Anker i Norr AB
Anker i Norr AB har organisationsnummer 559168-3718 (5591683718)
Aktiebolag • Org.nr: 559168-3718
All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknikKvissleby
Om företaget
Anker i Norr AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kvissleby. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 74990).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 22 procent till 873 160 kr räkenskapsåret 2025 (1 122 726 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Anker i Norr AB 873 160 kr och redovisade ett resultat på 78 289 kr. Rörelsemarginalen var 4,8 procent, under branschens median (median 17,0 procent). Soliditeten var 87,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 64,6 procent). Kassalikviditeten var 1515,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 293,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,8 procent | 17,0 procent | 1,5 procent till 41,6 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,2 procent | 18,6 procent | 1,9 procent till 45,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 87,4 procent | 64,6 procent | 41,5 procent till 87,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1515,6 procent | 293,5 procent | 149,7 procent till 679,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 1,7 procent | 11,0 procent | -3,2 procent till 48,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -22,2 procent | -3,0 procent | -38,4 procent till 26,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 873 000 kr | 893 000 kr | 401 000 kr till 1 561 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 723 000 kr | 490 000 kr | 150 000 kr till 769 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 060 av 3 049 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik.
- Plats 5 av 16 aktiebolag inom all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik med säte i Sundsvall.
- Plats 1 281 av 2 721 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 3 021 av 6 097 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 155 797 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,4 procent | -14,6 procent | -44,3 procent | 7,0 procent | 4,8 procent |
| Vinstmarginal | 22,4 procent | 1,3 procent | 67,7 procent | 63,1 procent | 15,2 procent |
| Soliditet | 92,7 procent | 97,5 procent | 82,6 procent | 86,0 procent | 87,4 procent |
| Kassalikviditet | 1366,1 procent | 905,9 procent | 649,0 procent | 1128,4 procent | 1515,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 procent | 0,1 procent | 5,8 procent | 8,7 procent | 1,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,9 procent | -23,4 procent | -13,3 procent | 62,5 procent | -22,2 procent |
| Omsättning per anställd | 1 040 000 kr | 797 000 kr | 691 000 kr | 1 123 000 kr | 873 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 742 000 kr | 663 000 kr | 855 000 kr | 879 000 kr | 723 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kyrkvägen 23c/o c/o Tommy Sundström
86233 Kvissleby
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Kyrkvägen 23 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet för restauranger och hotell.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 466 555 kr | 897 472 kr | 1 040 313 kr | 797 105 kr | 690 821 kr | 1 122 726 kr | 873 160 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 203 067 kr | 170 972 kr | 0 kr | 85 750 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 2 901 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 225 888 kr | 205 973 kr | 236 618 kr | 215 595 kr | 192 189 kr | 164 380 kr | 108 419 kr |
| Personalkostnader | 1 103 383 kr | 628 819 kr | 741 587 kr | 663 429 kr | 855 109 kr | 879 325 kr | 722 897 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | 34 378 kr | 35 000 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 134 383 kr | 265 747 kr | 233 080 kr | -116 297 kr | -305 727 kr | 79 021 kr | 41 844 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 127 054 kr | 773 480 kr | 629 896 kr | 91 222 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 211 604 kr | 265 747 kr | 233 080 kr | 10 757 kr | 467 753 kr | 708 917 kr | 133 066 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | -115 000 kr | -175 000 kr | -30 000 kr |
| Skatt | 33 466 kr | 58 942 kr | 50 161 kr | 5 982 kr | 73 908 kr | 113 067 kr | 24 777 kr |
| Årets resultat | 5 178 138 kr | 206 805 kr | 182 919 kr | 4 775 kr | 278 845 kr | 420 850 kr | 78 289 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 5 000 000 kr | 5 000 000 kr | 0 kr | 4 350 000 kr | 0 kr | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 200 000 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 000 000 kr | 5 000 000 kr | 0 kr | 4 150 000 kr | 0 kr | - | - |
| Omsättningstillgångar | 587 248 kr | 766 781 kr | 6 061 585 kr | 1 295 657 kr | 5 788 444 kr | 5 642 362 kr | 5 300 342 kr |
| Kortfristiga fordringar | 365 802 kr | 225 311 kr | 5 454 915 kr | 201 735 kr | 3 926 888 kr | 4 361 518 kr | 413 903 kr |
| Kassa och bank | 221 446 kr | 541 470 kr | 606 670 kr | 1 093 922 kr | 1 861 556 kr | 1 280 844 kr | 4 886 439 kr |
| Summa tillgångar | 5 587 248 kr | 5 766 781 kr | 6 061 585 kr | 5 645 657 kr | 5 788 444 kr | 5 642 362 kr | 5 300 342 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 5 228 138 kr | 5 434 943 kr | 5 617 862 kr | 5 502 637 kr | 4 781 482 kr | 4 852 332 kr | 4 630 621 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 5 178 138 kr | 5 384 943 kr | 5 447 862 kr | 4 452 637 kr | 4 381 482 kr | 4 502 332 kr |
| Årets resultat | 5 178 138 kr | 206 805 kr | 182 919 kr | 4 775 kr | 278 845 kr | 420 850 kr | 78 289 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | - | - | 115 000 kr | 290 000 kr | 320 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 359 110 kr | 331 838 kr | 443 723 kr | 143 020 kr | 891 962 kr | 500 030 kr | 349 721 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 2 234 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 19 330 kr | 49 593 kr | 15 114 kr | 0 kr | 7 987 kr | 47 082 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 246 380 kr | 203 445 kr | 325 809 kr | 135 020 kr | 862 741 kr | 433 948 kr | 339 721 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 587 248 kr | 5 766 781 kr | 6 061 585 kr | 5 645 657 kr | 5 788 444 kr | 5 642 362 kr | 5 300 342 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom betalningslösningar för hotell och restauranger. Bolagets reversfordran på 5 000 000 kr avseende försäljning av aktier i dotterbolag som gjordes 2018 skulle i sin helhet ha betalats i oktober 2022 enligt avtal men trots upprepade försäkringar från gäldenären skedde inte detta. Reversen och upplupen ränta har under februari 2025 till slut betalats. Förtaget beräknar att minska omfattningen på verksamheten under 2026. Företaget har sitt säte i Sundsvall.
Företrädare
- Tommy S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Anker i Norr AB för organisationsnummer?
Anker i Norr AB har organisationsnummer 559168-3718 (5591683718).
Var ligger Anker i Norr AB?
Anker i Norr AB har sin registrerade adress Kyrkvägen 23, 86233 Kvissleby.
Vilken bransch är Anker i Norr AB verksamt i?
Anker i Norr AB är registrerat i branschen all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Anker i Norr AB?
Anker i Norr AB hade en nettoomsättning på 873 160 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Anker i Norr AB?
Anker i Norr AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Anker i Norr AB någon utdelning?
Styrelsen i Anker i Norr AB föreslog en utdelning på 330 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.