Epicia AB
Epicia AB har organisationsnummer 559171-5098 (5591715098)
Aktiebolag • Org.nr: 559171-5098
Om företaget
Epicia AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vollsjö. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som icke-specialiserad partihandel enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46900).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 26 procent till 1 501 888 kr räkenskapsåret 2025 (1 191 602 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Epicia AB 1 501 888 kr och redovisade ett resultat på 257 763 kr. Rörelsemarginalen var 19,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,3 procent). Soliditeten var 67,0 procent, över branschens median (median 50,4 procent). Kassalikviditeten var 252,1 procent, över branschens median (median 162,9 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,8 procent | 5,3 procent | -2,2 procent till 18,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 21,7 procent | 4,9 procent | -2,2 procent till 18,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,0 procent | 50,4 procent | 18,1 procent till 79,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 252,1 procent | 162,9 procent | 90,3 procent till 382,7 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 56,2 procent | 2,9 procent | -16,5 procent till 33,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 26,0 procent | -8,0 procent | -36,7 procent till 19,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 502 000 kr | 1 408 000 kr | 515 000 kr till 3 034 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 722 000 kr | 399 000 kr | 113 000 kr till 599 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 106 av 343 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel.
- Plats 200 av 508 aktiebolag med säte i Sjöbo.
- Plats 12 613 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 110 183 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,6 procent | 30,4 procent | 10,1 procent | 12,8 procent | 19,8 procent |
| Vinstmarginal | 7,5 procent | 30,7 procent | 10,3 procent | 13,5 procent | 21,7 procent |
| Soliditet | 85,6 procent | 79,9 procent | 65,4 procent | 56,2 procent | 67,0 procent |
| Kassalikviditet | 348,3 procent | 392,0 procent | 191,8 procent | 157,9 procent | 252,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 13,0 procent | 58,8 procent | 22,0 procent | 31,6 procent | 56,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -0,8 procent | 40,5 procent | -13,1 procent | -16,4 procent | 26,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 168 000 kr | 1 641 000 kr | 1 425 000 kr | 1 192 000 kr | 1 502 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 728 000 kr | 799 000 kr | 779 000 kr | 698 000 kr | 722 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fränningevägen 2627566 Vollsjö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska bedriva insamling, tillverkning och försäljning av råmaterial till allergi-industrien, såsom hår, fjädra, insekter, pollen, serum, fekalier, urin, mjölk, kött, ägg samt andra material från naturen. Bolaget ska uppföda husdjur till försäljning och för internt bruk. Samt även idka annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 46900Icke-specialiserad partihandelHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 452 545 kr | 1 177 770 kr | 1 168 059 kr | 1 640 618 kr | 1 425 224 kr | 1 191 602 kr | 1 501 888 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 5 366 kr | 2 015 kr | 7 874 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 123 270 kr | 8 000 kr | 38 800 kr | 11 700 kr | 5 400 kr | 11 019 kr | 2 900 kr |
| Övriga externa kostnader | 243 381 kr | 215 267 kr | 193 454 kr | 197 244 kr | 201 559 kr | 204 282 kr | 209 510 kr |
| Personalkostnader | 818 995 kr | 728 297 kr | 727 827 kr | 799 241 kr | 779 213 kr | 697 541 kr | 721 519 kr |
| Rörelseresultat | 893 619 kr | 67 761 kr | 65 551 kr | 499 359 kr | 143 404 kr | 152 567 kr | 297 076 kr |
| Ränteintäkter | - | 15 781 kr | 22 992 kr | 4 593 kr | 4 628 kr | 8 336 kr | 29 214 kr |
| Räntekostnader | 361 kr | 772 kr | 975 kr | 11 kr | 993 kr | -127 kr | 10 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 893 258 kr | 82 770 kr | 87 568 kr | 503 941 kr | 147 039 kr | 161 030 kr | 326 280 kr |
| Skatt | 191 829 kr | 19 503 kr | 20 214 kr | 104 740 kr | 31 995 kr | 34 366 kr | 68 517 kr |
| Årets resultat | 701 429 kr | 63 267 kr | 67 354 kr | 399 201 kr | 115 044 kr | 126 664 kr | 257 763 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | 250 000 kr | 162 018 kr | 54 803 kr | 185 812 kr | 134 673 kr | 31 525 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 250 000 kr | 162 018 kr | 54 803 kr | 185 812 kr | 134 673 kr | 31 525 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 368 080 kr | 722 760 kr | 445 253 kr | 794 540 kr | 615 757 kr | 578 414 kr | 652 202 kr |
| Varulager | 145 000 kr | 184 000 kr | 140 000 kr | 126 100 kr | 83 000 kr | 85 000 kr | 84 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 429 585 kr | 125 883 kr | 128 954 kr | 481 245 kr | 283 716 kr | 301 902 kr | 480 055 kr |
| Kassa och bank | 793 495 kr | 412 877 kr | 176 299 kr | 187 195 kr | 249 041 kr | 191 512 kr | 88 147 kr |
| Summa tillgångar | 1 368 080 kr | 972 760 kr | 607 271 kr | 849 343 kr | 801 569 kr | 713 087 kr | 683 727 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 925 003 kr | 718 270 kr | 519 623 kr | 678 824 kr | 523 868 kr | 400 532 kr | 458 295 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 173 574 kr | 605 003 kr | 402 269 kr | 229 623 kr | 358 824 kr | 223 868 kr | 150 532 kr |
| Årets resultat | 701 429 kr | 63 267 kr | 67 354 kr | 399 201 kr | 115 044 kr | 126 664 kr | 257 763 kr |
| Kortfristiga skulder | 443 077 kr | 254 490 kr | 87 648 kr | 170 519 kr | 277 701 kr | 312 555 kr | 225 432 kr |
| Leverantörsskulder | 15 346 kr | 900 kr | 0 kr | 1 000 kr | 8 224 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 279 734 kr | 112 475 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 140 997 kr | 134 115 kr | 80 848 kr | 162 519 kr | 262 477 kr | 305 555 kr | 218 432 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 368 080 kr | 972 760 kr | 607 271 kr | 849 343 kr | 801 569 kr | 713 087 kr | 683 727 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver insamling, behandling och försäljning av biologiskt material till läkemedelsföretag för tillverkning av allergimediciner. Företaget har sitt säte i Skåne län, Sjöbo kommun.
Företrädare
- Jesper M
Undertecknad i Vollsjö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Epicia AB för organisationsnummer?
Epicia AB har organisationsnummer 559171-5098 (5591715098).
Var ligger Epicia AB?
Epicia AB har sin registrerade adress Fränningevägen 26, 27566 Vollsjö.
Vilken bransch är Epicia AB verksamt i?
Epicia AB är registrerat i branschen icke-specialiserad partihandel enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Epicia AB?
Epicia AB hade en nettoomsättning på 1 501 888 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Epicia AB?
Epicia AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Epicia AB någon utdelning?
Styrelsen i Epicia AB föreslog en utdelning på 330 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Sjöbo
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-09-14
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.