Stenborgs transport och gräv AB
Stenborgs transport och gräv AB har organisationsnummer 559169-1935 (5591691935)
Aktiebolag • Org.nr: 559169-1935
Om företaget
Stenborgs transport och gräv AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stenungsund. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som mark- och grundarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 19 procent till 1 269 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 563 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Stenborgs transport och gräv AB 1 269 000 kr och redovisade ett resultat på 222 555 kr. Rörelsemarginalen var 4,6 procent, under branschens median (median 8,6 procent). Soliditeten var 65,9 procent, över branschens median (median 44,4 procent). Kassalikviditeten var 318,4 procent, över branschens median (median 197,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,6 procent | 8,6 procent | 0,7 procent till 19,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 17,4 procent | 7,7 procent | 0,1 procent till 18,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 65,9 procent | 44,4 procent | 21,8 procent till 69,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 318,4 procent | 197,6 procent | 110,2 procent till 407,0 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 61,4 procent | 15,5 procent | 0,1 procent till 42,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -18,8 procent | 1,4 procent | -20,0 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 635 000 kr | 1 506 000 kr | 896 000 kr till 2 267 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 402 000 kr | 559 000 kr | 374 000 kr till 692 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 954 av 5 314 aktiebolag inom mark- och grundarbeten.
- Plats 17 av 33 aktiebolag inom mark- och grundarbeten med säte i Stenungsund.
- Plats 394 av 958 aktiebolag med säte i Stenungsund.
- Plats 20 828 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 125 169 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,6 procent | 11,1 procent | -2,8 procent | -20,5 procent | 4,6 procent |
| Vinstmarginal | 11,3 procent | 10,9 procent | 1,1 procent | -21,2 procent | 17,4 procent |
| Soliditet | 15,9 procent | 29,6 procent | 37,1 procent | 44,4 procent | 65,9 procent |
| Kassalikviditet | 143,5 procent | 166,1 procent | 212,2 procent | 156,9 procent | 318,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 24,3 procent | 70,3 procent | 13,1 procent | -127,6 procent | 61,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 46,6 procent | 40,2 procent | - | -36,3 procent | -18,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 029 000 kr | 2 886 000 kr | 1 227 000 kr | 782 000 kr | 635 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 407 000 kr | 646 000 kr | 265 000 kr | 381 000 kr | 402 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tallvivelvägen 3144446 Stenungsund
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra mark- och grävningsarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43120Mark- och grundarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 404 562 kr | 2 058 729 kr | 2 885 720 kr | 2 452 625 kr | 1 562 863 kr | 1 268 796 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 93 999 kr | 303 123 kr | 38 637 kr | 0 kr | 73 031 kr | 17 519 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 349 113 kr | 1 015 549 kr | 1 481 694 kr | 1 438 284 kr | 838 310 kr | 118 580 kr |
| Övriga externa kostnader | 222 126 kr | 270 793 kr | 426 574 kr | 525 068 kr | 324 328 kr | 283 082 kr |
| Personalkostnader | 884 754 kr | 814 854 kr | 646 178 kr | 530 033 kr | 761 203 kr | 803 600 kr |
| Avskrivningar | 13 599 kr | 22 347 kr | 49 999 kr | 27 197 kr | 31 970 kr | 22 328 kr |
| Rörelseresultat | 28 969 kr | 238 309 kr | 319 912 kr | -67 957 kr | -319 994 kr | 58 725 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 57 kr | 648 kr | 77 kr | 110 kr |
| Räntekostnader | 8 552 kr | 4 885 kr | 6 823 kr | 7 300 kr | 10 693 kr | 8 096 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 20 417 kr | 233 424 kr | 313 146 kr | 27 391 kr | -330 610 kr | 220 739 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -199 000 kr | 20 116 kr | 26 615 kr | 152 269 kr | 0 kr |
| Skatt | 6 399 kr | 7 267 kr | 68 768 kr | 12 245 kr | 0 kr | -1 816 kr |
| Årets resultat | 14 018 kr | 27 157 kr | 264 494 kr | 41 761 kr | -178 341 kr | 222 555 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 26 400 kr | 327 867 kr | 82 445 kr | 189 229 kr | 142 182 kr | 103 553 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 26 400 kr | 303 306 kr | 57 884 kr | 130 668 kr | 83 621 kr | 44 992 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 24 561 kr | 24 561 kr | 58 561 kr | 58 561 kr | 58 561 kr |
| Omsättningstillgångar | 264 980 kr | 377 114 kr | 1 187 712 kr | 668 375 kr | 172 502 kr | 446 338 kr |
| Kortfristiga fordringar | 229 712 kr | 292 726 kr | 1 005 579 kr | 472 787 kr | 172 502 kr | 418 818 kr |
| Kassa och bank | 35 268 kr | 84 388 kr | 182 133 kr | 195 588 kr | 0 kr | 27 520 kr |
| Summa tillgångar | 291 380 kr | 704 981 kr | 1 270 157 kr | 857 604 kr | 314 684 kr | 549 891 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 84 694 kr | 111 851 kr | 376 345 kr | 318 106 kr | 139 764 kr | 362 319 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 20 676 kr | 34 694 kr | 61 851 kr | 226 345 kr | 268 105 kr | 89 764 kr |
| Årets resultat | 14 018 kr | 27 157 kr | 264 494 kr | 41 761 kr | -178 341 kr | 222 555 kr |
| Obeskattade reserver | - | 199 000 kr | 178 884 kr | 152 269 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 206 686 kr | 262 880 kr | 714 928 kr | 315 019 kr | 109 928 kr | 140 184 kr |
| Leverantörsskulder | 16 811 kr | 59 233 kr | 216 683 kr | 111 633 kr | 19 134 kr | 21 160 kr |
| Skatteskulder | 59 518 kr | 15 022 kr | 72 383 kr | 81 807 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 61 357 kr | 64 362 kr | 96 828 kr | 94 244 kr | 80 114 kr | 106 664 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 291 380 kr | 704 981 kr | 1 270 157 kr | 857 604 kr | 314 684 kr | 549 891 kr |
Företrädare
- Fredrik S (ordförande)
Undertecknad i Stenungsund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Stenborgs transport och gräv AB för organisationsnummer?
Stenborgs transport och gräv AB har organisationsnummer 559169-1935 (5591691935).
Var ligger Stenborgs transport och gräv AB?
Stenborgs transport och gräv AB har sin registrerade adress Tallvivelvägen 31, 44446 Stenungsund.
Vilken bransch är Stenborgs transport och gräv AB verksamt i?
Stenborgs transport och gräv AB är registrerat i branschen mark- och grundarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Stenborgs transport och gräv AB?
Stenborgs transport och gräv AB hade en nettoomsättning på 1 269 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Stenborgs transport och gräv AB?
Stenborgs transport och gräv AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Stenborgs transport och gräv AB någon utdelning?
Styrelsen i Stenborgs transport och gräv AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stenungsund
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-08-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.