ATM Food AB
ATM Food AB har organisationsnummer 559167-0756 (5591670756)
Aktiebolag • Org.nr: 559167-0756
Om företaget
ATM Food AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lyckeby. Verksamheten startade 2018. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med tobak enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46350). Sidoverksamheter inkluderar livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad och annan postbefordran och tidningsdistribution.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (6 423 496 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ATM Food AB 0 kr och redovisade ett resultat på -5 216 kr. Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 36,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100,0 procent | 36,7 procent | 16,0 procent till 73,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -10,4 procent | 1,8 procent | -27,9 procent till 28,6 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -5,6 procent | -19,8 procent till 55,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,8 procent | 0,3 procent | 0,8 procent | -5,6 procent | - |
| Vinstmarginal | 0,6 procent | 0,1 procent | 0,7 procent | -5,6 procent | - |
| Soliditet | 7,4 procent | 6,9 procent | 18,5 procent | 164,2 procent | 100,0 procent |
| Kassalikviditet | 16,4 procent | 22,6 procent | 41,6 procent | - | - |
| Avkastning på eget kapital | 34,3 procent | 7,5 procent | 32,0 procent | -717,6 procent | -10,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 45,3 procent | 29,7 procent | 0,2 procent | -35,9 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 285 000 kr | 2 000 000 kr | 5 010 000 kr | 6 423 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 196 000 kr | 372 000 kr | 828 000 kr | 650 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stärkelsevägen 137162 Lyckeby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Stärkelsevägen 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva handel med livsmedel och tobaksvaror samt postverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 847 267 kr | 5 304 260 kr | 7 708 440 kr | 10 000 352 kr | 10 019 608 kr | 6 423 496 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 43 929 kr | 4 213 kr | 871 814 kr | 883 024 kr | 742 427 kr | 503 519 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | 434 275 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 319 981 kr | 388 364 kr | 559 118 kr | 681 445 kr | 697 859 kr | 293 683 kr | 2 433 kr |
| Personalkostnader | 120 594 kr | 185 936 kr | 1 178 473 kr | 1 862 177 kr | 1 655 152 kr | 650 070 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 95 405 kr | 77 461 kr | 46 760 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | -351 357 kr | 394 117 kr | 62 373 kr | 27 288 kr | 76 123 kr | -356 681 kr | -2 433 kr |
| Räntekostnader | 1 311 kr | 10 989 kr | 17 306 kr | 17 258 kr | 9 225 kr | 2 140 kr | 1 855 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -352 668 kr | 383 128 kr | 45 067 kr | 10 030 kr | 66 898 kr | -358 821 kr | -4 288 kr |
| Skatt | - | 6 516 kr | 9 282 kr | 1 578 kr | 13 779 kr | 0 kr | 928 kr |
| Årets resultat | -352 668 kr | 376 612 kr | 35 785 kr | 8 452 kr | 53 119 kr | -358 821 kr | -5 216 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 137 900 kr | 337 900 kr | 368 026 kr | 337 321 kr | 185 376 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 137 900 kr | 337 900 kr | 368 026 kr | 337 321 kr | 185 376 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 475 915 kr | 633 080 kr | 1 036 263 kr | 1 306 146 kr | 712 959 kr | 30 450 kr | 50 000 kr |
| Varulager | 423 623 kr | 466 123 kr | 898 775 kr | 1 074 275 kr | 454 275 kr | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 17 474 kr | 30 207 kr | 42 802 kr | 47 409 kr | 146 761 kr | 24 207 kr | 2 200 kr |
| Kassa och bank | 34 818 kr | 136 750 kr | 94 686 kr | 184 462 kr | 111 923 kr | 6 243 kr | 47 800 kr |
| Summa tillgångar | 613 815 kr | 970 980 kr | 1 404 289 kr | 1 643 467 kr | 898 335 kr | 30 450 kr | 50 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 50 000 kr | 73 944 kr | 104 252 kr | 112 704 kr | 165 823 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 352 668 kr | -352 668 kr | 18 467 kr | 54 252 kr | 62 704 kr | 358 821 kr | 5 216 kr |
| Årets resultat | -352 668 kr | 376 612 kr | 35 785 kr | 8 452 kr | 53 119 kr | -358 821 kr | -5 216 kr |
| Kortfristiga skulder | 563 815 kr | 722 428 kr | 839 651 kr | 1 028 045 kr | 621 799 kr | -19 550 kr | 0 kr |
| Leverantörsskulder | 120 709 kr | 92 629 kr | 189 732 kr | 77 795 kr | 0 kr | - | - |
| Skatteskulder | - | 54 558 kr | 71 944 kr | 46 761 kr | 52 404 kr | -19 550 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 443 106 kr | 575 241 kr | 577 975 kr | 903 489 kr | 569 395 kr | 0 kr | - |
| Summa eget kapital och skulder | 613 815 kr | 970 980 kr | 1 404 289 kr | 1 643 467 kr | 898 335 kr | 30 450 kr | 50 000 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom Tobak, Tobak - grossist, Grossister, Livsmedel, Butikshandel, Kurirverksamhet. Företaget har sitt säte i Lyckeby.
Företrädare
- Chehada K
Undertecknad i Lyckeby 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ATM Food AB för organisationsnummer?
ATM Food AB har organisationsnummer 559167-0756 (5591670756).
Var ligger ATM Food AB?
ATM Food AB har sin registrerade adress Stärkelsevägen 1, 37162 Lyckeby.
Vilken bransch är ATM Food AB verksamt i?
ATM Food AB är registrerat i branschen partihandel med tobak enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ATM Food AB?
ATM Food AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Karlskrona
- Län
- Blekinge län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-08-01
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.