
HunTrap Sweden AB
HunTrap Sweden AB har organisationsnummer 559172-0601 (5591720601)
Aktiebolag • Org.nr: 559172-0601
Om företaget
HunTrap Sweden AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Falköping. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med elektronikkomponenter enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46502). På Google Maps är verksamheten listad som hunting store. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 12 procent till 335 000 kr räkenskapsåret 2025 (381 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte HunTrap Sweden AB 335 000 kr och redovisade ett resultat på -827 kr. Rörelsemarginalen var -9,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 16,6 procent, under branschens median (median 43,9 procent). Kassalikviditeten var 175,0 procent, över branschens median (median 165,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,3 procent | 4,4 procent | -5,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,3 procent | 4,3 procent | -4,3 procent till 15,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 16,6 procent | 43,9 procent | 16,5 procent till 71,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 175,0 procent | 165,8 procent | 94,9 procent till 373,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,6 procent | 9,3 procent | -17,7 procent till 39,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -12,1 procent | -1,6 procent | -41,3 procent till 22,9 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 208 av 321 aktiebolag inom partihandel med elektronikkomponenter.
- Plats 468 av 696 aktiebolag med säte i Falköping.
- Plats 34 420 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 208 824 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,3 procent | 0,6 procent | -4,7 procent | -9,0 procent | -9,3 procent |
| Vinstmarginal | 25,3 procent | 0,7 procent | -4,7 procent | -8,9 procent | -9,3 procent |
| Soliditet | 21,3 procent | 17,4 procent | 15,6 procent | 17,5 procent | 16,6 procent |
| Kassalikviditet | 290,4 procent | 113,2 procent | 109,8 procent | 119,0 procent | 175,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 40,4 procent | 7,5 procent | -17,2 procent | 2,1 procent | -1,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | -5,6 procent | -47,0 procent | -12,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Anders Hindriksgatan 6 B52140 Falköping
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Anders Hindriksgatan 6 B som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import av elektronik såsom jaktradio, kommunikationsradio, GPS och GSM enheter, import av kläder och textilier, bolaget skall även bedriva försäljning inom jakt och fällfångst samt därmed förenliga verksamheter.
Bransch
- 46502Partihandel med elektronikkomponenterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 76 558 kr | 347 751 kr | 761 805 kr | 718 749 kr | 380 684 kr | 334 859 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 49 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 63 618 kr | 142 937 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 6 551 kr | 99 760 kr | 85 129 kr | 118 163 kr | 68 601 kr | 70 098 kr |
| Avskrivningar | 3 561 kr | 16 855 kr | 24 224 kr | 24 224 kr | 23 932 kr | 16 475 kr |
| Rörelseresultat | 2 828 kr | 88 199 kr | 4 596 kr | -34 083 kr | -34 396 kr | -31 120 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 234 kr | 502 kr | 293 kr |
| Räntekostnader | - | - | 87 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 2 828 kr | 88 199 kr | 4 509 kr | -33 849 kr | -33 894 kr | -30 827 kr |
| Bokslutsdispositioner | -2 800 kr | -44 550 kr | 0 kr | 25 000 kr | 35 000 kr | 30 000 kr |
| Skatt | - | 9 732 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 28 kr | 33 917 kr | 4 509 kr | -8 849 kr | 1 106 kr | -827 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 101 293 kr | 140 628 kr | 92 180 kr | 67 956 kr | 49 623 kr | 33 148 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 101 293 kr | 140 628 kr | 92 180 kr | 67 956 kr | 49 623 kr | 33 148 kr |
| Omsättningstillgångar | 94 897 kr | 253 972 kr | 255 586 kr | 261 685 kr | 251 648 kr | 279 511 kr |
| Varulager | 25 000 kr | 25 000 kr | 119 525 kr | 150 250 kr | 165 582 kr | 143 012 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 023 kr | 69 899 kr | 82 479 kr | 32 824 kr | 60 214 kr | 100 226 kr |
| Kassa och bank | 41 874 kr | 159 073 kr | 53 582 kr | 78 611 kr | 25 852 kr | 36 273 kr |
| Summa tillgångar | 196 190 kr | 394 600 kr | 347 766 kr | 329 641 kr | 301 271 kr | 312 659 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 50 028 kr | 83 945 kr | 60 342 kr | 51 493 kr | 52 599 kr | 51 772 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 28 kr | 5 833 kr | 10 342 kr | 1 493 kr | 2 599 kr |
| Årets resultat | 28 kr | 33 917 kr | 4 509 kr | -8 849 kr | 1 106 kr | -827 kr |
| Obeskattade reserver | 2 800 kr | 47 350 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 6 250 kr | 78 837 kr | 120 155 kr | 101 530 kr | 72 302 kr | 78 017 kr |
| Leverantörsskulder | 6 250 kr | 48 105 kr | 55 995 kr | 42 171 kr | 22 364 kr | 12 374 kr |
| Skatteskulder | - | 9 732 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | - | - | 2 937 kr | 5 643 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 196 190 kr | 394 600 kr | 347 766 kr | 329 641 kr | 301 271 kr | 312 659 kr |
Företrädare
- Göran H
Undertecknad i Falköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HunTrap Sweden AB för organisationsnummer?
HunTrap Sweden AB har organisationsnummer 559172-0601 (5591720601).
Var ligger HunTrap Sweden AB?
HunTrap Sweden AB har sin registrerade adress Anders Hindriksgatan 6 B, 52140 Falköping.
Vilken bransch är HunTrap Sweden AB verksamt i?
HunTrap Sweden AB är registrerat i branschen partihandel med elektronikkomponenter enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HunTrap Sweden AB?
HunTrap Sweden AB hade en nettoomsättning på 335 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Falköping
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-09-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.