Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri
Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri har organisationsnummer 559166-1367 (5591661367)
Aktiebolag • Org.nr: 559166-1367
Om företaget
Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri är ett svenskt aktiebolag med säte i Gnosjö. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som metallegoarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25530).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 31,3 procent | 51,7 procent | 29,3 procent till 73,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 136,9 procent | 210,9 procent | 112,9 procent till 434,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 29,6 procent | 14,4 procent | 0,0 procent till 39,7 procent | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 728 000 kr | 561 000 kr | 379 000 kr till 682 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,9 procent | - | - |
| Vinstmarginal | 6,3 procent | - | - |
| Soliditet | 13,9 procent | 21,8 procent | 31,3 procent |
| Kassalikviditet | 120,6 procent | 149,0 procent | 136,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,5 procent | 40,5 procent | 29,6 procent |
| Omsättning per anställd | 785 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 701 000 kr | 761 000 kr | 728 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Marieströmsvägen 133532 Gnosjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva tillverkning och försäljning av svetsarbeten avseende maskinstativ, plåtkonstruktioner och byggsmide, samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
- 25530MetallegoarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 709 000 kr | - | - |
| Personalkostnader | 4 204 518 kr | 4 565 440 kr | 4 367 556 kr |
| Avskrivningar | 179 385 kr | 352 281 kr | 312 263 kr |
| Rörelseresultat | 324 731 kr | 658 022 kr | 582 966 kr |
| Ränteintäkter | 746 kr | 2 144 kr | 176 kr |
| Räntekostnader | 27 159 kr | 65 939 kr | 42 746 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 298 318 kr | 594 227 kr | 540 396 kr |
| Bokslutsdispositioner | -249 941 kr | -98 248 kr | -23 842 kr |
| Skatt | 5 457 kr | 104 124 kr | 109 758 kr |
| Årets resultat | 42 919 kr | 391 855 kr | 406 796 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 369 586 kr | 1 017 305 kr | 732 042 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 369 586 kr | 1 017 305 kr | 732 042 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 756 555 kr | 3 415 491 kr | 3 656 760 kr |
| Varulager | 613 587 kr | 842 138 kr | 1 026 679 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 336 747 kr | 1 107 399 kr | 1 563 972 kr |
| Kassa och bank | 806 221 kr | 1 465 954 kr | 1 066 109 kr |
| Summa tillgångar | 4 126 141 kr | 4 432 796 kr | 4 388 802 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 575 335 kr | 967 190 kr | 1 373 986 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 482 416 kr | 525 335 kr | 917 190 kr |
| Årets resultat | 42 919 kr | 391 855 kr | 406 796 kr |
| Obeskattade reserver | 572 824 kr | 671 072 kr | 694 914 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 777 149 kr | 1 726 534 kr | 1 921 102 kr |
| Leverantörsskulder | 532 902 kr | 420 001 kr | 661 046 kr |
| Skatteskulder | - | 73 597 kr | 137 862 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 78 499 kr | 515 200 kr | 385 835 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 126 141 kr | 4 432 796 kr | 4 388 802 kr |
Företrädare
- Viktor C (ordförande)
- Karl A
- Jonas G (verkställande direktör)
- Jörgen N
Undertecknad i Gnosjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri för organisationsnummer?
Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri har organisationsnummer 559166-1367 (5591661367).
Var ligger Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri?
Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri har sin registrerade adress Marieströmsvägen 1, 33532 Gnosjö.
Vilken bransch är Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri verksamt i?
Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri är registrerat i branschen metallegoarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur många anställda har Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri?
Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri hade i genomsnitt 6 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri någon utdelning?
Styrelsen i Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registrerade namn
- Aktiebolaget Gnosjö Svetsindustri (Företagsnamn)
- KP Hundartiklar (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverkning av plåtkonstruktioner, såsom tillverkning av hundburar i plåt, samt därmed förenlig verksamhet.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gnosjö
- Län
- Jönköpings län
- Omsättning enligt SCB
- 10 000 - 19 999 tkr (2025)
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-07-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.