589 kr | 10 534 kr | 26 529 kr | 14 664 kr | 35 323 kr | 492 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 211 741 kr | 2 133 635 kr | 2 055 529 kr | 1 977 423 kr | 1 947 188 kr | 1 982 382 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 211 741 kr | 2 133 635 kr | 2 055 529 kr | 1 977 423 kr | 1 947 188 kr | 1 982 382 kr |
| Omsättningstillgångar | 267 370 kr | 354 831 kr | 442 097 kr | 507 787 kr | 134 093 kr | 174 165 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 653 kr | 10 615 kr | 15 921 kr | 28 389 kr | 53 618 kr | 24 611 kr |
| Kassa och bank | 256 717 kr | 344 216 kr | 426 176 kr | 479 398 kr | 80 475 kr | 149 554 kr |
| Summa tillgångar | 2 479 111 kr | 2 488 466 kr | 2 497 626 kr | 2 485 210 kr | 2 081 281 kr | 2 156 547 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 58 060 kr | 68 594 kr | 95 123 kr | 109 787 kr | 145 110 kr | 145 602 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | -43 529 kr | -41 940 kr | -31 406 kr | -4 877 kr | 9 787 kr | 45 110 kr |
| Årets resultat | 1 589 kr | 10 534 kr | 26 529 kr | 14 664 kr | 35 323 kr | 492 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 33 300 kr | 39 658 kr | 59 680 kr | 82 680 kr |
| Kortfristiga skulder | 953 821 kr | 987 112 kr | 982 403 kr | 994 925 kr | 87 791 kr | 66 448 kr |
| Leverantörsskulder | 12 256 kr | 27 673 kr | 16 075 kr | 22 214 kr | 12 363 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | 4 223 kr | 13 383 kr | 5 111 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 990 kr | 26 866 kr | 15 559 kr | 6 905 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 2 479 111 kr | 2 488 466 kr | 2 497 626 kr | 2 485 210 kr | 2 081 281 kr | 2 156 547 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver lägerverksamhet samt uthyrning av lokaler.
Företrädare
- Maria C
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sunnerbogården AB för organisationsnummer?
Sunnerbogården AB har organisationsnummer 559160-9184 (5591609184).
Var ligger Sunnerbogården AB?
Sunnerbogården AB har sin registrerade adress Egnahemsvägen 25, 34137 Ljungby.
Vilken bransch är Sunnerbogården AB verksamt i?
Sunnerbogården AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sunnerbogården AB?
Sunnerbogården AB hade en nettoomsättning på 530 919 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ljungby
- Län
- Kronobergs län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-05-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.