Ratusa Data AB
Ratusa Data AB har organisationsnummer 559175-1200 (5591751200)
Aktiebolag • Org.nr: 559175-1200
Om företaget
Ratusa Data AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som datordrifttjänster enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 32 procent till 905 125 kr räkenskapsåret 2025 (687 512 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ratusa Data AB 905 125 kr och redovisade ett resultat på 126 669 kr. Rörelsemarginalen var 16,2 procent, över branschens median (median 16,0 procent). Soliditeten var 47,2 procent, under branschens median (median 65,5 procent). Kassalikviditeten var 305,0 procent, över branschens median (median 302,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 16,2 procent | 16,0 procent | 2,8 procent till 34,5 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 16,2 procent | 16,5 procent | 3,4 procent till 35,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 47,2 procent | 65,5 procent | 40,2 procent till 86,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 305,0 procent | 302,8 procent | 157,3 procent till 631,1 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 62,2 procent | 16,2 procent | -3,5 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 31,7 procent | -1,1 procent | -29,1 procent till 18,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 257 av 538 aktiebolag inom datordrifttjänster.
- Plats 2 av 5 aktiebolag inom datordrifttjänster med säte i Mölndal.
- Plats 869 av 2 005 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 25 406 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 153 008 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,4 procent | 1,5 procent | 20,6 procent | 11,7 procent | 16,2 procent |
| Vinstmarginal | -0,4 procent | 1,5 procent | 20,8 procent | 11,8 procent | 16,2 procent |
| Soliditet | 26,1 procent | 26,9 procent | 45,2 procent | 35,1 procent | 47,2 procent |
| Kassalikviditet | 197,6 procent | 182,8 procent | 398,7 procent | 360,8 procent | 305,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,9 procent | 6,2 procent | 38,9 procent | 44,7 procent | 62,2 procent |
| Omsättningstillväxt | -36,8 procent | 6,0 procent | -1,0 procent | 40,9 procent | 31,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fallströmsgatan 2143141 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva datasäkerhet, drift av nätverk, servrar, klienter och brandväggar, underhåll och migrering av IT-infrastruktur samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 62202DatordrifttjänsterHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 850 806 kr | 735 418 kr | 464 999 kr | 492 972 kr | 487 803 kr | 687 512 kr | 905 125 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | 1 596 kr | 0 kr | - | 304 489 kr | 469 833 kr | 581 643 kr |
| Övriga externa kostnader | 102 981 kr | 106 646 kr | 176 294 kr | 137 037 kr | 82 987 kr | 137 309 kr | 176 880 kr |
| Personalkostnader | 37 066 kr | 8 532 kr | 0 kr | - | - | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 253 190 kr | 131 629 kr | -1 679 kr | 7 389 kr | 100 327 kr | 80 370 kr | 146 602 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 56 kr | 1 173 kr | 580 kr | 364 kr |
| Räntekostnader | 10 kr | 55 kr | 141 kr | 0 kr | - | 91 kr | 64 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 253 180 kr | 131 574 kr | -1 820 kr | 7 445 kr | 101 500 kr | 80 859 kr | 146 902 kr |
| Bokslutsdispositioner | -70 000 kr | -30 000 kr | 1 000 kr | 0 kr | -25 000 kr | -20 000 kr | 14 000 kr |
| Skatt | 46 862 kr | 21 821 kr | 0 kr | 1 594 kr | 15 911 kr | 13 103 kr | 34 233 kr |
| Årets resultat | 136 318 kr | 79 753 kr | -820 kr | 5 851 kr | 60 589 kr | 47 756 kr | 126 669 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 38 000 kr | 62 000 kr | 86 000 kr | 110 000 kr | 134 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 38 000 kr | 62 000 kr | 86 000 kr | 110 000 kr | 134 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 366 279 kr | 374 262 kr | 304 187 kr | 291 602 kr | 258 540 kr | 194 904 kr | 296 904 kr |
| Kortfristiga fordringar | 10 kr | 7 253 kr | 56 502 kr | 175 699 kr | 91 346 kr | 50 801 kr | 99 844 kr |
| Kassa och bank | 366 269 kr | 367 009 kr | 247 685 kr | 115 903 kr | 167 194 kr | 144 103 kr | 197 060 kr |
| Summa tillgångar | 366 279 kr | 374 262 kr | 342 187 kr | 353 602 kr | 344 540 kr | 304 904 kr | 430 904 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 186 318 kr | 190 071 kr | 89 251 kr | 95 102 kr | 155 691 kr | 106 889 kr | 203 558 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 60 318 kr | 40 071 kr | 39 251 kr | 45 102 kr | 9 133 kr | 26 889 kr |
| Årets resultat | 136 318 kr | 79 753 kr | -820 kr | 5 851 kr | 60 589 kr | 47 756 kr | 126 669 kr |
| Obeskattade reserver | 70 000 kr | 100 000 kr | 99 000 kr | 99 000 kr | 124 000 kr | 144 000 kr | 130 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 109 961 kr | 84 191 kr | 153 936 kr | 159 500 kr | 64 849 kr | 54 015 kr | 97 346 kr |
| Leverantörsskulder | 9 513 kr | 17 978 kr | 24 563 kr | 23 359 kr | 21 211 kr | 6 499 kr | 55 414 kr |
| Skatteskulder | 12 076 kr | 1 939 kr | 0 kr | - | 4 609 kr | 4 609 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 81 621 kr | 57 524 kr | 121 373 kr | 127 191 kr | 30 079 kr | 33 957 kr | 32 606 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 366 279 kr | 374 262 kr | 342 187 kr | 353 602 kr | 344 540 kr | 304 904 kr | 430 904 kr |
Företrädare
- Ramin N (styrelseledamot)
Undertecknad i Mölndal 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ratusa Data AB för organisationsnummer?
Ratusa Data AB har organisationsnummer 559175-1200 (5591751200).
Var ligger Ratusa Data AB?
Ratusa Data AB har sin registrerade adress Fallströmsgatan 21, 43141 Mölndal.
Vilken bransch är Ratusa Data AB verksamt i?
Ratusa Data AB är registrerat i branschen datordrifttjänster enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ratusa Data AB?
Ratusa Data AB hade en nettoomsättning på 905 125 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ratusa Data AB någon utdelning?
Styrelsen i Ratusa Data AB föreslog en utdelning på 75 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-12
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.