Confolio AB
Confolio AB har organisationsnummer 559176-6752 (5591766752)
Aktiebolag • Org.nr: 559176-6752
Om företaget
Confolio AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 2 084 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 021 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Confolio AB 2 084 000 kr och redovisade ett resultat på 929 675 kr. Rörelsemarginalen var 50,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 79,9 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 320,2 procent, över branschens median (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,0 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 54,9 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 79,9 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 320,2 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 39,4 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,1 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 084 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 935 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 862 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 94 av 571 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Göteborg.
- Plats 5 554 av 23 321 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 13 899 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 81 692 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 19,7 procent | 27,4 procent | 37,5 procent | 51,7 procent | 50,0 procent |
| Vinstmarginal | 46,5 procent | 31,4 procent | 46,0 procent | 58,6 procent | 54,9 procent |
| Soliditet | 69,0 procent | 74,6 procent | 75,7 procent | 76,6 procent | 79,9 procent |
| Kassalikviditet | 292,5 procent | 321,0 procent | 356,2 procent | 327,4 procent | 320,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | 56,9 procent | 39,5 procent | 51,4 procent | 53,4 procent | 39,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 24,9 procent | 24,1 procent | 31,4 procent | 3,1 procent |
| Omsättning per anställd | 992 000 kr | 1 239 000 kr | 1 538 000 kr | 2 021 000 kr | 2 084 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 774 000 kr | 807 000 kr | 882 000 kr | 893 000 kr | 935 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Skytteskogsgatan 44 Lgh 1002c/o Anton Gustavsson
41476 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Teknisk konsultverksamhet som syftar till att hjälpa företag inom olika industribranscher för att hantera tekniska och organisatoriska risker. Tjänsterna kan även hjälpa kundföretagen att förbättra sina ledningssystem för hälsa, säkerhet, tillförlitlighet och miljö. Konsultverksamhetens kundföretag finns inom kemisk processindustri, petrokemi eller raffinaderi, olja- och gasföretag, läkemedel, papper och massa, samt järn- och gruvbranschen. Bolaget har även till föremål att för sin verksamhet idka producerande verksamhet, artistverksamhet, kompositörsverksamhet, textverksamhet, arrangörsverksamhet, fotografverksamhet och handelsrörelse inom konst, bok, film, foto, video, radio, samt producera musik och teater för barn, ungdomar och vuxna. Därjämte kan bolaget köpa, sälja och förvalta aktier, äga dotterbolag, obligationer, andelar, fastigheter samt köpa och sälja administrativa tjänster, ingå borgensåtaganden samt idka därmed förenlig verksamhet. Tillika äger bolaget rätt att för dotterbolag och närbesläktade företag ingå borgensåtagande, så och till dessa lämna lån.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 992 003 kr | 1 238 874 kr | 1 538 135 kr | 2 020 547 kr | 2 083 811 kr |
| Övriga externa kostnader | 22 499 kr | 80 143 kr | 79 331 kr | 83 006 kr | 104 885 kr |
| Personalkostnader | 774 134 kr | 807 147 kr | 881 898 kr | 893 253 kr | 934 831 kr |
| Rörelseresultat | 195 370 kr | 338 882 kr | 576 906 kr | 1 044 288 kr | 1 042 380 kr |
| Ränteintäkter | - | 38 kr | 168 kr | 1 136 kr | 200 kr |
| Räntekostnader | - | - | 35 kr | 527 kr | 5 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 460 970 kr | 388 720 kr | 707 299 kr | 1 185 177 kr | 1 145 113 kr |
| Skatt | 40 833 kr | 69 974 kr | 118 965 kr | 215 237 kr | 215 438 kr |
| Årets resultat | 420 137 kr | 318 746 kr | 588 334 kr | 969 940 kr | 929 675 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 000 kr | 200 000 kr | 200 725 kr | 550 725 kr | 1 050 725 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 100 000 kr | 200 000 kr | 200 725 kr | 550 725 kr | 1 050 725 kr |
| Omsättningstillgångar | 969 505 kr | 881 284 kr | 1 312 931 kr | 1 820 303 kr | 1 903 737 kr |
| Kortfristiga fordringar | 482 338 kr | 387 977 kr | 728 896 kr | 844 125 kr | 947 473 kr |
| Kassa och bank | 487 167 kr | 493 307 kr | 584 035 kr | 976 178 kr | 956 264 kr |
| Summa tillgångar | 1 069 505 kr | 1 081 284 kr | 1 513 656 kr | 2 371 028 kr | 2 954 462 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 738 027 kr | 806 773 kr | 1 145 108 kr | 1 815 048 kr | 2 359 896 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 267 890 kr | 438 027 kr | 506 774 kr | 795 108 kr | 1 380 221 kr |
| Årets resultat | 420 137 kr | 318 746 kr | 588 334 kr | 969 940 kr | 929 675 kr |
| Kortfristiga skulder | 331 478 kr | 274 511 kr | 368 548 kr | 555 980 kr | 594 566 kr |
| Leverantörsskulder | 1 600 kr | 0 kr | 2 033 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 95 467 kr | 62 328 kr | 93 576 kr | 215 690 kr | 234 862 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 165 550 kr | 139 342 kr | 195 460 kr | 262 653 kr | 276 668 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 069 505 kr | 1 081 284 kr | 1 513 656 kr | 2 371 028 kr | 2 954 462 kr |
Företrädare
- Anton G
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Confolio AB för organisationsnummer?
Confolio AB har organisationsnummer 559176-6752 (5591766752).
Var ligger Confolio AB?
Confolio AB har sin registrerade adress Skytteskogsgatan 44 Lgh 1002, 41476 Göteborg.
Vilken bransch är Confolio AB verksamt i?
Confolio AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Confolio AB?
Confolio AB hade en nettoomsättning på 2 084 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Confolio AB?
Confolio AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Confolio AB någon utdelning?
Styrelsen i Confolio AB föreslog en utdelning på 325 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.