Fados Transport AB
Fados Transport AB har organisationsnummer 559176-0672 (5591760672)
Aktiebolag • Org.nr: 559176-0672
Om företaget
Fados Transport AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Trelleborg. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som vägtransport, godstrafik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49410).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 490 000 kr räkenskapsåret 2026 (1 460 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Fados Transport AB 1 490 000 kr och redovisade ett resultat på 18 757 kr. Rörelsemarginalen var 0,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,8 procent). Soliditeten var 30,3 procent, under branschens median (median 45,3 procent). Kassalikviditeten var 64,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 202,8 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,7 procent | 7,8 procent | 1,0 procent till 17,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -0,4 procent | 7,0 procent | -0,3 procent till 17,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 30,3 procent | 45,3 procent | 21,1 procent till 71,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 64,9 procent | 202,8 procent | 113,3 procent till 428,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 procent | 14,9 procent | 0,2 procent till 37,8 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 2,1 procent | 1,4 procent | -14,4 procent till 20,7 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 745 000 kr | 1 440 000 kr | 833 000 kr till 2 220 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 202 000 kr | 563 000 kr | 358 000 kr till 678 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 552 av 4 698 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik.
- Plats 12 av 26 aktiebolag inom vägtransport, godstrafik med säte i Trelleborg.
- Plats 379 av 1 041 aktiebolag med säte i Trelleborg.
- Plats 12 686 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 110 933 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,9 procent | 0,9 procent | 3,5 procent | 6,2 procent | 0,7 procent |
| Vinstmarginal | 12,6 procent | -0,3 procent | 2,5 procent | 6,0 procent | -0,4 procent |
| Soliditet | 23,3 procent | 28,2 procent | 33,9 procent | 50,0 procent | 30,3 procent |
| Kassalikviditet | 42,9 procent | 44,0 procent | 85,6 procent | 110,6 procent | 64,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,0 procent | 2,1 procent | 6,3 procent | 24,7 procent | 6,4 procent |
| Omsättningstillväxt | -9,8 procent | 16,4 procent | -10,8 procent | 7,3 procent | 2,1 procent |
| Omsättning per anställd | 656 000 kr | 763 000 kr | 681 000 kr | 730 000 kr | 745 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 122 000 kr | 228 000 kr | 151 000 kr | 194 000 kr | 202 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tygelvägen 11c/o c/o Admir Fazlic
23132 Trelleborg
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva vägtransport och godstransport.
Bransch
- 49410Vägtransport, godstrafikHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 523 335 kr | 1 452 993 kr | 1 311 463 kr | 1 526 489 kr | 1 360 835 kr | 1 459 531 kr | 1 490 080 kr |
| Övriga externa kostnader | 794 353 kr | 593 575 kr | 665 740 kr | 838 595 kr | 792 787 kr | 782 131 kr | 904 655 kr |
| Personalkostnader | 300 960 kr | 558 767 kr | 244 763 kr | 456 215 kr | 302 554 kr | 387 270 kr | 404 178 kr |
| Avskrivningar | 232 709 kr | 218 500 kr | 218 500 kr | 218 500 kr | 218 500 kr | 199 749 kr | 170 404 kr |
| Rörelseresultat | 195 313 kr | 82 151 kr | 182 460 kr | 13 179 kr | 46 994 kr | 90 381 kr | 10 843 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 309 kr | 201 kr | 3 805 kr | 3 134 kr | 154 kr |
| Räntekostnader | 31 512 kr | 22 190 kr | 17 613 kr | 17 344 kr | 16 555 kr | 6 007 kr | 17 179 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 163 801 kr | 59 961 kr | 165 156 kr | -3 964 kr | 34 244 kr | 87 508 kr | -6 182 kr |
| Bokslutsdispositioner | -95 000 kr | 52 000 kr | -42 000 kr | 14 000 kr | -9 000 kr | 43 000 kr | 37 000 kr |
| Skatt | 18 315 kr | 24 274 kr | 26 071 kr | 3 901 kr | 5 617 kr | 28 252 kr | 12 061 kr |
| Årets resultat | 50 486 kr | 87 687 kr | 97 085 kr | 6 135 kr | 19 627 kr | 102 256 kr | 18 757 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 1 452 291 kr | 1 233 791 kr | 1 015 291 kr | 796 791 kr | 578 291 kr | 398 042 kr | 528 138 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 452 291 kr | 1 233 791 kr | 1 015 291 kr | 796 791 kr | 578 291 kr | 378 542 kr | 528 138 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | 19 500 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 104 436 kr | 272 148 kr | 206 419 kr | 235 148 kr | 338 435 kr | 427 896 kr | 435 742 kr |
| Varulager | - | - | - | 220 kr | 4 174 kr | 12 333 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | - | 116 588 kr | 152 999 kr | 170 833 kr | 194 054 kr | 315 254 kr | 331 634 kr |
| Kassa och bank | 104 436 kr | 155 560 kr | 53 420 kr | 64 095 kr | 140 207 kr | 100 309 kr | 104 108 kr |
| Summa tillgångar | 1 556 727 kr | 1 505 939 kr | 1 221 710 kr | 1 031 939 kr | 916 726 kr | 825 938 kr | 963 880 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 100 486 kr | 188 173 kr | 285 259 kr | 291 394 kr | 311 021 kr | 413 277 kr | 292 034 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | - | 50 486 kr | 50 486 kr | 235 259 kr | 241 394 kr | 261 021 kr | 223 277 kr |
| Årets resultat | 50 486 kr | 87 687 kr | 97 085 kr | 6 135 kr | 19 627 kr | 102 256 kr | 18 757 kr |
| Obeskattade reserver | 95 000 kr | 43 000 kr | 85 000 kr | 71 000 kr | 80 000 kr | 37 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 361 241 kr | 650 972 kr | 481 051 kr | 534 321 kr | 390 481 kr | 375 661 kr | 671 846 kr |
| Leverantörsskulder | 45 888 kr | 109 854 kr | 70 070 kr | 73 062 kr | 69 751 kr | 33 984 kr | 101 452 kr |
| Skatteskulder | 15 092 kr | 36 442 kr | 34 898 kr | -7 052 kr | 0 kr | 9 140 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 290 261 kr | 494 675 kr | 366 082 kr | 458 311 kr | 310 731 kr | 322 536 kr | 565 394 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 556 727 kr | 1 505 939 kr | 1 221 710 kr | 1 031 939 kr | 916 726 kr | 825 938 kr | 963 880 kr |
Företrädare
- Admir F
Undertecknad i TRELLEBORG 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Fados Transport AB för organisationsnummer?
Fados Transport AB har organisationsnummer 559176-0672 (5591760672).
Var ligger Fados Transport AB?
Fados Transport AB har sin registrerade adress Tygelvägen 11, 23132 Trelleborg.
Vilken bransch är Fados Transport AB verksamt i?
Fados Transport AB är registrerat i branschen vägtransport, godstrafik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Fados Transport AB?
Fados Transport AB hade en nettoomsättning på 1 490 000 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Fados Transport AB?
Fados Transport AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Trelleborg
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-19
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.