Borlänge Banteknik AB
Borlänge Banteknik AB har organisationsnummer 559174-0369 (5591740369)
Aktiebolag • Org.nr: 559174-0369
Om företaget
Borlänge Banteknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Borlänge. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som anläggning av järnvägar och tunnelbanor enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 42120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 486 procent till 959 995 kr räkenskapsåret 2025 (163 804 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Borlänge Banteknik AB 959 995 kr och redovisade ett resultat på 283 755 kr. Rörelsemarginalen var 37,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 19,1 procent). Soliditeten var 53,6 procent, över branschens median (median 53,3 procent). Kassalikviditeten var 215,9 procent, under branschens median (median 250,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 37,2 procent | 19,1 procent | 6,3 procent till 31,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 37,2 procent | 18,2 procent | 5,8 procent till 33,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 53,6 procent | 53,3 procent | 34,4 procent till 74,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 215,9 procent | 250,3 procent | 151,7 procent till 447,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 79,9 procent | 44,4 procent | 12,3 procent till 78,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 486,1 procent | 5,6 procent | -24,1 procent till 32,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 178 av 250 aktiebolag inom anläggning av järnvägar och tunnelbanor.
- Plats 13 av 18 aktiebolag inom anläggning av järnvägar och tunnelbanor med säte i Borlänge.
- Plats 688 av 1 424 aktiebolag med säte i Borlänge.
- Plats 4 052 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 148 534 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | 1,5 procent | 23,4 procent | 25,1 procent | 37,2 procent |
| Vinstmarginal | - | 0,8 procent | 23,6 procent | 25,3 procent | 37,2 procent |
| Soliditet | 61,6 procent | 75,3 procent | 74,7 procent | 80,7 procent | 53,6 procent |
| Kassalikviditet | 298,5 procent | 788,3 procent | 603,5 procent | 732,3 procent | 215,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,2 procent | 0,4 procent | 26,9 procent | 27,0 procent | 79,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -66,4 procent | - | 46,0 procent | 5,6 procent | 486,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lundmarkersgatan 3c/o c/o Peter Strand
78462 Borlänge
Verksamhetsbeskrivning
Arbeta med järnvägsrelaterade arbeten såsom underhåll, reparation och nybyggnation av järnväg. Arbeta med olika arbetsuppgifter som förekommer i järnvägsbranschen såsom banteknik, kap och slip, anläggningsarbete, tillsyningsman. Skydds och säkerhetsledare och elsäkerhetsledare. Konsultering i form av råd, planering av arbete och utbildning till andra företag inom ovanstående arbetsområden. Hyra ut arbetskraft och arbeta med bolagets egna upphandlade arbeten inom ovanstående områden.
Bransch
- 42120Anläggning av järnvägar och tunnelbanorHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 245 608 kr | 82 585 kr | 106 319 kr | 155 188 kr | 163 804 kr | 959 995 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 954 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 6 949 kr | 1 570 kr | 0 kr | 1 279 kr | 535 kr | 2 580 kr |
| Övriga externa kostnader | 81 765 kr | 65 192 kr | 95 273 kr | 110 052 kr | 108 884 kr | 175 979 kr |
| Personalkostnader | 5 775 kr | 4 794 kr | 3 000 kr | 200 kr | 0 kr | 414 323 kr |
| Avskrivningar | 5 298 kr | 5 780 kr | 7 380 kr | 7 380 kr | 8 927 kr | 9 700 kr |
| Rörelseresultat | 145 821 kr | 5 249 kr | 1 620 kr | 36 277 kr | 41 123 kr | 357 413 kr |
| Räntekostnader | 11 kr | 42 kr | 808 kr | -386 kr | -363 kr | -116 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 145 810 kr | 5 207 kr | 812 kr | 36 663 kr | 41 486 kr | 357 529 kr |
| Skatt | 31 231 kr | 1 079 kr | 488 kr | 7 490 kr | 8 730 kr | 73 774 kr |
| Årets resultat | 114 579 kr | 4 128 kr | 324 kr | 29 173 kr | 32 756 kr | 283 755 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 31 602 kr | 25 822 kr | 18 442 kr | 11 062 kr | 38 300 kr | 28 600 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 31 602 kr | 25 822 kr | 18 442 kr | 11 062 kr | 38 300 kr | 28 600 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 219 641 kr | 102 714 kr | 87 035 kr | 134 303 kr | 112 126 kr | 633 764 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 3 091 kr | 31 482 kr | 32 450 kr | 31 906 kr | 345 145 kr |
| Kassa och bank | 219 641 kr | 99 623 kr | 55 553 kr | 101 853 kr | 80 220 kr | 288 619 kr |
| Summa tillgångar | 251 243 kr | 128 536 kr | 105 477 kr | 145 365 kr | 150 426 kr | 662 364 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 174 995 kr | 79 123 kr | 79 447 kr | 108 620 kr | 121 376 kr | 355 131 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 416 kr | 24 995 kr | 29 123 kr | 29 447 kr | 38 620 kr | 21 376 kr |
| Årets resultat | 114 579 kr | 4 128 kr | 324 kr | 29 173 kr | 32 756 kr | 283 755 kr |
| Kortfristiga skulder | 76 248 kr | 34 413 kr | 11 041 kr | 22 255 kr | 15 311 kr | 293 509 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 3 719 kr | 5 046 kr |
| Skatteskulder | 34 183 kr | 32 310 kr | 488 kr | 7 490 kr | 8 730 kr | 73 774 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 42 065 kr | 2 103 kr | 10 553 kr | 14 765 kr | 2 862 kr | 214 689 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 251 243 kr | 128 536 kr | 105 477 kr | 145 365 kr | 150 426 kr | 662 364 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Borlänge registrerades år 2018 och bedriver sedan dess arbete med järnvägsrelaterade arbeten såsom underhåll, reparation och nybyggnation av järnväg. Arbeta med olika arbetsuppgifter som förekommer i järnvägsbranschen såsom banteknik, kap och slip, anläggningsarbete, tillsyningsman. Skydds och säkerhetsledare och elsäkerhetsledare. Konsultering i form av råd, planering av arbete och utbildning till andra företag inom ovanstående arbetsområden. Hyra ut arbetskraft och arbeta med bolagets egna upphandlade arbeten inom ovanstående områden.
Företrädare
- Peter S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Borlänge Banteknik AB för organisationsnummer?
Borlänge Banteknik AB har organisationsnummer 559174-0369 (5591740369).
Var ligger Borlänge Banteknik AB?
Borlänge Banteknik AB har sin registrerade adress Lundmarkersgatan 3, 78462 Borlänge.
Vilken bransch är Borlänge Banteknik AB verksamt i?
Borlänge Banteknik AB är registrerat i branschen anläggning av järnvägar och tunnelbanor enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Borlänge Banteknik AB?
Borlänge Banteknik AB hade en nettoomsättning på 959 995 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Borlänge Banteknik AB någon utdelning?
Styrelsen i Borlänge Banteknik AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borlänge
- Län
- Dalarnas län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.