Brännbodarna Plåtservice AB
Brännbodarna Plåtservice AB har organisationsnummer 559170-1429 (5591701429)
Aktiebolag • Org.nr: 559170-1429
Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklarNjurunda
Om företaget
Brännbodarna Plåtservice AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Njurunda. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95312).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 24 procent till 569 425 kr räkenskapsåret 2025 (751 585 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Brännbodarna Plåtservice AB 569 425 kr och redovisade ett resultat på 145 694 kr. Rörelsemarginalen var -20,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,0 procent). Soliditeten var 49,4 procent, över branschens median (median 46,3 procent). Kassalikviditeten var 152,6 procent, under branschens median (median 176,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -20,1 procent | 5,0 procent | 0,2 procent till 14,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 25,6 procent | 4,6 procent | 0,1 procent till 14,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 49,4 procent | 46,3 procent | 22,8 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 152,6 procent | 176,0 procent | 106,9 procent till 327,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 58,7 procent | 13,5 procent | -2,1 procent till 38,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -24,2 procent | -0,1 procent | -10,8 procent till 19,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 285 av 373 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 7 av 8 aktiebolag inom plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar med säte i Sundsvall.
- Plats 1 507 av 2 719 aktiebolag med säte i Sundsvall.
- Plats 3 526 av 6 095 aktiebolag i Västernorrlands län.
- Plats 183 418 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 27,9 procent | -4,5 procent | -20,1 procent |
| Vinstmarginal | - | 66,9 procent | 15,4 procent | 25,6 procent |
| Soliditet | 91,5 procent | 61,5 procent | 44,5 procent | 49,4 procent |
| Kassalikviditet | - | 224,8 procent | 147,7 procent | 152,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -3,2 procent | 57,7 procent | 46,0 procent | 58,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 318,6 procent | -24,2 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Västanå 218c/o c/o Andreas Persson
86295 Njurunda
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall sälja karosseri- och lackeringstjänster för fordon, förvaltning av fast och lös egendom, samt idka därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 179 547 kr | 751 585 kr | 569 425 kr |
| Övriga externa kostnader | 2 400 kr | 1 201 kr | 1 200 kr | 3 494 kr |
| Personalkostnader | - | 128 305 kr | 784 333 kr | 680 237 kr |
| Rörelseresultat | -2 400 kr | 50 041 kr | -33 948 kr | -114 306 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | -2 400 kr | 120 041 kr | 116 052 kr | 145 694 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | -11 286 kr | 0 kr | - |
| Skatt | 0 kr | 6 974 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | -2 400 kr | 101 781 kr | 116 052 kr | 145 694 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 79 178 kr | 79 178 kr | 129 169 kr | 134 169 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 79 178 kr | 79 178 kr | 129 169 kr | 134 169 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 203 kr | 207 597 kr | 437 512 kr | 368 296 kr |
| Kortfristiga fordringar | 194 kr | 192 655 kr | 382 038 kr | 297 422 kr |
| Kassa och bank | 2 009 kr | 14 942 kr | 55 474 kr | 70 874 kr |
| Summa tillgångar | 81 381 kr | 286 775 kr | 566 681 kr | 502 465 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 74 481 kr | 176 262 kr | 252 315 kr | 248 008 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 26 881 kr | 24 481 kr | 86 263 kr | 52 314 kr |
| Årets resultat | -2 400 kr | 101 781 kr | 116 052 kr | 145 694 kr |
| Obeskattade reserver | - | 11 286 kr | 11 286 kr | 11 286 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 92 327 kr | 296 180 kr | 241 270 kr |
| Skatteskulder | - | 6 780 kr | 19 983 kr | 19 136 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | 71 827 kr | 221 120 kr | 167 612 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 81 381 kr | 286 775 kr | 566 681 kr | 502 464 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Sundsvall registrerades år 2018 och bedriver sedan dess handel med tjänster inom bilskadesektorn och förvaltning av lös egendom.
Företrädare
- Andreas P (styrelseledamot)
Undertecknad i Sundsvall 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Brännbodarna Plåtservice AB för organisationsnummer?
Brännbodarna Plåtservice AB har organisationsnummer 559170-1429 (5591701429).
Var ligger Brännbodarna Plåtservice AB?
Brännbodarna Plåtservice AB har sin registrerade adress Västanå 218, 86295 Njurunda.
Vilken bransch är Brännbodarna Plåtservice AB verksamt i?
Brännbodarna Plåtservice AB är registrerat i branschen plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Brännbodarna Plåtservice AB?
Brännbodarna Plåtservice AB hade en nettoomsättning på 569 425 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Brännbodarna Plåtservice AB någon utdelning?
Styrelsen i Brännbodarna Plåtservice AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sundsvall
- Län
- Västernorrlands län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-09-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.