Hr Anders AB
Hr Anders AB har organisationsnummer 559176-4187 (5591764187)
Aktiebolag • Org.nr: 559176-4187
Om företaget
Hr Anders AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 63 procent till 6 825 kr räkenskapsåret 2025 (18 500 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hr Anders AB 6 825 kr och redovisade ett resultat på -9 933 kr. Soliditeten var 95,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 1203,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 95,1 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1203,5 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -39,0 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 7 000 kr | 909 000 kr | 317 000 kr till 1 552 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 0 kr | 512 000 kr | 125 000 kr till 856 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 27 156 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 593 av 762 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Uppsala.
- Plats 5 876 av 7 174 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 9 547 av 11 392 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 278 495 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,8 procent | 69,7 procent | 80,2 procent | 85,8 procent | 95,1 procent |
| Kassalikviditet | 457,3 procent | 286,5 procent | 377,5 procent | 516,6 procent | 1203,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -41,6 procent | -148,1 procent | -66,5 procent | 1,4 procent | -39,0 procent |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | - | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 3 000 kr | 10 000 kr | 19 000 kr | 7 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 102 000 kr | 23 000 kr | 16 000 kr | 2 000 kr | 0 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
S:t Persgatan 31c/o A Kjellman
75329 Uppsala
Bolag på samma adress
2 andra bolag har S:t Persgatan 31 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom HR området samt uppfödning tävling med häst samt värdepappershande
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 709 149 kr | 214 950 kr | 0 kr | 2 500 kr | 10 150 kr | 18 500 kr | 6 825 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 5 507 kr | 1 374 kr | 0 kr | 1 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | - | - | - | 861 kr |
| Övriga externa kostnader | 62 925 kr | 34 044 kr | 19 787 kr | 50 785 kr | 13 735 kr | 16 434 kr | 15 977 kr |
| Personalkostnader | 179 204 kr | 162 698 kr | 102 283 kr | 23 226 kr | 16 053 kr | 1 800 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 467 020 kr | 23 715 kr | -120 696 kr | -71 511 kr | -19 637 kr | 266 kr | -10 013 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 22 kr | 346 kr | 158 kr | 80 kr |
| Räntekostnader | 13 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 467 007 kr | 23 715 kr | -120 696 kr | -71 489 kr | -19 291 kr | 424 kr | -9 933 kr |
| Bokslutsdispositioner | -50 000 kr | 0 kr | 50 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 93 249 kr | 7 008 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 323 758 kr | 16 707 kr | -70 696 kr | -71 489 kr | -19 291 kr | 424 kr | -9 933 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 6 300 kr | 9 100 kr | 9 100 kr | 9 100 kr | 11 090 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 2 800 kr | 2 800 kr | 2 800 kr | 2 800 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 6 300 kr | 6 300 kr | 6 300 kr | 6 300 kr | 8 290 kr |
| Omsättningstillgångar | 478 473 kr | 450 830 kr | 209 219 kr | 60 191 kr | 27 056 kr | 25 189 kr | 15 693 kr |
| Kortfristiga fordringar | 28 393 kr | 164 591 kr | 23 414 kr | 28 175 kr | 22 577 kr | 6 916 kr | 6 683 kr |
| Kassa och bank | 450 080 kr | 286 239 kr | 185 805 kr | 32 016 kr | 4 479 kr | 18 273 kr | 9 010 kr |
| Summa tillgångar | 478 473 kr | 450 830 kr | 215 519 kr | 69 291 kr | 36 156 kr | 34 289 kr | 26 783 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 373 758 kr | 240 465 kr | 169 769 kr | 48 280 kr | 28 989 kr | 29 413 kr | 25 479 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 173 758 kr | 190 465 kr | 69 769 kr | -1 720 kr | -21 011 kr | -14 588 kr |
| Årets resultat | 323 758 kr | 16 707 kr | -70 696 kr | -71 489 kr | -19 291 kr | 424 kr | -9 933 kr |
| Obeskattade reserver | 50 000 kr | 50 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 54 715 kr | 160 365 kr | 45 750 kr | 21 011 kr | 7 167 kr | 4 876 kr | 1 304 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | - | 995 kr |
| Skatteskulder | 20 972 kr | 110 931 kr | 849 kr | 1 455 kr | 727 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 24 671 kr | 43 434 kr | 38 401 kr | 13 056 kr | 6 440 kr | 4 877 kr | 309 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 478 473 kr | 450 830 kr | 215 519 kr | 69 291 kr | 36 156 kr | 34 289 kr | 26 783 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Uppsala registrerades år 2018 och bedriver sedan dess konsultverksamhet inom HR området, uppfödning och tävling med häst samt värdepappershandel.
Företrädare
- Anders K (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hr Anders AB för organisationsnummer?
Hr Anders AB har organisationsnummer 559176-4187 (5591764187).
Var ligger Hr Anders AB?
Hr Anders AB har sin registrerade adress S:t Persgatan 31, 75329 Uppsala.
Vilken bransch är Hr Anders AB verksamt i?
Hr Anders AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hr Anders AB?
Hr Anders AB hade en nettoomsättning på 6 825 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Hr Anders AB?
Hr Anders AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.