Logopedteamet Stockholm AB
Logopedteamet Stockholm AB har organisationsnummer 559164-8190 (5591648190)
Aktiebolag • Org.nr: 559164-8190
Om företaget
Logopedteamet Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Tumba. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som annan övrig hälso- och sjukvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86999).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 6 procent till 6 297 376 kr räkenskapsåret 2024 (5 950 430 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Logopedteamet Stockholm AB 6 297 376 kr och redovisade ett resultat på 558 575 kr. Rörelsemarginalen var 11,1 procent, under branschens median (median 12,3 procent). Soliditeten var 59,6 procent, under branschens median (median 64,4 procent). Kassalikviditeten var 247,8 procent, under branschens median (median 311,7 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,1 procent | 12,3 procent | -0,3 procent till 32,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 11,2 procent | 12,7 procent | 0,3 procent till 35,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 59,6 procent | 64,4 procent | 40,4 procent till 83,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 247,8 procent | 311,7 procent | 158,4 procent till 676,7 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 49,6 procent | 11,9 procent | -4,8 procent till 40,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 5,8 procent | -2,7 procent | -32,6 procent till 17,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 630 000 kr | 762 000 kr | 345 000 kr till 1 144 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 483 000 kr | 400 000 kr | 132 000 kr till 667 000 kr | över branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,7 procent | 1,3 procent | 13,0 procent | 11,1 procent |
| Vinstmarginal | 14,7 procent | 1,3 procent | 13,0 procent | 11,2 procent |
| Soliditet | 64,0 procent | 59,0 procent | 70,8 procent | 59,6 procent |
| Kassalikviditet | 277,9 procent | 244,1 procent | 342,3 procent | 247,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 69,3 procent | 9,6 procent | 70,6 procent | 49,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 17,8 procent | 80,5 procent | 5,8 procent |
| Omsättning per anställd | 400 000 kr | 412 000 kr | 595 000 kr | 630 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 283 000 kr | 313 000 kr | 402 000 kr | 483 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Samaritvägen 1214741 Tumba
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Samaritvägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Erbjuda logopedisk diagnostik, behandling, utbildning samt konsultativa tjänster inom barns- och ungdomars tal- , språk och kommunikationsstörningar, läs- och skrivsvårigheter, neurologopedi, dyskalkyli, stamning samt röstlogopedi. Förskrivning av hjälpmedel. Försäljning samt utveckling av material inom logopedi. Bedömning och behandling sker i behandlingsrum alt via videolänk. Till detta kommer förenlig verksamhet.
Bransch
- 86999Annan övrig hälso- och sjukvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 797 888 kr | 3 296 464 kr | 5 950 430 kr | 6 297 376 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 17 000 kr | 28 736 kr | 57 938 kr | 170 519 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | 185 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 424 682 kr | 776 036 kr | 1 029 991 kr | 936 813 kr |
| Personalkostnader | 1 978 368 kr | 2 505 266 kr | 4 022 104 kr | 4 830 837 kr |
| Rörelseresultat | 411 838 kr | 43 898 kr | 771 273 kr | 700 245 kr |
| Ränteintäkter | - | 70 kr | 1 814 kr | 2 937 kr |
| Räntekostnader | 107 kr | 269 kr | 586 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 411 731 kr | 43 699 kr | 772 501 kr | 703 182 kr |
| Skatt | 85 731 kr | 9 576 kr | 160 092 kr | 144 607 kr |
| Årets resultat | 326 000 kr | 34 123 kr | 612 409 kr | 558 575 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Omsättningstillgångar | 734 781 kr | 600 521 kr | 1 224 699 kr | 1 887 320 kr |
| Kortfristiga fordringar | 84 592 kr | 147 139 kr | 167 174 kr | 670 389 kr |
| Kassa och bank | 650 189 kr | 453 382 kr | 1 057 525 kr | 1 216 931 kr |
| Summa tillgångar | 734 781 kr | 600 521 kr | 1 224 699 kr | 1 887 320 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 470 363 kr | 354 486 kr | 866 895 kr | 1 125 470 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 94 363 kr | 270 363 kr | 204 486 kr | 516 895 kr |
| Årets resultat | 326 000 kr | 34 123 kr | 612 409 kr | 558 575 kr |
| Kortfristiga skulder | 264 418 kr | 246 035 kr | 357 804 kr | 761 772 kr |
| Leverantörsskulder | 28 663 kr | 56 530 kr | 44 766 kr | 42 061 kr |
| Skatteskulder | 112 062 kr | 58 568 kr | 104 273 kr | 183 213 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 105 108 kr | 91 007 kr | 150 115 kr | 143 028 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 734 781 kr | 600 521 kr | 1 224 699 kr | 1 887 320 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2018 och bedriver sedan dess hälso- och sjukvårdtjänstergenom att Erbjuda logopedisk diagnostik, behandling, utbildning samt konsultativa tjänster inom barns- och ungdomars tal- , språk och kommunikationsstörningar, läs- och skrivsvårigheter, neurologopedi, dyskalkyli, stamning samt röstlogopedi. Förskrivning av hjälpmedel. Försäljning samt utveckling av material inom logopedi. Bedömning och behandling sker i behandlingsrum alt via videolänk. Till detta kommer förenlig verksamhet. Verksamheten drivs sedan 2019 i hyrda lokal, inrymmande kontor, behandlingsutrymmen och visningsavdelning.
Bolagets resultat och ställning framgår av efterföljande resultat- och balansräkningar med noter
Företrädare
- Linnéa Kristina T (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Logopedteamet Stockholm AB för organisationsnummer?
Logopedteamet Stockholm AB har organisationsnummer 559164-8190 (5591648190).
Var ligger Logopedteamet Stockholm AB?
Logopedteamet Stockholm AB har sin registrerade adress Samaritvägen 12, 14741 Tumba.
Vilken bransch är Logopedteamet Stockholm AB verksamt i?
Logopedteamet Stockholm AB är registrerat i branschen annan övrig hälso- och sjukvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Logopedteamet Stockholm AB?
Logopedteamet Stockholm AB hade en nettoomsättning på 6 297 376 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Logopedteamet Stockholm AB?
Logopedteamet Stockholm AB hade i genomsnitt 10 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Föreslår Logopedteamet Stockholm AB någon utdelning?
Styrelsen i Logopedteamet Stockholm AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2024.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-07-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.