OSIAK BYGG & RENOVERING AB
OSIAK BYGG & RENOVERING AB har organisationsnummer 559161-8706 (5591618706)
Aktiebolag • Org.nr: 559161-8706
Om företaget
OSIAK BYGG & RENOVERING AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Åkersberga. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 41000). Sidoverksamheter inkluderar byggnadssnickeriarbeten, värme- och sanitetsarbeten och måleriarbeten. På Google Maps är verksamheten listad som contractor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 21 procent till 1 678 510 kr räkenskapsåret 2025 (1 385 731 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte OSIAK BYGG & RENOVERING AB 1 678 510 kr och redovisade ett resultat på 309 741 kr. Rörelsemarginalen var 23,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,5 procent). Soliditeten var 74,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,9 procent). Kassalikviditeten var 393,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 192,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 23,6 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 23,3 procent | 5,2 procent | 0,0 procent till 14,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,5 procent | 45,9 procent | 22,5 procent till 71,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 393,9 procent | 192,1 procent | 118,1 procent till 372,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 44,2 procent | 15,8 procent | -2,3 procent till 50,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 21,1 procent | 3,6 procent | -25,3 procent till 38,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 679 000 kr | 1 294 000 kr | 768 000 kr till 2 125 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 442 000 kr | 519 000 kr | 304 000 kr till 673 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 009 av 9 044 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader.
- Plats 513 av 1 184 aktiebolag inom byggande av bostadshus och andra byggnader med säte i Stockholm.
- Plats 18 430 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 32 498 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 100 074 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,5 procent | 13,9 procent | 13,5 procent | 20,2 procent | 23,6 procent |
| Vinstmarginal | 27,4 procent | 13,7 procent | 13,4 procent | 20,0 procent | 23,3 procent |
| Soliditet | 47,9 procent | 51,6 procent | 75,9 procent | 76,8 procent | 74,5 procent |
| Kassalikviditet | 337,8 procent | 399,4 procent | 417,3 procent | 428,9 procent | 393,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 60,3 procent | 33,0 procent | 58,2 procent | 36,6 procent | 44,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,1 procent | 6,9 procent | -24,4 procent | 6,3 procent | 21,1 procent |
| Omsättning per anställd | 1 615 000 kr | 1 726 000 kr | 1 304 000 kr | 1 386 000 kr | 1 679 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 451 000 kr | 463 000 kr | 478 000 kr | 442 000 kr | 442 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sörgårdsvägen 8918435 Åkersberga
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva byggverksamhet, byggnads och anläggningsarbeten såsom nybyggnationer och renovering, till- och ombyggnader, murnings- och målningsarbeten, tapetsering, kakelläggning, inredningsmontage, rivning av hus, handel med byggnadsvaror, byggnadssnickeriarbeten.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 013 411 kr | 1 616 297 kr | 1 614 619 kr | 1 725 611 kr | 1 303 798 kr | 1 385 731 kr | 1 678 510 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 254 146 kr | 551 916 kr | 450 277 kr | 666 977 kr | 359 948 kr | 386 234 kr | 536 313 kr |
| Övriga externa kostnader | 251 679 kr | 234 625 kr | 269 611 kr | 355 737 kr | 289 113 kr | 278 091 kr | 303 807 kr |
| Personalkostnader | 441 839 kr | 434 501 kr | 451 164 kr | 462 865 kr | 478 361 kr | 441 564 kr | 441 564 kr |
