Venturakliniken AB
Venturakliniken AB har organisationsnummer 559164-4538 (5591644538)
Aktiebolag • Org.nr: 559164-4538
Om företaget
Venturakliniken AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som icke-specialiserad partihandel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46900). Företaget bedriver även verksamhet inom skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 52 procent till 4 500 077 kr räkenskapsåret 2025 (2 962 867 kr föregående år).
.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Venturakliniken AB 4 500 077 kr och redovisade ett resultat på 273 314 kr. Rörelsemarginalen var 7,9 procent, över branschens median (median 5,3 procent). Soliditeten var 40,2 procent, under branschens median (median 50,4 procent). Kassalikviditeten var 156,5 procent, under branschens median (median 162,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,9 procent | 5,3 procent | -2,2 procent till 18,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,8 procent | 4,9 procent | -2,2 procent till 18,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 40,2 procent | 50,4 procent | 18,1 procent till 79,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 156,5 procent | 162,9 procent | 90,3 procent till 382,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 41,8 procent | 2,9 procent | -16,5 procent till 33,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 51,9 procent | -8,0 procent | -36,7 procent till 19,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 125 000 kr | 1 408 000 kr | 515 000 kr till 3 034 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 611 000 kr | 399 000 kr | 113 000 kr till 599 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 58 av 343 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel.
- Plats 2 av 4 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel med säte i Nacka.
- Plats 333 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 12 418 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 40 411 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 2,9 procent | 4,0 procent | 3,0 procent | 7,9 procent |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 2,2 procent | 3,2 procent | 2,7 procent | 7,8 procent |
| Soliditet | 25,6 procent | 18,3 procent | 24,7 procent | 31,2 procent | 40,2 procent |
| Kassalikviditet | 159,1 procent | 142,5 procent | 181,7 procent | 126,8 procent | 156,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,8 procent | 15,1 procent | 21,8 procent | 15,8 procent | 41,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 63,9 procent | 6,5 procent | 6,0 procent | 51,9 procent |
| Omsättning per anställd | 801 000 kr | 875 000 kr | 699 000 kr | 988 000 kr | 1 125 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 408 000 kr | 544 000 kr | 432 000 kr | 582 000 kr | 611 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Gamla värmdövägen 513137 Nacka
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Gamla värmdövägen 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva tjänster inom skönhet, sjukvård och friskvård, handel med skönhetsartiklar, bedriva utbildningsverksamhet inom skönhet samt idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 602 201 kr | 2 626 153 kr | 2 796 234 kr | 2 962 867 kr | 4 500 077 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 281 504 kr | 118 754 kr | 111 320 kr | 112 072 kr | 21 821 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 498 474 kr | 336 641 kr | 165 614 kr | 19 374 kr | 32 788 kr |
| Övriga externa kostnader | 378 783 kr | 474 382 kr | 581 021 kr | 814 574 kr | 1 291 106 kr |
| Personalkostnader | 815 724 kr | 1 633 106 kr | 1 726 719 kr | 1 745 442 kr | 2 445 629 kr |
| Avskrivningar | 126 702 kr | 223 508 kr | 220 908 kr | 238 346 kr | 271 918 kr |
| Rörelseresultat | 11 222 kr | 77 270 kr | 113 092 kr | 87 663 kr | 356 891 kr |
| Ränteintäkter | - | 81 kr | 1 159 kr | 11 571 kr | 6 477 kr |
| Räntekostnader | 1 277 kr | 18 309 kr | 26 111 kr | 19 392 kr | 14 117 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 9 945 kr | 59 042 kr | 88 140 kr | 79 842 kr | 349 251 kr |
| Skatt | 4 065 kr | 21 167 kr | 18 189 kr | 19 769 kr | 75 937 kr |
| Årets resultat | 5 880 kr | 37 875 kr | 69 951 kr | 60 073 kr | 273 314 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 539 554 kr | 804 406 kr | 623 298 kr | 667 408 kr | 574 990 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 490 144 kr | 754 996 kr | 573 888 kr | 617 998 kr | 525 580 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 49 410 kr | 49 410 kr | 49 410 kr | 49 410 kr | 49 410 kr |
| Omsättningstillgångar | 290 717 kr | 566 075 kr | 674 986 kr | 550 380 kr | 1 052 416 kr |
| Varulager | 51 800 kr | 77 925 kr | 76 745 kr | 57 371 kr | 24 583 kr |
| Kortfristiga fordringar | 54 822 kr | 47 691 kr | 75 947 kr | 91 314 kr | 135 534 kr |
| Kassa och bank | 184 095 kr | 440 459 kr | 522 294 kr | 401 695 kr | 892 299 kr |
| Summa tillgångar | 830 271 kr | 1 370 481 kr | 1 298 284 kr | 1 217 788 kr | 1 627 406 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 212 471 kr | 250 345 kr | 320 296 kr | 380 369 kr | 653 682 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 156 591 kr | 162 470 kr | 200 345 kr | 270 296 kr | 330 368 kr |
| Årets resultat | 5 880 kr | 37 875 kr | 69 951 kr | 60 073 kr | 273 314 kr |
| Kortfristiga skulder | 150 134 kr | 342 476 kr | 329 336 kr | 388 775 kr | 656 654 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | 3 194 kr | 3 890 kr |
| Skatteskulder | 44 722 kr | 34 797 kr | 33 267 kr | 12 146 kr | 23 683 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 52 559 kr | 182 093 kr | 169 618 kr | 206 571 kr | 377 113 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 830 271 kr | 1 370 481 kr | 1 298 284 kr | 1 217 788 kr | 1 627 406 kr |
Ur årsredovisningen
Verksamhetens huvudinriktning är drift av skönhetssalong. Bolaget saluför tjänster inom områdena skönhet, sjukvård och friskvård, idkar handel med skönhetsartiklar samt bedriver utbildningsverksamhet inom området skönhet. Därtill saluför bolaget företagsprofilerade produkter såsom pennor och USB-minnen till företagskunder. Bolaget har två registrerade bifirmor: Lash and Beauty NACKA Icon Beauty Company SWEDEN Företaget har sitt säte i Nacka.
Företrädare
- Sofie Nicole Katarina L
- Simon Olof Karl A
Undertecknad i Nacka 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Venturakliniken AB för organisationsnummer?
Venturakliniken AB har organisationsnummer 559164-4538 (5591644538).
Var ligger Venturakliniken AB?
Venturakliniken AB har sin registrerade adress Gamla värmdövägen 5, 13137 Nacka.
Vilken bransch är Venturakliniken AB verksamt i?
Venturakliniken AB är registrerat i branschen icke-specialiserad partihandel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Venturakliniken AB?
Venturakliniken AB hade en nettoomsättning på 4 500 077 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Venturakliniken AB?
Venturakliniken AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Venturakliniken AB (Företagsnamn)
- Lash and Beauty NACKA (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser drift av skönhetssalong. - Icon Beauty Company SWEDEN (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser skönhetssalong.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-07-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.