Artec Diagnosis AB
Artec Diagnosis AB har organisationsnummer 559171-9462 (5591719462)
Aktiebolag • Org.nr: 559171-9462
Om företaget
Artec Diagnosis AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Täby. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som bioteknisk forskning och utveckling enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 72101).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 42 procent till 59 071 kr räkenskapsåret 2025 (101 166 kr föregående år).
Omsättningen har minskat under 2025 till följd av strategiska investeringar i verksamheten, inklusive inköp av fordon och uppbyggnad av nya resurser. Fokus har legat på långsiktig kapacitet snarare än kortsiktighet , vilket påverkat resultatet negativt under året. Minskningen är planerad och förväntas vända när investeringarna börjar generera intäkter.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Artec Diagnosis AB 59 071 kr och redovisade ett resultat på -103 054 kr. Soliditeten var 19,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 74,4 procent). Kassalikviditeten var 47,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 390,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 19,1 procent | 74,4 procent | 45,8 procent till 92,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 47,8 procent | 390,3 procent | 159,8 procent till 912,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -218,2 procent | -1,5 procent | -30,5 procent till 22,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -41,6 procent | -15,1 procent | -53,1 procent till 17,9 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 59 000 kr | 343 000 kr | 50 000 kr till 905 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 417 000 kr | 127 000 kr till 806 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 120 av 248 aktiebolag inom bioteknisk forskning och utveckling.
- Plats 1 359 av 2 016 aktiebolag med säte i Danderyd.
- Plats 85 857 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 257 595 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | -54,0 procent | - |
| Vinstmarginal | - | - | - | -54,0 procent | - |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 19,1 procent |
| Kassalikviditet | - | - | - | - | 47,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -280,9 procent | 39,7 procent | -45,6 procent | -86,5 procent | -218,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -83,9 procent | - | - | - | -41,6 procent |
| Omsättning per anställd | 26 000 kr | 30 000 kr | 88 000 kr | 101 000 kr | 59 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 117 000 kr | 39 000 kr | 74 000 kr | 0 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Porfyrvägen 4c/o Carmen Gasser
18734 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva service och konsultverksamhet inom medicin, sjukvård och kommunikation såsom diagnos-service samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 72101Bioteknisk forskning och utvecklingHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 64 187 kr | 159 068 kr | 25 548 kr | 29 885 kr | 88 480 kr | 101 166 kr | 59 071 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 250 000 kr | 300 000 kr | 192 044 kr | 319 912 kr | 178 280 kr | 49 487 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 212 725 kr | 360 252 kr | 390 293 kr | 242 583 kr | 246 533 kr | 205 275 kr | 151 301 kr |
| Personalkostnader | 233 827 kr | 0 kr | 117 432 kr | 39 094 kr | 73 873 kr | 0 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - | - | 10 824 kr |
| Rörelseresultat | -132 365 kr | 98 816 kr | -290 133 kr | 68 120 kr | -53 646 kr | -54 622 kr | -103 054 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -132 365 kr | 98 816 kr | -290 133 kr | 68 120 kr | -53 646 kr | -54 622 kr | -103 054 kr |
| Årets resultat | -132 365 kr | 98 816 kr | -290 133 kr | 68 120 kr | -53 646 kr | -54 622 kr | -103 054 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - | 151 536 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | - | - | - | - | 151 536 kr |
| Omsättningstillgångar | 294 600 kr | 393 416 kr | 103 283 kr | 171 403 kr | 117 757 kr | 63 135 kr | 95 697 kr |
| Kortfristiga fordringar | 6 640 kr | 0 kr | - | - | - | 11 155 kr | 70 707 kr |
| Kassa och bank | 287 960 kr | 393 416 kr | 103 283 kr | 171 403 kr | 117 757 kr | 51 980 kr | 24 990 kr |
| Summa tillgångar | 294 600 kr | 393 416 kr | 103 283 kr | 171 403 kr | 117 757 kr | 63 135 kr | 247 233 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 294 600 kr | 393 416 kr | 103 283 kr | 171 403 kr | 117 757 kr | 63 135 kr | 47 233 kr |
| Aktiekapital | 426 965 kr | 426 965 kr | 426 965 kr | 426 965 kr | 426 965 kr | 426 965 kr | 426 965 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -132 365 kr | -33 549 kr | -323 682 kr | -255 562 kr | -309 208 kr | -276 678 kr |
| Årets resultat | -132 365 kr | 98 816 kr | -290 133 kr | 68 120 kr | -53 646 kr | -54 622 kr | -103 054 kr |
| Kortfristiga skulder | - | - | - | - | - | - | 200 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | - | - | 200 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 294 600 kr | 393 416 kr | 103 283 kr | 171 403 kr | 117 757 kr | 63 135 kr | 247 233 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget är aktivt inom bioteknisk forskning. Bolaget bedriver konsultverksamhet inom vaskulär kirurgi och utvecklar diagnos-service för patienter med aneurysm.
Företrädare
- Carmen G (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Artec Diagnosis AB för organisationsnummer?
Artec Diagnosis AB har organisationsnummer 559171-9462 (5591719462).
Var ligger Artec Diagnosis AB?
Artec Diagnosis AB har sin registrerade adress Porfyrvägen 4, 18734 Täby.
Vilken bransch är Artec Diagnosis AB verksamt i?
Artec Diagnosis AB är registrerat i branschen bioteknisk forskning och utveckling enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Artec Diagnosis AB?
Artec Diagnosis AB hade en nettoomsättning på 59 071 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Artec Diagnosis AB?
Artec Diagnosis AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Danderyd
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-09-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.