Son of a Coder AB
Son of a Coder AB har organisationsnummer 559172-3498 (5591723498)
Aktiebolag • Org.nr: 559172-3498
Om företaget
Son of a Coder AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 26 procent till 916 204 kr räkenskapsåret 2025 (1 234 031 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Son of a Coder AB 916 204 kr och redovisade ett resultat på -4 447 kr. Rörelsemarginalen var 0,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 19,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 123,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,2 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,5 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 19,2 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 123,7 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -4,5 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -25,8 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 916 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 250 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 723 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 134 av 267 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Solna.
- Plats 1 412 av 3 191 aktiebolag med säte i Solna.
- Plats 50 345 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 152 074 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,3 procent | 35,0 procent | 3,5 procent | -6,5 procent | 0,2 procent |
| Vinstmarginal | 62,8 procent | 34,8 procent | 3,3 procent | -6,9 procent | -0,5 procent |
| Soliditet | 356,1 procent | 154,7 procent | 33,5 procent | 46,3 procent | 19,2 procent |
| Kassalikviditet | - | - | 150,3 procent | 155,2 procent | 123,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 100,0 procent | 36,1 procent | -16,3 procent | -23,2 procent | -4,5 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 426,4 procent | 119,7 procent | -34,9 procent | -25,8 procent |
| Omsättning per anställd | 164 000 kr | 863 000 kr | 1 897 000 kr | - | 916 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 305 000 kr | 767 000 kr | - | 250 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tunvägen 917068 Solna
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Tunvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Programmering och konsultförmedling inom IT
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 017 066 kr | 163 914 kr | 863 369 kr | 1 896 634 kr | 1 234 031 kr | 916 204 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 66 536 kr | 95 200 kr | 190 925 kr | 1 799 kr | 54 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | 51 317 kr | 241 401 kr |
| Övriga externa kostnader | 265 966 kr | 126 559 kr | 349 948 kr | 1 201 856 kr | 662 823 kr | 421 878 kr |
| Personalkostnader | 219 380 kr | 0 kr | 304 673 kr | 766 936 kr | 601 982 kr | 249 647 kr |
| Rörelseresultat | 531 720 kr | 103 891 kr | 302 266 kr | 66 264 kr | -80 292 kr | 2 237 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 333 kr | -273 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | - | 1 309 kr | 1 389 kr | 3 936 kr | 4 420 kr | 6 684 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 531 720 kr | 102 582 kr | 300 877 kr | 62 661 kr | -84 985 kr | -4 447 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -75 000 kr | - | - | - |
| Skatt | 124 623 kr | 23 302 kr | 59 592 kr | 122 403 kr | 0 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 407 097 kr | 79 280 kr | 166 285 kr | -59 742 kr | -84 985 kr | -4 447 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 1 039 153 kr | 22 266 kr | 297 816 kr | 1 094 627 kr | 791 605 kr | 512 585 kr |
| Kortfristiga fordringar | 876 224 kr | -27 975 kr | 159 794 kr | 420 351 kr | 32 163 kr | 134 163 kr |
| Kassa och bank | 162 929 kr | 50 241 kr | 138 022 kr | 674 276 kr | 759 442 kr | 378 422 kr |
| Summa tillgångar | 1 039 153 kr | 22 266 kr | 297 816 kr | 1 094 627 kr | 791 605 kr | 512 585 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 457 097 kr | 79 280 kr | 460 773 kr | 366 475 kr | 366 475 kr | 98 264 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 0 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 45 941 kr | 244 488 kr | 376 217 kr | 316 475 kr | 52 711 kr |
| Årets resultat | 407 097 kr | 79 280 kr | 166 285 kr | -59 742 kr | -84 985 kr | -4 447 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 75 000 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 582 056 kr | -57 014 kr | -237 957 kr | 728 152 kr | 510 115 kr | 414 321 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 67 441 kr | 19 893 kr | 88 500 kr | 41 340 kr |
| Skatteskulder | 124 623 kr | -14 632 kr | 38 386 kr | 170 575 kr | 101 197 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 457 433 kr | 0 kr | -363 243 kr | 537 684 kr | 287 318 kr | 372 981 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 039 153 kr | 22 266 kr | 297 816 kr | 1 094 627 kr | 876 590 kr | 512 585 kr |
Ur årsredovisningen
Programmering och konsultförmedling inom IT<p>Företaget har sitt säte i <span class="text-tagitem tagitem">Stockholm</span>.</p>
Företrädare
- Samir Abdella H (styrelseledamot och vd)
Undertecknad i Solna 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Son of a Coder AB för organisationsnummer?
Son of a Coder AB har organisationsnummer 559172-3498 (5591723498).
Var ligger Son of a Coder AB?
Son of a Coder AB har sin registrerade adress Tunvägen 9, 17068 Solna.
Vilken bransch är Son of a Coder AB verksamt i?
Son of a Coder AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Son of a Coder AB?
Son of a Coder AB hade en nettoomsättning på 916 204 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Son of a Coder AB?
Son of a Coder AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Solna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-09-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.