Bröderna Hamrén Förvaltning AB
Bröderna Hamrén Förvaltning AB har organisationsnummer 559175-7637 (5591757637)
Aktiebolag • Org.nr: 559175-7637
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerOrsa
Om företaget
Bröderna Hamrén Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Orsa. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202). Sidoverksamheter inkluderar måleriarbeten och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 54 procent till 559 121 kr räkenskapsåret 2026 (1 224 316 kr föregående år).
Nettoomsättningen har förändrats med mer än 30 procent jämfört med föregående år. Avvikelsen förklaras i huvudsak av att bolagets verksamhet under räkenskapsåret har återgått till att främst omfatta uthyrning av lokaler. Den förändrade verksamhetsinriktningen har påverkat både intäktsstruktur och omsättningsnivå jämfört med tidigare period.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Bröderna Hamrén Förvaltning AB 559 121 kr och redovisade ett resultat på -391 859 kr. Rörelsemarginalen var -44,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,2 procent). Soliditeten var -1,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 135,6 procent, under branschens median (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -44,0 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -70,1 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -1,0 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 135,6 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -54,3 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 657 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Orsa.
- Plats 136 av 209 aktiebolag med säte i Orsa.
- Plats 5 007 av 8 358 aktiebolag i Dalarnas län.
- Plats 184 356 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,7 procent | 43,9 procent | -44,0 procent |
| Vinstmarginal | -15,4 procent | 28,4 procent | -70,1 procent |
| Soliditet | 0,3 procent | 9,0 procent | -1,0 procent |
| Kassalikviditet | 143,6 procent | 280,9 procent | 135,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | -1031,3 procent | 96,9 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | 66,0 procent | -54,3 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Box 2979421 Orsa
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 737 437 kr | 1 224 316 kr | 559 121 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 810 kr | 640 kr | 705 kr |
| Övriga externa kostnader | 492 901 kr | 357 298 kr | 688 298 kr |
| Personalkostnader | 8 927 kr | 121 758 kr | 0 kr |
| Avskrivningar | 104 801 kr | 112 121 kr | 117 650 kr |
| Rörelseresultat | 71 517 kr | 536 983 kr | -246 122 kr |
| Ränteintäkter | 35 kr | 990 kr | 946 kr |
| Räntekostnader | 185 330 kr | 190 466 kr | 146 683 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -113 778 kr | 347 507 kr | -391 859 kr |
| Årets resultat | -113 778 kr | 347 507 kr | -391 859 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 3 251 131 kr | 3 214 710 kr | 3 077 060 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 3 251 131 kr | 3 161 710 kr | 3 044 060 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | 53 000 kr | 33 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 083 394 kr | 785 237 kr | 330 522 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 063 279 kr | 600 853 kr | 36 986 kr |
| Kassa och bank | 20 115 kr | 184 384 kr | 293 536 kr |
| Summa tillgångar | 4 334 525 kr | 3 999 947 kr | 3 407 582 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 11 033 kr | 358 540 kr | -33 319 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 74 811 kr | -38 967 kr | 308 540 kr |
| Årets resultat | -113 778 kr | 347 507 kr | -391 859 kr |
| Kortfristiga skulder | 754 328 kr | 279 557 kr | 243 803 kr |
| Leverantörsskulder | 497 201 kr | 31 124 kr | 37 169 kr |
| Skatteskulder | 7 060 kr | 0 kr | 2 863 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 109 kr | 41 933 kr | 180 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 334 525 kr | 3 999 947 kr | 3 407 582 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget ska äga och förvalta fastigheter samt värdepapper Företaget har sitt säte i Orsa Kommun. Det negativa resultatet för räkenskapsåret förklaras i sin helhet av en realiserad kundförlust kopplad till ett tidigare koncernföretag. Justerat för denna engångspåverkan redovisar bolagets verksamhet ett positivt resultat, vilket speglar en i grunden stabil och lönsam verksamhet.
Företrädare
- Peter H
- Jörgen H
Undertecknad i Orsa 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bröderna Hamrén Förvaltning AB för organisationsnummer?
Bröderna Hamrén Förvaltning AB har organisationsnummer 559175-7637 (5591757637).
Var ligger Bröderna Hamrén Förvaltning AB?
Bröderna Hamrén Förvaltning AB har sin registrerade adress Box 29, 79421 Orsa.
Vilken bransch är Bröderna Hamrén Förvaltning AB verksamt i?
Bröderna Hamrén Förvaltning AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bröderna Hamrén Förvaltning AB?
Bröderna Hamrén Förvaltning AB hade en nettoomsättning på 559 121 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Orsa
- Län
- Dalarnas län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.