VBE teknik AB
VBE teknik AB har organisationsnummer 559176-7024 (5591767024)
Aktiebolag • Org.nr: 559176-7024
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarUmeå
Om företaget
VBE teknik AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Umeå. Verksamheten startade 2018. Huvudverksamheten klassificeras som allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95311).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen var i stort sett oförändrad på 1 374 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 380 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte VBE teknik AB 1 374 000 kr och redovisade ett resultat på 89 820 kr. Rörelsemarginalen var 10,7 procent, över branschens median (median 4,9 procent). Soliditeten var 17,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 43,0 procent). Kassalikviditeten var 136,9 procent, under branschens median (median 158,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,7 procent | 4,9 procent | -0,2 procent till 13,1 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,3 procent | 4,5 procent | -0,5 procent till 12,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 17,6 procent | 43,0 procent | 19,7 procent till 68,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 136,9 procent | 158,5 procent | 84,7 procent till 316,2 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 59,1 procent | 16,7 procent | -0,9 procent till 46,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,4 procent | 4,5 procent | -9,4 procent till 21,5 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 374 000 kr | 1 376 000 kr | 873 000 kr till 1 983 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 561 000 kr | 482 000 kr | 313 000 kr till 604 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 632 av 2 907 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar.
- Plats 15 av 30 aktiebolag inom allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar med säte i Umeå.
- Plats 1 097 av 3 622 aktiebolag med säte i Umeå.
- Plats 2 454 av 7 347 aktiebolag i Västerbottens län.
- Plats 118 179 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,4 procent | 0,8 procent | -2,2 procent | 2,3 procent | 10,7 procent |
| Vinstmarginal | 1,9 procent | -0,7 procent | -3,5 procent | 0,9 procent | 8,3 procent |
| Soliditet | 17,8 procent | 15,6 procent | 8,4 procent | 9,2 procent | 17,6 procent |
| Kassalikviditet | 331,0 procent | 194,1 procent | 223,2 procent | 358,8 procent | 136,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,5 procent | -9,2 procent | -96,4 procent | 21,3 procent | 59,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -5,4 procent | 14,6 procent | 4,1 procent | -0,4 procent |
| Omsättning per anställd | 1 223 000 kr | 1 157 000 kr | 1 326 000 kr | 1 380 000 kr | 1 374 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 333 000 kr | 342 000 kr | 470 000 kr | 526 000 kr | 561 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Degernäs 11990580 Umeå
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Degernäs 119 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva reparation av motorfordon och tillbehör såsom interiör och exteriör till motorfordon, metallarbeten och metallbearbetning samt konsultarbete i dessa branscher och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 223 467 kr | 1 157 404 kr | 1 325 515 kr | 1 380 050 kr | 1 374 177 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 552 kr | 1 630 kr | 139 kr | 80 906 kr |
| Övriga externa kostnader | 323 348 kr | 522 486 kr | 456 187 kr | 481 684 kr | 430 869 kr |
| Personalkostnader | 332 606 kr | 342 082 kr | 469 547 kr | 525 803 kr | 560 576 kr |
| Avskrivningar | 91 565 kr | 100 578 kr | 106 817 kr | 117 660 kr | 96 026 kr |
| Rörelseresultat | 41 013 kr | 9 493 kr | -29 439 kr | 31 305 kr | 147 525 kr |
| Ränteintäkter | - | 15 kr | 397 kr | 301 kr | 56 kr |
| Räntekostnader | 18 475 kr | 17 426 kr | 18 104 kr | 18 351 kr | 33 486 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 22 538 kr | -7 918 kr | -47 146 kr | 13 255 kr | 114 095 kr |
| Skatt | 5 203 kr | 951 kr | 0 kr | - | 24 275 kr |
| Årets resultat | 17 335 kr | -8 869 kr | -47 146 kr | 13 255 kr | 89 820 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 169 116 kr | 269 313 kr | 162 496 kr | 259 836 kr | 422 540 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 169 116 kr | 269 313 kr | 162 496 kr | 259 836 kr | 422 540 kr |
| Omsättningstillgångar | 419 551 kr | 346 772 kr | 416 127 kr | 418 904 kr | 441 843 kr |
| Varulager | 20 952 kr | 37 022 kr | 38 567 kr | 38 567 kr | 14 102 kr |
| Kortfristiga fordringar | 74 345 kr | 184 999 kr | 131 037 kr | 113 499 kr | 102 828 kr |
| Kassa och bank | 324 254 kr | 124 751 kr | 246 523 kr | 266 838 kr | 324 913 kr |
| Summa tillgångar | 588 667 kr | 616 085 kr | 578 623 kr | 678 740 kr | 864 383 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 104 899 kr | 96 029 kr | 48 883 kr | 62 138 kr | 151 958 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 37 564 kr | 54 898 kr | 46 029 kr | -1 117 kr | 12 138 kr |
| Årets resultat | 17 335 kr | -8 869 kr | -47 146 kr | 13 255 kr | 89 820 kr |
| Kortfristiga skulder | 120 407 kr | 159 598 kr | 169 128 kr | 105 990 kr | 312 425 kr |
| Leverantörsskulder | 52 358 kr | 59 887 kr | 84 452 kr | 46 088 kr | 129 181 kr |
| Skatteskulder | 18 048 kr | 36 839 kr | 22 834 kr | 7 390 kr | 31 388 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 50 001 kr | 62 872 kr | 49 467 kr | 52 512 kr | 58 689 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 588 667 kr | 616 085 kr | 578 623 kr | 678 740 kr | 864 383 kr |
Företrädare
- Erik J (verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har VBE teknik AB för organisationsnummer?
VBE teknik AB har organisationsnummer 559176-7024 (5591767024).
Var ligger VBE teknik AB?
VBE teknik AB har sin registrerade adress Degernäs 119, 90580 Umeå.
Vilken bransch är VBE teknik AB verksamt i?
VBE teknik AB är registrerat i branschen allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter VBE teknik AB?
VBE teknik AB hade en nettoomsättning på 1 374 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har VBE teknik AB?
VBE teknik AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Umeå
- Län
- Västerbottens län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2018-10-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.