Fossan Design AB
Fossan Design AB har organisationsnummer 559161-8862 (5591618862)
Aktiebolag • Org.nr: 559161-8862
Om företaget
Fossan Design AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Älvsjö. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som detaljhandel med textilier enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 47510). Sidoverksamheter inkluderar industridesign och modedesign och tillverkning av gång- och ytterkläder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 70 procent till 94 286 kr räkenskapsåret 2025 (309 368 kr föregående år).
Nettoomsättningen avviker med mer än 30 % pga att verksamheten bedrivs i mycket mindre omfattning till följd av ändrad konjuktur och efterfrågan.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Fossan Design AB 94 286 kr och redovisade ett resultat på -315 158 kr. Soliditeten var 55,5 procent, över branschens median (median 49,5 procent). Kassalikviditeten var 116,4 procent, under branschens median (median 117,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 55,5 procent | 49,5 procent | 22,8 procent till 71,5 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 116,4 procent | 117,6 procent | 49,5 procent till 307,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -337,7 procent | 6,1 procent | -14,3 procent till 30,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -69,5 procent | -3,8 procent | -19,1 procent till 14,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 138 av 179 aktiebolag inom detaljhandel med textilier.
- Plats 20 av 28 aktiebolag inom detaljhandel med textilier med säte i Stockholm.
- Plats 46 480 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 82 800 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 248 675 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,2 procent | -22,7 procent | -50,1 procent | -119,1 procent | - |
| Vinstmarginal | 3,1 procent | -22,6 procent | -51,2 procent | -118,6 procent | - |
| Soliditet | 20,5 procent | 37,7 procent | 54,1 procent | 82,0 procent | 55,5 procent |
| Kassalikviditet | 37,3 procent | 51,4 procent | 63,5 procent | 213,7 procent | 116,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 22,9 procent | -67,3 procent | -75,0 procent | -89,8 procent | -337,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -5,1 procent | -37,6 procent | -50,8 procent | -42,8 procent | -69,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 761 000 kr | 1 098 000 kr | 541 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 256 000 kr | 105 000 kr | 0 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Herrängsvägen 3612554 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Detaljhandel och import och export av textilier, sybehör, inredningsprodukter och trycksaker. Sömnad och försäljning av barn- och vuxenkläder, inredningsprodukter och accessoarer. Illustration och grafisk design av produkter i verksamheten samt på uppdrag av externa kunder. Samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 168 282 kr | 1 856 528 kr | 1 761 236 kr | 1 098 452 kr | 540 843 kr | 309 368 kr | 94 286 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 258 kr | 10 082 kr | 1 697 kr | 14 310 kr | 4 048 kr | 252 kr | 70 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 765 008 kr | 1 300 552 kr | 1 039 373 kr | 765 470 kr | 265 341 kr | 212 590 kr | 245 502 kr |
| Övriga externa kostnader | 380 081 kr | 335 978 kr | 387 410 kr | 486 048 kr | 546 741 kr | 432 774 kr | 161 530 kr |
| Personalkostnader | 227 kr | 159 854 kr | 256 269 kr | 105 376 kr | 0 kr | 29 000 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | 2 444 kr | 15 152 kr | 549 kr | 3 297 kr | 3 297 kr | 2 747 kr |
| Rörelseresultat | 12 866 kr | 59 210 kr | 56 012 kr | -249 200 kr | -271 208 kr | -368 407 kr | -316 202 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 2 kr | 2 489 kr | 369 kr | 1 419 kr | 1 044 kr |
| Räntekostnader | 1 267 kr | 58 kr | 1 645 kr | 1 671 kr | 5 982 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 11 599 kr | 59 152 kr | 54 369 kr | -248 382 kr | -276 821 kr | -366 988 kr | -315 158 kr |
| Skatt | 2 618 kr | 12 659 kr | 11 512 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 8 981 kr | 46 493 kr | 42 857 kr | -248 382 kr | -276 821 kr | -366 988 kr | -315 158 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 32 800 kr | 47 952 kr | 32 800 kr | 9 341 kr | 6 044 kr | 2 747 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 15 152 kr | 0 kr | 9 341 kr | 6 044 kr | 2 747 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 32 800 kr | 32 800 kr | 32 800 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 600 484 kr | 854 112 kr | 879 152 kr | 968 808 kr | 676 478 kr | 495 265 kr | 168 216 kr |
| Varulager | 249 396 kr | 381 378 kr | 608 657 kr | 655 703 kr | 477 536 kr | 303 907 kr | 81 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 251 490 kr | 108 914 kr | 117 391 kr | 146 228 kr | 131 888 kr | 47 053 kr | 7 278 kr |
| Kassa och bank | 99 598 kr | 363 820 kr | 153 104 kr | 166 877 kr | 67 054 kr | 144 305 kr | 79 938 kr |
| Summa tillgångar | 633 284 kr | 902 064 kr | 911 952 kr | 978 149 kr | 682 522 kr | 498 012 kr | 168 216 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 58 030 kr | 144 523 kr | 187 380 kr | 368 998 kr | 368 998 kr | 408 477 kr | 93 318 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -951 kr | 48 030 kr | 94 523 kr | 567 380 kr | 595 819 kr | 725 465 kr | 358 476 kr |
| Årets resultat | 8 981 kr | 46 493 kr | 42 857 kr | -248 382 kr | -276 821 kr | -366 988 kr | -315 158 kr |
| Kortfristiga skulder | 575 254 kr | 757 541 kr | 724 572 kr | 609 151 kr | 313 524 kr | 89 535 kr | 74 898 kr |
| Leverantörsskulder | 30 029 kr | 13 029 kr | 54 529 kr | 32 692 kr | 21 274 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 2 618 kr | 12 659 kr | 11 512 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 517 607 kr | 613 953 kr | 552 346 kr | 495 832 kr | 219 467 kr | 13 035 kr | 948 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 633 284 kr | 902 064 kr | 911 952 kr | 978 149 kr | 682 522 kr | 498 012 kr | 168 216 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom detaljhandel och import/export av textilier, sybehör, inredningsprodukter och trycksaker. Sömnad och försäljning av barn- och vuxenkläder, inredningsprodukter och accessoarer. Illustration och grafisk design av produkter i verksamheten samt på uppdrag av externa kunder. Företaget har sitt säte i Stockholms län.
Företrädare
- Anne-Chris H (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fossan Design AB för organisationsnummer?
Fossan Design AB har organisationsnummer 559161-8862 (5591618862).
Var ligger Fossan Design AB?
Fossan Design AB har sin registrerade adress Herrängsvägen 36, 12554 Älvsjö.
Vilken bransch är Fossan Design AB verksamt i?
Fossan Design AB är registrerat i branschen detaljhandel med textilier enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fossan Design AB?
Fossan Design AB hade en nettoomsättning på 94 286 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-06-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.