Starchild Music AB
Starchild Music AB har organisationsnummer 559172-1369 (5591721369)
Aktiebolag • Org.nr: 559172-1369
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstHägersten
Om företaget
Starchild Music AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hägersten. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 16 procent till 5 787 000 kr räkenskapsåret 2025 (6 872 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Starchild Music AB 5 787 000 kr och redovisade ett resultat på 3 125 026 kr. Rörelsemarginalen var 67,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,9 procent). Soliditeten var 89,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,7 procent). Kassalikviditeten var 965,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 247,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 67,0 procent | 8,9 procent | 0,0 procent till 25,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 68,1 procent | 9,3 procent | 0,1 procent till 27,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 89,8 procent | 58,7 procent | 34,5 procent till 78,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 965,2 procent | 247,1 procent | 131,5 procent till 483,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 33,0 procent | 15,4 procent | -4,3 procent till 49,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -15,8 procent | -1,8 procent | -27,2 procent till 26,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 5 787 000 kr | 995 000 kr | 513 000 kr till 1 708 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 449 000 kr | 497 000 kr | 218 000 kr till 704 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 78 av 1 297 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst.
- Plats 28 av 477 aktiebolag inom annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst med säte i Stockholm.
- Plats 6 284 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 9 960 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 32 292 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -180,8 procent | 52,1 procent | 74,8 procent | 67,0 procent |
| Vinstmarginal | -181,0 procent | 52,5 procent | 74,9 procent | 68,1 procent |
| Soliditet | 55,9 procent | 74,7 procent | 87,1 procent | 89,8 procent |
| Kassalikviditet | 109,9 procent | 393,9 procent | 770,9 procent | 965,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -258,7 procent | 45,5 procent | 59,6 procent | 33,0 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | 91,7 procent | -15,8 procent |
| Omsättning per anställd | 121 000 kr | 3 584 000 kr | 6 872 000 kr | 5 787 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 334 000 kr | 1 343 000 kr | 1 404 000 kr | 1 449 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tegelbruksvägen 2212634 Hägersten
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva musikproduktion, artistisk verksamhet, äga och förvalta rättigheter inom musik. Samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 120 563 kr | 3 584 425 kr | 6 871 519 kr | 5 786 735 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 940 kr | - | 14 495 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 18 840 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 17 309 kr | 356 867 kr | 333 363 kr | 451 221 kr |
| Personalkostnader | 333 964 kr | 1 343 180 kr | 1 403 983 kr | 1 449 369 kr |
| Avskrivningar | - | - | 6 147 kr | 6 147 kr |
| Rörelseresultat | -218 770 kr | 1 865 538 kr | 5 142 521 kr | 3 879 998 kr |
| Ränteintäkter | - | 15 007 kr | 15 954 kr | 62 662 kr |
| Räntekostnader | 193 kr | 100 kr | 8 046 kr | 1 734 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -218 963 kr | 1 880 445 kr | 5 150 429 kr | 3 940 926 kr |
| Skatt | 0 kr | 392 108 kr | 1 066 447 kr | 815 900 kr |
| Årets resultat | -218 963 kr | 1 488 337 kr | 4 083 982 kr | 3 125 026 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 78 000 kr | 12 750 kr | 37 340 kr | 121 193 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 24 590 kr | 18 443 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 78 000 kr | 12 750 kr | 12 750 kr | 102 750 kr |
| Omsättningstillgångar | 73 464 kr | 4 368 782 kr | 7 835 449 kr | 10 442 113 kr |
| Kortfristiga fordringar | 72 926 kr | 1 576 898 kr | 3 133 439 kr | 2 108 272 kr |
| Kassa och bank | 538 kr | 2 791 884 kr | 4 702 010 kr | 8 333 841 kr |
| Summa tillgångar | 151 464 kr | 4 381 532 kr | 7 872 789 kr | 10 563 306 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 84 635 kr | 3 272 467 kr | 6 856 449 kr | 9 481 475 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 253 598 kr | 1 734 130 kr | 2 722 467 kr | 6 306 449 kr |
| Årets resultat | -218 963 kr | 1 488 337 kr | 4 083 982 kr | 3 125 026 kr |
| Kortfristiga skulder | 66 829 kr | 1 109 065 kr | 1 016 340 kr | 1 081 831 kr |
| Leverantörsskulder | - | 6 000 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 93 611 kr | 736 558 kr | 812 629 kr | 851 600 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -36 782 kr | 345 072 kr | 178 711 kr | 157 426 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 151 464 kr | 4 381 532 kr | 7 872 789 kr | 10 563 306 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget med säte i Stockholm ska bedriva musikproduktion, artistisk verksamhet, äga och förvalta rättigheter inom musik. Samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Moa C (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Starchild Music AB för organisationsnummer?
Starchild Music AB har organisationsnummer 559172-1369 (5591721369).
Var ligger Starchild Music AB?
Starchild Music AB har sin registrerade adress Tegelbruksvägen 22, 12634 Hägersten.
Vilken bransch är Starchild Music AB verksamt i?
Starchild Music AB är registrerat i branschen annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Starchild Music AB?
Starchild Music AB hade en nettoomsättning på 5 787 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Starchild Music AB?
Starchild Music AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-09-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.