Herrljunga Tandvård AB
Herrljunga Tandvård AB har organisationsnummer 559173-3877 (5591733877)
Aktiebolag • Org.nr: 559173-3877
Om företaget
Herrljunga Tandvård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Herrljunga. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som tandläkarverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86230).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 4 procent till 2 637 183 kr räkenskapsåret 2025 (2 524 469 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Herrljunga Tandvård AB 2 637 183 kr och redovisade ett resultat på 516 962 kr. Rörelsemarginalen var 21,6 procent, över branschens median (median 15,7 procent). Soliditeten var 92,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,6 procent). Kassalikviditeten var 857,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 307,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 21,6 procent | 15,7 procent | 3,6 procent till 30,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 21,7 procent | 16,1 procent | 4,1 procent till 32,6 procent | över branschens median |
| Soliditet | 92,1 procent | 66,6 procent | 42,2 procent till 85,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 857,4 procent | 307,3 procent | 145,4 procent till 678,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,9 procent | 23,0 procent | 0,1 procent till 56,7 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 4,5 procent | 0,6 procent | -15,5 procent till 17,2 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 319 000 kr | 1 344 000 kr | 763 000 kr till 1 832 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 334 000 kr | 609 000 kr | 376 000 kr till 773 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 552 av 1 340 aktiebolag inom tandläkarverksamhet.
- Plats 9 av 12 aktiebolag inom tandläkarverksamhet med säte i Alingsås.
- Plats 255 av 1 170 aktiebolag med säte i Alingsås.
- Plats 11 296 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 65 404 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -5,7 procent | 2,7 procent | 10,7 procent | 21,6 procent |
| Vinstmarginal | -5,8 procent | 2,7 procent | 10,9 procent | 21,7 procent |
| Soliditet | 93,8 procent | 89,1 procent | 91,1 procent | 92,1 procent |
| Kassalikviditet | 1176,8 procent | 764,4 procent | 1061,3 procent | 857,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -8,7 procent | 4,2 procent | 18,8 procent | 30,9 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -3,0 procent | 6,2 procent | 4,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 225 000 kr | 1 188 000 kr | 1 262 000 kr | 1 319 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 668 000 kr | 609 000 kr | 617 000 kr | 334 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Storgatan 32B52430 Herrljunga
Verksamhetsbeskrivning
Tandvård
Bransch
- 86230TandläkarverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 449 063 kr | 2 376 367 kr | 2 524 469 kr | 2 637 183 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 21 479 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 314 139 kr | 312 981 kr | 288 866 kr | 368 298 kr |
| Övriga externa kostnader | 652 360 kr | 478 903 kr | 610 146 kr | 725 295 kr |
| Personalkostnader | 1 336 568 kr | 1 217 630 kr | 1 234 461 kr | 667 859 kr |
| Avskrivningar | 299 576 kr | 288 463 kr | 122 029 kr | 248 767 kr |
| Rörelseresultat | -140 379 kr | 63 390 kr | 268 967 kr | 570 902 kr |
| Ränteintäkter | - | 234 kr | 4 957 kr | 274 kr |
| Räntekostnader | 1 230 kr | -3 kr | 13 kr | 197 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -141 609 kr | 63 627 kr | 273 911 kr | 570 979 kr |
| Skatt | - | 13 979 kr | - | 54 017 kr |
| Årets resultat | -141 609 kr | 49 648 kr | 273 911 kr | 516 962 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 449 709 kr | 208 275 kr | 86 246 kr | 585 173 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 104 496 kr | 121 971 kr | 86 246 kr | 585 173 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 277 411 kr | 1 105 582 kr | 1 513 717 kr | 1 232 773 kr |
| Varulager | 21 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr | 6 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 379 962 kr | 542 717 kr | 235 455 kr | 204 924 kr |
| Kassa och bank | 876 449 kr | 556 865 kr | 1 272 262 kr | 1 021 849 kr |
| Summa tillgångar | 1 727 120 kr | 1 313 857 kr | 1 599 963 kr | 1 817 946 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 1 620 358 kr | 1 170 006 kr | 1 457 896 kr | 1 674 858 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 711 967 kr | 1 070 358 kr | 1 133 985 kr | 1 107 896 kr |
| Årets resultat | -141 609 kr | 49 648 kr | 273 911 kr | 516 962 kr |
| Kortfristiga skulder | 106 762 kr | 143 851 kr | 142 067 kr | 143 088 kr |
| Leverantörsskulder | 9 175 kr | 12 534 kr | 14 888 kr | 10 893 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | 13 979 kr | - | 54 017 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 69 780 kr | 101 737 kr | 93 046 kr | 44 045 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 727 120 kr | 1 313 857 kr | 1 599 963 kr | 1 817 946 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget registrerades år 2018 och bedriver sedan 190201 tandvård i Herrljunga.
Företrädare
- Omar S (styrelseordförande)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Herrljunga Tandvård AB för organisationsnummer?
Herrljunga Tandvård AB har organisationsnummer 559173-3877 (5591733877).
Var ligger Herrljunga Tandvård AB?
Herrljunga Tandvård AB har sin registrerade adress Storgatan 32B, 52430 Herrljunga.
Vilken bransch är Herrljunga Tandvård AB verksamt i?
Herrljunga Tandvård AB är registrerat i branschen tandläkarverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Herrljunga Tandvård AB?
Herrljunga Tandvård AB hade en nettoomsättning på 2 637 183 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Herrljunga Tandvård AB?
Herrljunga Tandvård AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Herrljunga Tandvård AB någon utdelning?
Styrelsen i Herrljunga Tandvård AB föreslog en utdelning på 300 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Alingsås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.