MEAB i Uppsala AB
MEAB i Uppsala AB har organisationsnummer 559167-8585 (5591678585)
Aktiebolag • Org.nr: 559167-8585
Om företaget
MEAB i Uppsala AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2025 (1 140 964 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MEAB i Uppsala AB 0 kr och redovisade ett resultat på 34 027 kr. Soliditeten var 94,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 48,3 procent). Kassalikviditeten var 1670,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 208,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,0 procent | 48,3 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1670,9 procent | 208,3 procent | 135,6 procent till 356,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 29,0 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | 2,2 procent | -16,8 procent till 26,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 489 av 2 637 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 55 av 57 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten med säte i Uppsala.
- Plats 6 020 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 748 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,3 procent | 22,7 procent | - |
| Vinstmarginal | 4,3 procent | 22,7 procent | - |
| Soliditet | 45,0 procent | 63,3 procent | 94,0 procent |
| Kassalikviditet | 377,8 procent | 1298,6 procent | 1670,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 procent | 54,8 procent | 29,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 54,0 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | 741 000 kr | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 434 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ynglingagatan 17c/o c/o Eklund
75334 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva montering av eldstäder och skorstenar, utbildning av yrkesarbetare och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 740 958 kr | 1 140 964 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 127 152 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 275 322 kr | 274 026 kr | 162 732 kr |
| Personalkostnader | 433 629 kr | 607 980 kr | 46 756 kr |
| Rörelseresultat | 32 007 kr | 258 958 kr | -82 335 kr |
| Ränteintäkter | 195 kr | 394 kr | 89 kr |
| Räntekostnader | 26 kr | 295 kr | 45 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 32 176 kr | 259 057 kr | -82 291 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -60 000 kr | 130 000 kr |
| Skatt | 7 558 kr | 43 614 kr | 13 682 kr |
| Årets resultat | 24 619 kr | 155 443 kr | 34 027 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Omsättningstillgångar | 284 468 kr | 448 131 kr | 124 980 kr |
| Kortfristiga fordringar | 93 854 kr | 57 766 kr | 4 337 kr |
| Kassa och bank | 190 614 kr | 390 365 kr | 120 643 kr |
| Summa tillgångar | 284 468 kr | 448 131 kr | 124 980 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 128 031 kr | 283 473 kr | 117 500 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 53 412 kr | 78 030 kr | 33 473 kr |
| Årets resultat | 24 619 kr | 155 443 kr | 34 027 kr |
| Obeskattade reserver | 70 000 kr | 130 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 75 288 kr | 34 508 kr | 7 480 kr |
| Leverantörsskulder | 34 825 kr | 18 476 kr | 2 947 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | -10 308 kr | -40 240 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 751 kr | 18 346 kr | 40 150 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 284 469 kr | 448 131 kr | 124 980 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver verksamhet som underentreprenör till bygg. Primärt gällande installation av eldstäder.Bolaget har sitt säte i Uppsala Kommun.
Företrädare
- Marcus E (styrelseledamot)
Undertecknad i Uppsala 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MEAB i Uppsala AB för organisationsnummer?
MEAB i Uppsala AB har organisationsnummer 559167-8585 (5591678585).
Var ligger MEAB i Uppsala AB?
MEAB i Uppsala AB har sin registrerade adress Ynglingagatan 17, 75334 Uppsala.
Vilken bransch är MEAB i Uppsala AB verksamt i?
MEAB i Uppsala AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MEAB i Uppsala AB?
MEAB i Uppsala AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-08-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.