| Rörelseresultat | 65 747 kr | 395 255 kr | 443 567 kr | 240 032 kr | 176 376 kr | 279 842 kr | 396 826 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 21 kr | 131 kr | -14 kr | -4 637 kr |
| Räntekostnader | 828 kr | 1 114 kr | 1 059 kr | 3 858 kr | 2 174 kr | 2 431 kr | 695 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 64 919 kr | 394 141 kr | 442 508 kr | 236 195 kr | 174 333 kr | 277 397 kr | 391 494 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 260 519 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 14 237 kr | 85 122 kr | 92 557 kr | 49 143 kr | 90 817 kr | 57 434 kr | 81 753 kr |
| Årets resultat | 50 682 kr | 309 019 kr | 349 951 kr | 187 052 kr | 344 035 kr | 219 963 kr | 309 741 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 20 125 kr | 0 kr | 38 858 kr | 19 429 kr | 0 kr | 26 250 kr | 11 250 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 125 kr | 0 kr | 38 858 kr | 19 429 kr | 0 kr | 26 250 kr | 11 250 kr |
| Omsättningstillgångar | 680 127 kr | 1 013 834 kr | 1 173 513 kr | 1 080 432 kr | 778 949 kr | 756 508 kr | 929 299 kr |
| Kortfristiga fordringar | 414 339 kr | 485 461 kr | 344 623 kr | 531 929 kr | 408 006 kr | 453 967 kr | 334 681 kr |
| Kassa och bank | 265 788 kr | 528 373 kr | 828 890 kr | 548 503 kr | 370 943 kr | 302 541 kr | 594 618 kr |
| Summa tillgångar | 700 252 kr | 1 013 834 kr | 1 212 371 kr | 1 099 861 kr | 778 949 kr | 782 758 kr | 940 549 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 305 015 kr | 414 034 kr | 580 285 kr | 567 337 kr | 591 372 kr | 601 335 kr | 701 076 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 204 333 kr | 55 015 kr | 180 334 kr | 330 285 kr | 197 337 kr | 331 372 kr | 341 335 kr |
| Årets resultat | 50 682 kr | 309 019 kr | 349 951 kr | 187 052 kr | 344 035 kr | 219 963 kr | 309 741 kr |
| Obeskattade reserver | 260 519 kr | 260 519 kr | 260 519 kr | 260 519 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga skulder | 97 253 kr | 310 639 kr | 347 424 kr | 270 532 kr | 186 670 kr | 176 394 kr | 235 912 kr |
| Leverantörsskulder | -4 705 kr | 36 948 kr | 15 954 kr | 17 869 kr | -18 631 kr | -9 138 kr | -39 935 kr |
| Skatteskulder | 14 239 kr | 99 361 kr | 106 796 kr | 155 939 kr | 105 056 kr | 71 673 kr | 95 992 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 923 kr | 137 533 kr | 151 981 kr | 96 724 kr | 63 448 kr | 77 062 kr | 143 058 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 700 252 kr | 1 013 834 kr | 1 212 371 kr | 1 099 861 kr | 778 949 kr | 782 758 kr | 940 549 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Åkersberga, Stockholms län registrerades år 2018. Bolaget bedriver byggverksamhet, byggnads och anläggningsarbeten såsom nybyggnationer och renovering, till- och ombyggnader, murnings- och målningsarbeten, tapetsering, kakelläggning, inredningsmontage, rivning av hus, handel med byggnadsvaror, byggnadssnickeriarbeten.
Företrädare
- Cezary Andrzej O (verkställande direktör)
Undertecknad i Åkersberga 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har OSIAK BYGG & RENOVERING AB för organisationsnummer?
OSIAK BYGG & RENOVERING AB har organisationsnummer 559161-8706 (5591618706).
Var ligger OSIAK BYGG & RENOVERING AB?
OSIAK BYGG & RENOVERING AB har sin registrerade adress Sörgårdsvägen 89, 18435 Åkersberga.
Vilken bransch är OSIAK BYGG & RENOVERING AB verksamt i?
OSIAK BYGG & RENOVERING AB är registrerat i branschen byggande av bostadshus och andra byggnader enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter OSIAK BYGG & RENOVERING AB?
OSIAK BYGG & RENOVERING AB hade en nettoomsättning på 1 678 510 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har OSIAK BYGG & RENOVERING AB?
OSIAK BYGG & RENOVERING AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår OSIAK BYGG & RENOVERING AB någon utdelning?
Styrelsen i OSIAK BYGG & RENOVERING AB föreslog en utdelning på 328 529 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-06-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.