Winesurance AB
Winesurance AB har organisationsnummer 559163-0560 (5591630560)
Aktiebolag • Org.nr: 559163-0560
Om företaget
Winesurance AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Karlstad. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93290).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 40 723 kr räkenskapsåret 2025 (32 503 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Winesurance AB 40 723 kr och redovisade ett resultat på -3 647 kr. Soliditeten var 97,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,1 procent). Kassalikviditeten var 3289,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 189,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,0 procent | 48,1 procent | 20,3 procent till 78,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 3289,8 procent | 189,6 procent | 87,2 procent till 460,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,8 procent | 3,0 procent | -20,0 procent till 33,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 41 000 kr | 969 000 kr | 538 000 kr till 1 551 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 19 000 kr | 369 000 kr | 180 000 kr till 523 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 722 av 907 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet.
- Plats 13 av 15 aktiebolag inom övrig fritids- och nöjesverksamhet med säte i Karlstad.
- Plats 2 001 av 2 526 aktiebolag med säte i Karlstad.
- Plats 4 882 av 6 051 aktiebolag i Värmlands län.
- Plats 263 322 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,1 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 173,3 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 98,8 procent | 98,1 procent | 98,8 procent | 49,7 procent | 97,0 procent |
| Kassalikviditet | 8190,2 procent | 5336,0 procent | 8320,1 procent | 198,9 procent | 3289,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 90,6 procent | -15,5 procent | -44,1 procent | -219,4 procent | -4,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -33,0 procent | -96,0 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 566 000 kr | 22 000 kr | 51 000 kr | 33 000 kr | 41 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 498 000 kr | 23 000 kr | 16 000 kr | 33 000 kr | 19 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Nattviolgatan 365231 Karlstad
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Nattviolgatan 3 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva management inom försäkringsförmedling, äga och förvalta aktier & andelar i rörelsedrivande bolag, äga och förvalta värdepapper, fast & lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även bedriva konsult- och föredragsverksamhet inom vin, mat, resor samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 93290Övrig fritids- och nöjesverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 879 865 kr | 845 086 kr | 566 130 kr | 22 422 kr | 50 703 kr | 32 503 kr | 40 723 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 14 719 kr | 0 kr | 5 000 kr | 0 kr | - | 14 319 kr |
| Övriga externa kostnader | 57 558 kr | 88 458 kr | 61 437 kr | 48 704 kr | 127 287 kr | 162 823 kr | 39 993 kr |
| Personalkostnader | 722 221 kr | 769 283 kr | 498 400 kr | 22 717 kr | 16 472 kr | 33 172 kr | 18 704 kr |
| Rörelseresultat | 100 086 kr | 2 064 kr | 6 293 kr | -57 444 kr | -118 035 kr | -176 252 kr | -3 655 kr |
| Ränteintäkter | - | 26 kr | 0 kr | 66 kr | 5 103 kr | 203 kr | 8 kr |
| Räntekostnader | - | 419 kr | 231 kr | 60 kr | 85 kr | 71 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 147 086 kr | 281 671 kr | 981 062 kr | -57 438 kr | -113 017 kr | -176 120 kr | -3 647 kr |
| Skatt | 22 966 kr | 4 479 kr | 5 969 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 124 120 kr | 277 192 kr | 975 093 kr | -57 438 kr | -113 017 kr | -176 120 kr | -3 647 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 369 394 kr | 499 799 kr | 1 089 138 kr | 376 457 kr | 259 503 kr | 161 390 kr | 79 020 kr |
| Kortfristiga fordringar | 47 000 kr | 280 012 kr | 2 488 kr | 5 662 kr | 196 733 kr | 110 116 kr | 8 060 kr |
| Kassa och bank | 322 394 kr | 219 787 kr | 1 086 650 kr | 370 795 kr | 62 770 kr | 51 274 kr | 70 960 kr |
| Summa tillgångar | 394 394 kr | 524 799 kr | 1 089 138 kr | 376 457 kr | 259 503 kr | 161 390 kr | 79 020 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 293 556 kr | 420 747 kr | 1 075 840 kr | 369 402 kr | 256 384 kr | 80 264 kr | 76 618 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 119 436 kr | 93 556 kr | 50 747 kr | 376 840 kr | 319 402 kr | 206 384 kr | 30 264 kr |
| Årets resultat | 124 120 kr | 277 192 kr | 975 093 kr | -57 438 kr | -113 017 kr | -176 120 kr | -3 647 kr |
| Kortfristiga skulder | 100 838 kr | 104 052 kr | 13 298 kr | 7 055 kr | 3 119 kr | 81 126 kr | 2 402 kr |
| Skatteskulder | 62 348 kr | 30 967 kr | 12 949 kr | 6 706 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 490 kr | 73 085 kr | 349 kr | 349 kr | 3 119 kr | 79 214 kr | 2 402 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 394 394 kr | 524 799 kr | 1 089 138 kr | 376 457 kr | 259 503 kr | 161 390 kr | 79 020 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsult- och föredragsverksamhet inom vin, mat och resor. Företaget har sitt säte i Karlstad.
Företrädare
- Christer G
Undertecknad i Karlstad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Winesurance AB för organisationsnummer?
Winesurance AB har organisationsnummer 559163-0560 (5591630560).
Var ligger Winesurance AB?
Winesurance AB har sin registrerade adress Nattviolgatan 3, 65231 Karlstad.
Vilken bransch är Winesurance AB verksamt i?
Winesurance AB är registrerat i branschen övrig fritids- och nöjesverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Winesurance AB?
Winesurance AB hade en nettoomsättning på 40 723 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Winesurance AB?
Winesurance AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlstad
- Län
- Värmlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-06-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.