B-engaged AB
B-engaged AB har organisationsnummer 559165-1863 (5591651863)
Aktiebolag • Org.nr: 559165-1863
Om företaget
B-engaged AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som datakonsultverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62201). På Google Maps är verksamheten listad som mjukvaruföretag.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 25 procent till 9 088 000 kr räkenskapsåret 2025 (7 288 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte B-engaged AB 9 088 000 kr och redovisade ett resultat på 2 461 493 kr. Rörelsemarginalen var 34,0 procent, över branschens median (median 24,0 procent). Soliditeten var 35,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,4 procent). Kassalikviditeten var 155,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 348,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,0 procent | 24,0 procent | 6,8 procent till 39,9 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 34,1 procent | 25,1 procent | 7,5 procent till 41,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 35,7 procent | 66,4 procent | 46,1 procent till 85,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 155,6 procent | 348,9 procent | 190,4 procent till 720,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 68,9 procent | 22,0 procent | -0,3 procent till 55,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 24,7 procent | -1,2 procent | -24,8 procent till 13,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 272 000 kr | 1 308 000 kr | 725 000 kr till 1 768 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 230 000 kr | 783 000 kr | 432 000 kr till 945 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 349 av 9 725 aktiebolag inom datakonsultverksamhet.
- Plats 10 av 233 aktiebolag inom datakonsultverksamhet med säte i Solna.
- Plats 172 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 6 743 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 21 628 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 27,9 procent | 29,9 procent | 36,5 procent | 34,0 procent |
| Vinstmarginal | 26,1 procent | 29,7 procent | 36,5 procent | 34,1 procent |
| Soliditet | 37,2 procent | 59,7 procent | 39,7 procent | 35,7 procent |
| Kassalikviditet | 472,2 procent | 245,0 procent | 165,4 procent | 155,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 70,7 procent | 55,8 procent | 67,7 procent | 68,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 53,0 procent | - | 24,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 221 000 kr | 1 869 000 kr | 2 429 000 kr | 2 272 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 567 000 kr | 953 000 kr | 1 215 000 kr | 1 230 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Solna Torg 19, plan 517145 Solna
Bolag på samma adress
26 andra bolag har Solna Torg 19, plan 5 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva systemutveckling och försäljning av webbaserade verktyg och informationssystem samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62201DatakonsultverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 441 584 kr | 3 736 563 kr | 7 287 920 kr | 9 087 781 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 13 336 kr | 65 165 kr | - | -53 442 kr |
| Övriga externa kostnader | 519 942 kr | 748 620 kr | 750 042 kr | 788 049 kr |
| Personalkostnader | 1 133 591 kr | 1 905 164 kr | 3 645 087 kr | 4 918 499 kr |
| Avskrivningar | 16 102 kr | 16 102 kr | 31 084 kr | 21 084 kr |
| Rörelseresultat | 681 643 kr | 1 118 042 kr | 2 658 018 kr | 3 085 462 kr |
| Räntekostnader | 44 572 kr | 7 983 kr | 3 922 kr | 3 646 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 637 071 kr | 1 110 059 kr | 2 657 712 kr | 3 103 014 kr |
| Skatt | 137 522 kr | 217 832 kr | 549 626 kr | 641 521 kr |
| Årets resultat | 499 549 kr | 892 227 kr | 2 108 086 kr | 2 461 493 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 53 391 kr | 37 289 kr | 23 637 kr | 2 553 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 23 391 kr | 17 289 kr | 23 637 kr | 2 553 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 843 097 kr | 2 637 854 kr | 7 807 311 kr | 9 993 701 kr |
| Kortfristiga fordringar | 298 777 kr | 1 119 696 kr | 2 678 716 kr | 3 158 392 kr |
| Summa tillgångar | 1 896 488 kr | 2 675 143 kr | 7 830 948 kr | 9 996 254 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 706 132 kr | 1 598 359 kr | 3 112 002 kr | 3 573 495 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 583 kr | 536 132 kr | 853 916 kr | 962 002 kr |
| Årets resultat | 499 549 kr | 892 227 kr | 2 108 086 kr | 2 461 493 kr |
| Kortfristiga skulder | 390 356 kr | 1 076 784 kr | 4 718 946 kr | 6 422 759 kr |
| Leverantörsskulder | 63 279 kr | 96 444 kr | 53 630 kr | 76 263 kr |
| Skatteskulder | 113 054 kr | 163 067 kr | 616 969 kr | 662 003 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 98 320 kr | 233 662 kr | 595 755 kr | 1 153 579 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 896 488 kr | 2 675 143 kr | 7 830 948 kr | 9 996 254 kr |
Företrädare
- Cristian L (ordförande)
- Maria N
Undertecknad 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har B-engaged AB för organisationsnummer?
B-engaged AB har organisationsnummer 559165-1863 (5591651863).
Var ligger B-engaged AB?
B-engaged AB har sin registrerade adress Solna Torg 19, plan 5, 17145 Solna.
Vilken bransch är B-engaged AB verksamt i?
B-engaged AB är registrerat i branschen datakonsultverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter B-engaged AB?
B-engaged AB hade en nettoomsättning på 9 088 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har B-engaged AB?
B-engaged AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår B-engaged AB någon utdelning?
Styrelsen i B-engaged AB föreslog en utdelning på 2 500 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-07-09
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.