Straw hat games AB
Straw hat games AB har organisationsnummer 559176-6448 (5591766448)
Aktiebolag • Org.nr: 559176-6448
Om företaget
Straw hat games AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kalmar. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 178 procent till 520 000 kr räkenskapsåret 2025 (187 000 kr föregående år).
Fler och större uppdrag för kunder.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Straw hat games AB 520 000 kr och redovisade ett resultat på 326 018 kr. Rörelsemarginalen var 84,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 67,6 procent, över branschens median (median 67,1 procent). Kassalikviditeten var 55,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 84,3 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 79,4 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 67,6 procent | 67,1 procent | 43,8 procent till 88,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 55,8 procent | 330,7 procent | 172,8 procent till 706,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 85,1 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 178,1 procent | -1,6 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 736 av 12 522 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 338 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 6 171 av 11 268 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 21 883 av 39 471 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 188 288 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 63,3 procent | - | 71,5 procent | 11,8 procent | 84,3 procent |
| Vinstmarginal | 63,3 procent | - | 71,4 procent | 12,0 procent | 79,4 procent |
| Soliditet | 58,6 procent | 71,1 procent | 61,7 procent | 76,9 procent | 67,6 procent |
| Kassalikviditet | 241,4 procent | 346,3 procent | 261,4 procent | 432,4 procent | 55,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,5 procent | 16,2 procent | 64,9 procent | 6,9 procent | 85,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -71,4 procent | - | -66,6 procent | 178,1 procent |
| Omsättning per anställd | 210 000 kr | 60 000 kr | 560 000 kr | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mångfaldsvägen 9c/o Fredrik Jonsson
39360 Kalmar
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Mångfaldsvägen 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utveckla tv- och datorspel för olika plattformar. Bolaget kommer även att utföra konsulttjänster inom spelsektorn och digital marknadsföring, bland annat utveckling av spel, appar och andra programmeringstjänster, samt förenlig verksamhet.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 18 000 kr | 209 900 kr | 60 000 kr | 560 001 kr | 187 000 kr | 520 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 3 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 2 381 kr | 951 kr | 8 688 kr | 394 kr | 11 048 kr | 0 kr | 26 273 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 380 kr | 28 991 kr | 68 311 kr | 24 665 kr | 148 669 kr | 164 886 kr | 55 623 kr |
| Personalkostnader | 14 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -3 775 kr | -11 942 kr | 132 901 kr | 34 941 kr | 400 271 kr | 22 114 kr | 438 104 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 40 kr | 455 kr | 496 kr | 105 kr |
| Räntekostnader | - | - | - | - | 715 kr | 237 kr | 2 622 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -3 775 kr | -11 942 kr | 132 901 kr | 34 981 kr | 400 011 kr | 22 373 kr | 412 894 kr |
| Skatt | - | - | 24 200 kr | 7 203 kr | 82 548 kr | 4 653 kr | 86 876 kr |
| Årets resultat | -3 775 kr | -11 942 kr | 108 701 kr | 27 778 kr | 317 463 kr | 17 720 kr | 326 018 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 463 987 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 463 987 kr |
| Omsättningstillgångar | 47 932 kr | 63 610 kr | 245 813 kr | 241 508 kr | 792 296 kr | 334 234 kr | 102 200 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 kr | 14 105 kr | 41 605 kr | 4 109 kr | 315 104 kr | 0 kr | 2 985 kr |
| Kassa och bank | 47 930 kr | 49 505 kr | 204 208 kr | 237 399 kr | 477 192 kr | 334 234 kr | 99 215 kr |
| Summa tillgångar | 47 932 kr | 63 610 kr | 245 813 kr | 241 508 kr | 792 296 kr | 334 234 kr | 566 187 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 47 225 kr | 35 283 kr | 143 984 kr | 171 762 kr | 489 225 kr | 256 945 kr | 382 963 kr |
| Aktiekapital | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | -3 775 kr | -15 717 kr | 92 984 kr | 120 762 kr | 188 225 kr | 5 945 kr |
| Årets resultat | -3 775 kr | -11 942 kr | 108 701 kr | 27 778 kr | 317 463 kr | 17 720 kr | 326 018 kr |
| Kortfristiga skulder | 707 kr | 28 327 kr | 101 829 kr | 69 746 kr | 303 071 kr | 77 289 kr | 183 224 kr |
| Skatteskulder | - | - | 24 200 kr | 31 403 kr | 65 353 kr | 37 623 kr | 3 650 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 707 kr | 28 327 kr | 77 629 kr | 38 343 kr | 237 718 kr | 39 666 kr | 179 574 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 47 932 kr | 63 610 kr | 245 813 kr | 241 508 kr | 792 296 kr | 334 234 kr | 566 187 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att utveckla och
Företrädare
- Jenz Fredrik J (ordförande)
- Karl Emil Göran R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Straw hat games AB för organisationsnummer?
Straw hat games AB har organisationsnummer 559176-6448 (5591766448).
Var ligger Straw hat games AB?
Straw hat games AB har sin registrerade adress Mångfaldsvägen 9, 39360 Kalmar.
Vilken bransch är Straw hat games AB verksamt i?
Straw hat games AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Straw hat games AB?
Straw hat games AB hade en nettoomsättning på 520 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.