Ulvenstam Health AB
Ulvenstam Health AB har organisationsnummer 559162-4209 (5591624209)
Aktiebolag • Org.nr: 559162-4209
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusFrösön
Om företaget
Ulvenstam Health AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Frösön. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86102).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 83 procent till 61 000 kr räkenskapsåret 2026 (361 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Ulvenstam Health AB 61 000 kr och redovisade ett resultat på -60 682 kr. Soliditeten var 73,8 procent, under branschens median (median 74,2 procent). Kassalikviditeten var 396,2 procent, under branschens median (median 397,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 73,8 procent | 74,2 procent | 58,3 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 396,2 procent | 397,1 procent | 266,3 procent till 825,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -70,2 procent | 23,7 procent | 0,0 procent till 63,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -83,1 procent | -11,1 procent | -53,8 procent till 18,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 127 av 1 507 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus.
- Plats 21 av 27 aktiebolag inom specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus med säte i Östersund.
- Plats 1 734 av 2 221 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 3 975 av 4 957 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 256 880 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,6 procent | 32,1 procent | 6,1 procent | 57,5 procent | - |
| Vinstmarginal | 68,6 procent | 32,1 procent | 5,7 procent | 57,9 procent | - |
| Soliditet | 60,4 procent | 67,7 procent | 66,0 procent | 64,3 procent | 73,8 procent |
| Kassalikviditet | 299,9 procent | 398,8 procent | 3006,1 procent | 491,9 procent | 396,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,5 procent | 32,8 procent | 5,4 procent | 67,1 procent | -70,2 procent |
| Omsättningstillväxt | 145,7 procent | -25,1 procent | -46,9 procent | 2,8 procent | -83,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tonsättarvägen 983296 Frösön
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom hälso- och sjukvården. Förvärv och förvaltning av fastigheter.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 358 900 kr | 882 299 kr | 661 348 kr | 351 400 kr | 360 700 kr | 61 309 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 211 406 kr | 287 827 kr | 306 178 kr | 271 598 kr | 239 981 kr | 206 411 kr |
| Personalkostnader | -17 944 kr | -11 007 kr | 142 023 kr | 58 243 kr | -86 822 kr | -44 740 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | 4 319 kr |
| Rörelseresultat | 165 438 kr | 605 479 kr | 212 052 kr | 21 559 kr | 207 541 kr | -104 681 kr |
| Räntekostnader | 38 kr | 43 kr | 100 kr | 1 464 kr | -1 955 kr | -627 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 165 400 kr | 605 436 kr | 211 952 kr | 20 095 kr | 209 496 kr | -104 054 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | 54 626 kr |
| Skatt | 35 562 kr | 124 784 kr | 44 009 kr | 4 863 kr | 43 647 kr | 11 254 kr |
| Årets resultat | 129 838 kr | 480 652 kr | 167 943 kr | 15 232 kr | 165 849 kr | -60 682 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 20 161 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 20 161 kr |
| Omsättningstillgångar | 331 404 kr | 878 663 kr | 756 234 kr | 426 272 kr | 384 140 kr | 96 907 kr |
| Kortfristiga fordringar | 219 408 kr | 513 268 kr | 27 873 kr | 175 993 kr | 95 993 kr | 36 194 kr |
| Kassa och bank | 111 996 kr | 365 395 kr | 728 361 kr | 250 279 kr | 288 147 kr | 60 713 kr |
| Summa tillgångar | 331 404 kr | 878 663 kr | 756 234 kr | 426 272 kr | 384 140 kr | 117 068 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 189 408 kr | 531 061 kr | 512 003 kr | 281 235 kr | 247 084 kr | 86 402 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 570 kr | 409 kr | 294 060 kr | 216 003 kr | 31 235 kr | 97 084 kr |
| Årets resultat | 129 838 kr | 480 652 kr | 167 943 kr | 15 232 kr | 165 849 kr | -60 682 kr |
| Obeskattade reserver | 54 626 kr | 54 626 kr | 54 626 kr | 54 626 kr | 54 626 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 87 370 kr | 292 976 kr | 189 605 kr | 14 180 kr | 78 093 kr | 24 461 kr |
| Skatteskulder | 18 933 kr | 59 348 kr | 42 007 kr | -32 644 kr | -2 350 kr | 8 701 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 64 937 kr | 230 129 kr | 144 098 kr | 43 324 kr | 76 943 kr | 260 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 331 404 kr | 878 663 kr | 756 234 kr | 426 272 kr | 384 140 kr | 117 068 kr |
Företrädare
- Anders U
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ulvenstam Health AB för organisationsnummer?
Ulvenstam Health AB har organisationsnummer 559162-4209 (5591624209).
Var ligger Ulvenstam Health AB?
Ulvenstam Health AB har sin registrerade adress Tonsättarvägen 9, 83296 Frösön.
Vilken bransch är Ulvenstam Health AB verksamt i?
Ulvenstam Health AB är registrerat i branschen specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ulvenstam Health AB?
Ulvenstam Health AB hade en nettoomsättning på 61 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-06-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.