Insurino AB
Insurino AB har organisationsnummer 559174-3629 (5591743629)
Aktiebolag • Org.nr: 559174-3629
Om företaget
Insurino AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Solna. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 9 procent till 2 020 422 kr räkenskapsåret 2026 (1 851 478 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Insurino AB 2 020 422 kr och redovisade ett resultat på 464 499 kr. Rörelsemarginalen var 15,9 procent, under branschens median (median 25,3 procent). Soliditeten var 51,7 procent, under branschens median (median 71,0 procent). Kassalikviditeten var 111,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 387,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,9 procent | 25,3 procent | 9,7 procent till 38,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 15,6 procent | 26,1 procent | 10,8 procent till 39,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 51,7 procent | 71,0 procent | 50,5 procent till 88,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 111,7 procent | 387,2 procent | 218,6 procent till 776,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 54,1 procent | 25,8 procent | -0,2 procent till 58,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 9,1 procent | -0,9 procent | -19,6 procent till 15,2 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 894 av 12 408 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 635 av 3 514 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Stockholm.
- Plats 15 244 av 65 576 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 26 398 av 114 108 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 82 855 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 14,2 procent | 15,9 procent |
| Vinstmarginal | 12,9 procent | 15,6 procent |
| Soliditet | 31,2 procent | 51,7 procent |
| Kassalikviditet | 56,9 procent | 111,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -45,4 procent | 54,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kyrkbacken 27c/o Gromov
16962 Solna
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Kyrkbacken 27 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska bestå i tillhandahållande av konsulttjänster inom IT med huvudsaklig inriktning på utveckling av programvara för, och drift av, webbaserade tjänster på internet samt förmedling av sådana produkter, samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 851 478 kr | 2 020 422 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 198 kr | 300 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 089 972 kr | 1 003 362 kr |
| Övriga externa kostnader | 352 208 kr | 530 680 kr |
| Personalkostnader | 139 697 kr | 76 134 kr |
| Avskrivningar | 338 806 kr | 377 608 kr |
| Rörelseresultat | 262 993 kr | 321 889 kr |
| Ränteintäkter | -377 kr | 1 586 kr |
| Räntekostnader | 20 042 kr | 10 475 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 239 642 kr | 315 768 kr |
| Bokslutsdispositioner | -432 600 kr | 223 000 kr |
| Skatt | 0 kr | 74 269 kr |
| Årets resultat | -192 958 kr | 464 499 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 860 649 kr | 764 457 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 38 318 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 17 068 kr | 57 kr |
| Omsättningstillgångar | 504 111 kr | 896 571 kr |
| Kortfristiga fordringar | 208 144 kr | 298 701 kr |
| Kassa och bank | 295 967 kr | 597 870 kr |
| Summa tillgångar | 1 364 760 kr | 1 661 028 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 425 388 kr | 858 127 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -266 994 kr | -382 453 kr |
| Årets resultat | -192 958 kr | 464 499 kr |
| Kortfristiga skulder | 886 132 kr | 802 901 kr |
| Leverantörsskulder | 409 031 kr | 266 635 kr |
| Skatteskulder | -26 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 411 664 kr | 427 949 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 364 760 kr | 1 661 028 kr |
Företrädare
- Waldemar Vladimir G
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Insurino AB för organisationsnummer?
Insurino AB har organisationsnummer 559174-3629 (5591743629).
Var ligger Insurino AB?
Insurino AB har sin registrerade adress Kyrkbacken 27, 16962 Solna.
Vilken bransch är Insurino AB verksamt i?
Insurino AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Insurino AB?
Insurino AB hade en nettoomsättning på 2 020 422 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.