Leilas Transport AB
Leilas Transport AB har organisationsnummer 559175-9302 (5591759302)
Aktiebolag • Org.nr: 559175-9302
Om företaget
Leilas Transport AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410). På Google Maps är verksamheten listad som garden.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 10 procent till 4 213 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 694 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Leilas Transport AB 4 213 000 kr och redovisade ett resultat på 27 326 kr. Rörelsemarginalen var 5,8 procent, under branschens median (median 7,0 procent). Soliditeten var 17,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 155,3 procent, under branschens median (median 175,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,8 procent | 7,0 procent | 0,6 procent till 16,0 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 1,4 procent | 5,9 procent | 0,0 procent till 15,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 17,0 procent | 39,4 procent | 17,4 procent till 69,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 155,3 procent | 175,5 procent | 99,4 procent till 374,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 14,7 procent | 12,4 procent | 0,0 procent till 37,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -10,2 procent | 0,2 procent | -15,8 procent till 18,8 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 404 000 kr | 1 447 000 kr | 836 000 kr till 2 187 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 535 000 kr | 540 000 kr | 355 000 kr till 663 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 230 av 4 692 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 3 av 19 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Vallentuna.
- Plats 113 av 1 224 aktiebolag med säte i Vallentuna.
- Plats 13 183 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 42 791 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,3 procent | 4,4 procent | 5,7 procent | 7,6 procent | 5,8 procent |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | 0,2 procent | 0,8 procent | 4,4 procent | 1,4 procent |
| Soliditet | 7,5 procent | 7,5 procent | 9,7 procent | 14,4 procent | 17,0 procent |
| Kassalikviditet | 211,0 procent | 491,3 procent | 489,5 procent | 272,7 procent | 155,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 19,2 procent | 2,3 procent | 7,9 procent | 57,3 procent | 14,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,5 procent | 5,2 procent | 177,8 procent | -10,2 procent |
| Omsättning per anställd | 816 000 kr | 804 000 kr | 845 000 kr | 1 565 000 kr | 1 404 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 382 000 kr | 346 000 kr | 367 000 kr | 528 000 kr | 535 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Bäverstigen 14c/o Turdiev/Shidaeva
18643 Vallentuna
Verksamhetsbeskrivning
Transport av gods.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 632 022 kr | 1 607 227 kr | 1 689 894 kr | 4 694 262 kr | 4 212 711 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 14 792 kr | 0 kr | - | 155 073 kr | 287 708 kr |
| Övriga externa kostnader | 210 034 kr | 184 648 kr | 136 859 kr | 430 573 kr | 495 615 kr |
| Personalkostnader | 764 933 kr | 692 047 kr | 733 513 kr | 1 583 352 kr | 1 605 276 kr |
| Avskrivningar | 259 800 kr | 259 800 kr | 259 800 kr | 328 800 kr | 109 000 kr |
| Rörelseresultat | 102 122 kr | 70 444 kr | 95 728 kr | 356 893 kr | 242 584 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 11 kr | 17 kr | -5 kr |
| Räntekostnader | 74 340 kr | 67 526 kr | 82 175 kr | 149 086 kr | 181 698 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 27 782 kr | 2 918 kr | 13 564 kr | 207 824 kr | 60 881 kr |
| Skatt | 8 658 kr | 599 kr | 4 791 kr | 59 622 kr | 33 555 kr |
| Årets resultat | 19 124 kr | 2 319 kr | 8 773 kr | 148 202 kr | 27 326 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 019 400 kr | 759 600 kr | 499 800 kr | 516 000 kr | 583 173 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 019 400 kr | 759 600 kr | 499 800 kr | 516 000 kr | 583 173 kr |
| Omsättningstillgångar | 301 679 kr | 600 707 kr | 638 958 kr | 1 275 956 kr | 511 730 kr |
| Kortfristiga fordringar | 218 937 kr | 194 347 kr | 397 974 kr | 1 277 258 kr | 481 929 kr |
| Kassa och bank | 82 742 kr | 406 360 kr | 240 984 kr | -1 302 kr | 29 801 kr |
| Summa tillgångar | 1 321 079 kr | 1 360 307 kr | 1 138 758 kr | 1 791 956 kr | 1 094 903 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 99 363 kr | 101 682 kr | 110 455 kr | 258 657 kr | 185 983 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 30 239 kr | 49 363 kr | 51 682 kr | 60 455 kr | 108 657 kr |
| Årets resultat | 19 124 kr | 2 319 kr | 8 773 kr | 148 202 kr | 27 326 kr |
| Kortfristiga skulder | 142 972 kr | 122 271 kr | 130 531 kr | 467 953 kr | 329 558 kr |
| Leverantörsskulder | 4 736 kr | 4 224 kr | 0 kr | 29 895 kr | 38 630 kr |
| Skatteskulder | 16 083 kr | 9 257 kr | 5 391 kr | 65 013 kr | 93 177 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 92 460 kr | 73 324 kr | 106 550 kr | 369 957 kr | 194 857 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 321 079 kr | 1 360 307 kr | 1 138 758 kr | 1 791 956 kr | 1 094 903 kr |
Företrädare
- Raisa S
Undertecknad i Vallentuna.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Leilas Transport AB för organisationsnummer?
Leilas Transport AB har organisationsnummer 559175-9302 (5591759302).
Var ligger Leilas Transport AB?
Leilas Transport AB har sin registrerade adress Bäverstigen 14, 18643 Vallentuna.
Vilken bransch är Leilas Transport AB verksamt i?
Leilas Transport AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Leilas Transport AB?
Leilas Transport AB hade en nettoomsättning på 4 213 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Leilas Transport AB?
Leilas Transport AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Vallentuna
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.